Schengen Vizesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere seyahatleri, Schengen vizesi ile mümkün oluyor. Bu ülkelere vize almak zorunlu iken, alınması gereken vize türü de elbette Schengen Vizesi oluyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Schengen Alanına üye olmaması sebebi ile umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin şu an için Schengen vizesi ile bu ülkeleri ziyaret edebildiği bilgisine sahip olmakla birlikte, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri için ise 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz dolaşım hakkı bulunuyor. Peki, Schengen vizesi hakkında neler biliyoruz? Schengen Vizesi nedir? Schengen vizesi ile ilgili bilmediklerinizi öğrenmek ve çok daha fazla detaya sahip olmak adına vize başvuru merkezi hizmetimizden faydalanmaya hazır olun.

 

 

 

Schengen Vizesi Nedir?

 

 

Pek çok insan Schengen vizesinin neden bu denli geniş bir alanı kapsadığını bilmediğinden, çoğu zaman Schengen vizesi nedir diye sorgulamak ister. Bilmeyenler için hemen açıklamaya geçelim.

 

 

 

Avrupa Ekonomik Topluluğunu oluşturan beş önemli Avrupa ülkesi olan Fransa, Batı Almanya, Hollanda, Belçika, ve Lüksemburg, 14 Haziran 1985 tarihinde yaptıkları anlaşma ile Schengen Bölgesi’ni hayata geçirdiler. Anlaşmanın adı Schengen Antlaşması iken, bu anlaşmanın kapsamı ise ilgili ülkelerin sınır ve gümrük kontrollerinin kendi vatandaşları üzerinden bütünü ile kaldırılmasıdır. Yani, ilk defa bu beş ülke arasında gerçekleştirilen uygulama ile bugün onlarca ülkede geçerli olan Schengen vizesinin de temelleri atılmıştır. Antlaşmaya sonradan dâhil olan pek çok ülke ile birlikte, bugün Schengen vizesi Avrupa ülkelerinin çoğunda uygulamaya halindedir. Eğer bir Schengen ülkesinde yaşamıyor ve vatandaşlık hakkına sahip durumda olamıyorsanız, bu durumda bu bölge içerisinde yer alan ülkeler adına Schengen vizesi almak durumundasınız. Schengen vize başvuru merkezi olarak sizlere her türden Schengen vize işlemleri adına yardımcı olmaktayız.

 

 

 

Schengen Vizesi Kimler İçindir?

 

 

Schengen vizesi almak gibi bir gereksinime ihtiyaç duyanlar, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Schengen Bölgesi antlaşmasına dâhil edilmeyen ülkelerdir. Bu ülke vatandaşları, AB ülkeleri ve Schengen ülkeleri sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkına sahip olmadıkları için 90 günü aşmayacak olan Schengen ülkeleri seyahatleri kapsamında, kısa süreli Schengen vizesi alabilirler. Bu işlem için hangi Schengen üyesi ülke adına başvuru gerçekleştirilecekse, o ülke tarafından yetkili kılınmış Schengen vize başvuru merkezi ya da vize danışmanlık ofisleri ile çalışılabilmektedir.

 

 

 

Schengen Vizesi Hangi Ülkeleri Kapsar?

 

 

İster yakın zamanda, isterseniz de ileri vadede olsun, bir gün Avrupa genelinde seyahat etmek istiyorsanız mutlak suretle Schengen vizesi almak durumundasınız. Schengen vizesi başvuruları gerçekleştirmek için ise hangi ülkelerin bu kapsamda olduğunu bilmeniz gerekiyor. Peki, Schengen vizesi hangi ülkeleri kapsar? Söz konusu Avrupa ülkeleri:

 

 

 

 1. A) Almanya, Avusturya

 

 1. B) Belçika

 

C-Ç) Çek Cumhuriyeti (Çekya)

 

 1. D) Danimarka

 

 1. E) Estonya

 

 1. F) Finlandiya, Fransa

 

 1. G) Güney Kıbrıs

 

 1. H) Hollanda, Hırvatistan

 

I-İ) İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre

 

 1. L) Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn

 

 1. M) Macaristan, Malta

 

 1. N) Norveç

 

 1. P) Polonya

 

 1. S) Slovakya, Slovenya

 

 1. Y) Yunanistan

 

 

 

Tüm bu ülkelere seyahat etmek için çok girişli Schengen vizesi almanız yeterli olacaktır. Eğer bu ülkelerden herhangi birini ziyaret etmek istiyorsanız, Schengen vize başvuru merkezi olarak tüm Schengen vize işlemleri süresi boyunca sizlere hizmet etmekten onur duyarız.

 

 

 

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 

 

Schengen vizesi almak üzere belirli, standartlaşmış prosedürler mevcut. Bu prosedürler, ülkeden ülkeye çok küçük farklılıklar gösterse bile genel anlamda aynı tip vize sunulması sebebi ile çok büyük oranda benzerlikler göstermektedir. İşinizi şansa bırakmamak ve %95 başarı oranı avantajlarından yararlanarak doğru bir Schengen vize başvurusu yapmak isterseniz, sizleri Konak vize – Schengen vize başvuru merkezi olarak ağırlamak ve size bu konuda danışmanlık yapmaktan memnuniyet duyarız.

 

 

 

Schengen vizesi alabilmek için yapmanız gereken başvuru, amacı kapsamında farklı türlerde oluşturulabilir. Örneğin, iş amaçlı, eğitim amaçlı, tatil ve turistik amaçlı, kültürel etkinlik ve spor etkinliği amaçlı, transit amaçlı, resmi amaçlı, tıbbi ya da kısa süreli eğitim ve araştırma amaçlı olarak Schengen vizesi alabilmek mümkündür. İhtiyacınıza yönelik Schengen vizesinin tespiti ile tek girişli ya da çok girişli Schengen vizesi almanız da yine seçenekler arasındadır. Ülke vatandaşlığınız ve konumunuza göre, dilerseniz başvurularınızı ilk olarak giriş yapmak istediğiniz Schengen üyesi ülke konsolosluğuna, isterseniz de Schengen vize başvuru merkezi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Schengen Vizesi nedir?

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Kaç Gün Geçerlidir?

 

 

Schengen vizesi, 180 gün içerisinde 90 gün boyunca geçerli bulunan ve 90 günü aşamayan bir vize türüdür. Bu anlamda alacağınız vizenin süresi ile farklılık göstermekte, ancak Avrupa’da kalacağınız süreyi değiştirmemektedir. Genel itibari ile ilk olarak elde edilmekte olan Schengen vizesi, 15 gün geçerliliğe sahip olmaktadır. Schengen vizesi almak için yapacağınız ikinci ve sonraki başvurularda ise daha önceki seyahatlerinizin sorunsuz geçmesi, bu noktada vizenize ek süreler kazandırabilir. Defalarca yurt dışına çıkmış ve sorunsuzca seyahat etmiş biri iseniz bu durumda 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık Schengen vizesi alabilmek de mümkün oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat