e-mail ile e-vize Başvurusu

E-Vize tam olarak nedir?

 

E-Vize tam olarak nedir?

2000’li yıllarda yaşanan olaylarla birlikte dünyanın benzeri görülmemiş bir hızla küreselleştiği anlaşıldı. Öyle ki, Avrupa Birliği’nin üye gereksinimleri kendi aralarında Schengen Bölgesi’ni yarattı ve devletler arasındaki geleneksel engelleri ortadan kaldırdı. Bu, egemen devletler için verilmesi zor bir karar olmasına rağmen uygulandı. Ayrıca, 21. yüzyılda, bazı durumlarda hem yurtiçinde hem de yurtdışında kimlik kullanımı artık gerekli değildir. Örneğin, Alman kimliğine sahip bir kişi uçakla Fransa’ya gitmek isterse, genel karakter kartı. Benzer şekilde, bir İngiliz veya Alman vatandaşı, Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen kişilik kartı ile Türkiye’ye gidebilir. Hareket karakter kartlarıyla sağlansa da bazen kişilik kartı kullanmak zor olabilir. Örneğin, bir ülke sizi vize muafiyeti kapsamından çıkarmışsa, o ülkeye giriş için kimlik göstermeniz gerekecektir. Ancak vizesiz olup olmamanıza bakılmaksızın, ziyaret edeceğiniz ülkenin vize ile girmenize ihtiyacı olabilir.

 

E-Vize tam olarak nedir? Örneğin, Polonya, Hırvatistan, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya’nın Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ne vizesiz seyahat yasak olmaya devam ediyor. İsviçre, Tayvan, Andorra, San Marino, Japonya, Avustralya ve Güney Kore gibi fazla Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi ve yerleşik ülkelerin sakinlerinin Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmek için vize almalarına gerek yoktur. Bu ülkelerin sakinleri uluslararası kimliklerinde fiziki vize almadan online olarak basitçe vize başvurusunda bulunabilirler ve vize doğal olarak uygun kimlikte işlenir. Bu e-vizedir; bu vize türünde kimliğinizde herhangi bir vize işlemi yapılmaz; web tabanlı vize yapısı kapsamında ülkeye görünüşünüzü bildirmeniz ve ilgili ülkenin vize stratejisini daha önce kötüye kullanmadıysanız veya o ülkenin barışçıl anlaşmalardan doğan ayrıcalıklarını göz ardı etmediyseniz; vizeniz çerçeve tarafından doğal olarak verilir. Yukarıda açıklanan koşullar, ‘boykot’ kategorisine girip girmediğinizi belirlemeye yönelik yönergelerdir.

 

Bu sayede e-vizeler kimlik sahiplerini önemli bir yükten kurtarmaktadır. E-vize kabul eden bir ülkeye seyahat planlıyorsanız, vizenizi herhangi bir bölüme gitmeden belirli bir ücret karşılığında online olarak alabilirsiniz. Ne olursa olsun burada unutulmaması gereken nokta, vize başvurusunda kullandığınız kimliğin ilgili detaylarını e-vize çerçevesinde doğru ve eksiksiz olarak göndermenizdir. Mevcut duruma konsantre olduğunuzda millete girişte sıkıntı yaşamazsınız. Örneğin Meksika, Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan anlaşma nedeniyle, Türkiye’de ikamet edenler kolaylıkla e-vize başvurusunda bulunabilirler. Sonuç olarak, Meksika’ya seyahat etmeniz gerekiyorsa, vizenizi çevrimiçi olarak alabilirsiniz. Departmana veya denizaşırı güvenli bir sığınağa seyahat etmeniz gerekmez.

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat