Bulgaristan’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Bulgaristan’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

 

Komşu ülkemiz olan Bulgaristan bize çok yakın olmasının yanı sıra ülkemiz de yaşayan Bulgaristan göçmeni vatandaşlarımızdan dolayı aşina olduğumuz bir ülkedir. Pek çoğumuzun Bulgaristanlı komşusu ve ya arkadaşı mutlaka vardır. Bulgaristan’ı ziyaret etmek gezmek ve görmek isteyen kişiler için bu ülkeye uzanalım ve birlikte bakalım Bulgaristan’da nereleri görebilir? Nerelerde gezebilir? Hangi aktiviteleri yapabiliriz?

 

Öncelikle Bulgaristan tarihinden başlayarak yazımıza giriş yapalım. Bulgaristan, Roma, Bizans ve en çok da Osmanlı tarihini bünyesinde barından ve hala o günlerden bu güne kadar sapa sağlam ayakta duran tarihi yapıları ile turistlerin beğenisi kazanan bir ülkedir. Roma ve Bizans medenilerini yaşamış olan Bulgaristan Avrupa’dan da çok ziyaretçi alıyor. Bizim ülkemize bakarak daha pahalı olan bu ülke insanlarının bizim ülkemize sadece alışveriş yapmak için sınır şehirlerimize geldiği biliyoruz. Hatta bizim semt pazarlarında bile Bulgaristan’dan getirilmiş bavul ticareti yapan kişilerin ürünlerini almamız mümkün.

 

 

Bulgaristan’da Gezilecek En Güzel Yerler

 

Komşumuz Bulgaristan’ın kültürel ve tarihi dokusunun yanı sıra ayrıca, güzel olan muhteşem doğa manzaralarına da sahip bir ülkedir. Yaz ve kış mevsimlerinde olmak üzere sürekli ziyaretçi ağırlayan bu ülke, gece eğlenceleri, çeşitli festivaller ve ziyaretçilerin yapabileceği pek çok aktiviteyi misafirlerine sunan bir turizm ülkesidir.

 

 

Ülkeye gelen turistlerin Bulgaristan’da gezebileceği en güzel yerlerden bir kaçı şunlardır:

 

 

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya

 

Ülkeye gelen misafirlerin genelde gezilerine ilk başladığı şehir Sofya olur. Bunun sebebi ülkenin en büyük hava alanının Sofya’da olmasından dolayıdır. Ayrıca Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, ziyaretçileri cezbeden bir şehirdir. Sofya Osmanlıdan kalan yapıları ile öne çıkarak ziyaretçilerini yürüme mesafesindeki turistik bölgeleri ile şahane bir sunum yapan şehirdir.

 

Bu şehre gelen ziyaretçiler şehir gezilerinde çok sayıda olan Cafeler de mola verir, restoranlarda yöresel yemekleri tadabilirler. Ayrıca Sofya’da Vitosha Dağı’nda büyüleyici gün batımını izleyebilir Ulusal Tarih Müzeyi gezebilir, Vitosha Doğa Parkının doğal güzelliklerini görebilir, Borisova Gradina Merkez Park da ailecek güzel tatil fotoğrafları çektirebilir ve ünlü St. Alexander Nevski Katedrali görebilirler.

 

 

Bulgaristan’ın İkinci Büyük Kenti Plovdiv

 

Ülkenin ikinci büyük kenti olan Plovdiv şehri de çok ziyaretçi ağırlayanlar arasındadır. Plovdiv’e gelen ziyaretçiler bu şehirde Milattan Sonra 2. yüzyıldan kalma büyüleyici Roma Amfi tiyatrosu geziyor, Etnografya Müzesine gidiyor, Bulgar Ulusal Canlandırmasının sembolü olan Balaban ov Evini görme şansını yakalayabiliyorlar. Bulgaristan’ın en huzur veren şehri olarak da bilinen Plovdiv eski kent meydanı ile de ziyaretçilerini mest ediyor.

 

 

 

 

Bulgaristan’ın Diğer Bir Büyük Kenti Plevne

 

Bulgaristan’ın ticaret merkezi olarak ülkeye önemli gelir sağlayan Plevne şehri çok kalabalık bir şehirdir. Bu şehrin ülkeye gelen misafirlere sunduğu güzellikler arasında zengin tarihi mirası olan muhteşem yapıları, muhteşem doğal manzaralı bölgeleri, şelaleleri, sanat galerileri, şarap müzeleri gezme olanağı bulmuyor. Plevne şehri geleneksel şehir yapısı ile büyüleyip kültürel simgeleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

 

 

 

Bulgaristan’da Gezilecek Diğer Bir Güzel Kent Varna

 

Bulgaristan’da gezmenin en keyif verdiği şehir ise Varna’dır. Bu şehir tam bir tatil kenti olarak ülkeye gelen misafirlerine uzun sahil şeridi ile sıcacık kumlarda denize girme fırsatı veriyor. Çok ekonomik olan Varna ziyaretçilerine gece eğlenceleri ve çeşitli festivaller düzenlene bir şehirdir. Ayrıca Türkiye’den Varna’ya ulaşım sağlayan otobüsler ile de bizim ülkemizden Varna’ya giden pek çok ziyaretçi var.

 

 

 

 

 

 

 

Bulgaristan’da Yapılacak En Güzel Aktiviteler

 

En yakın komşumuz, Bulgaristan’a giden geziciler için ailece yapabilecekleri aktivitelerden bazıları şunlardır:

 

 

 

 

Ailecek Yürüyüş Yapmak İçin Rusenski Lom Doğa Parkı Aktivitesi

 

Rusenski Lom Doğa parkı, Bulgaristan’da yapılacak en güzel aile aktivitelerinden birisidir. Aileler çocukları ile birlikte bu parkta antik kapalı Kaya Manastırını keşfedebilirler, parkın özel yürüyüş yollarında yürüyüşler yapabilirler. Ayrıca parka çok yakın olan güzel bir köy var, o köye giderek köy hayatını çocuklarına gösterebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

Rozhen Manastır Gezisi Yapılacak En Güzel Aktivite

 

Bulgaristan’a gelenlerin en çok ziyaret etmek istedikleri ve gerçekten görülmeye değer olan Rozhen Manastırı Bulgaristan’a bir orta çağ mirasıdır. Bu manastır 1259 yılında ortaçağ döneminden kalma değerli fresklere sahip olma özelliği ile ziyaretçileri çok dikkatini çekiyor.

 

 

 

 

 

 

Sosyalist Sanat Müzesi Aktivitesi

 

Çocuklu ailelerin yapabileceği diğer bir aktivitede sosyalist sanat müzesini gezmek oluyor. Bu müzede Bulgaristan’ın geçmişinden kalan önemli erserler sergileniyor. Sosyalist sanat müzesi sabah saat onda açılıp akşam beş bucuğa kadar ziyaretçi kabul ederek, Bulgaristan’ın sosyalist dönemlerinden kalma sanat eserlerini sergiliyor.

 

 

 

 

 

 

Eski Başkent Veliko Tarnovo Gezi Aktivitesi

 

Bulgar imparatorluğu dönemlerinde Bulgaristan’a başkentlik yapmış olan Veliko Tarnovo şimdiki dönemde çok ziyaretçi ala bir üniversite şehri olmuştur. Etrafı dağlık olan Veliko Tarnovo doğal güzellikleri ile şehre gelen misafirlerini büyülüyor. Eski başken sesiz ve küçük bir şehir olarak kalmış bünyesinde ziyaretçilerine sunacağı güzel bir kalesi ve manastırı ve muhteşem orman içlerinde yürüyüş parkurlar bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Dağ Seven Ziyaretçilerin En Çok Yaptığı Aktivite İse Balkan Dağları

 

Balkan dağları Bulgaristan’da en çok görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu dağa çıkan ziyaretçiler dağın tepesinden Bulgaristan’ın batısındaki sahil şeridini boydan boya izleyebiliyorlar. Ülkenin üç ulusal parkından en büyüğü de bu bölgede yer alır. Bu dağa gelen ziyaretçiler yem yeşil orman havasını teneffüs ederek bu bölgede bulunan Bulgaristan’ın en uzun parkurlarında yürüyüş yapabilirler.

 

 

 

 

Bulgaristan Vizesi Almak

Eğer bir Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaportuna sahipseniz; Tüm bu güzel aktiviteleri yapabilmek bu güzel yerleri görmek için, Bulgaristan Vizesi almanız gerekiyor. Maximum 30 güne kadar alabileceğiniz Bulgaristan Turistik Vizesi ile görmek istediğiniz yerleri mutlaka görmelisiniz.

Eğer Ticari bir sebeple Bulgaristan Seyahati yapıyorsanız almış olduğunuz Bulgaristan Ticari Vizesi ile de bu güzel yerleri görmek için kendinize biraz zaman ayırmalısınız, o yoğun iş temposundan biraz uzaklaşın, emin olun ki işinize daha kolay odaklanacaksınızdır.

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat