Bulgaristan Vizesi

BULGARİSTAN AİLE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ

 

Bulgaristan’ da yaşayan aile bireylerini ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaporta sahip olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bulgaristan ziyaret vizesi adı altında verilen Bulgaristan aile arkadaş ziyaret vizesi başvuru belgelerinde farklılık bulunmaktadır. İlgili belgelerin tamamının doğru ve eksiksiz olarak toplanması gerekmektedir. En önemli belge başvuru sahibinin davet mektubudur. Davet mektubu olmayan kişilerin başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle belgelerin tamamlanması önerilir. Davet mektubunun Bulgaristan’ da yanına gidilecek olan aile tarafından yazılması ve ilgili davet mektubunun Bulgaristan yabancılar şubesi tarafından onaylanarak, ıslak imzalı olarak sunulması gerekmektedir. Davet mektubunda kişinin kalacağı yer, tarih ve zaman aralıkları, güncel iletişim bilgisi yer almak zorundadır.

 

Bulgaristan aile arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli oluşan C tipi vizedir. Bu vizenin süresi minimum 15 gün ile maksimum 90 günü kapsamaktadır. Kişilerin aile ve arkadaş ziyareti vizesini uzatmaları mümkündür.

 

İlgili seyahat için Bulgaristan’ da geçerli olmak üzere genel sağlık sigortasının yapılması gerekmektedir. Bu sigortanın vize başvurularını tercih ettikleri kurum tarafından yapılması da mümkün olmaktadır. Bu sayede başvuru sahipleri ekstra sağlık sigortası işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmamış olmaktadır. Bulgaristan aile ziyareti ücreti konsolosluk harcı ve başvuru merkezi harcı olarak, seyahat sigorta bedelinin 3 ay ya da bir aylık seçenekleri olarak, acente ücreti, VIP hizmetten yararlanma ücreti, ekspress işlemler ücreti gibi seçenekler olarak farklı fiyatlandırma politikasına sahiptir. Bu nedenle de ilgili vizeye başvuruda bulunan kişilerin taleplerine uygun olarak zorunlu olan ya da seçime tabi tutulan ücret politikaları ile değişiklik gösteren ödemeleri bulunmaktadır.

 

Bulgaristan aile arkadaş ziyareti vizesi C tipi vize olarak değerlendirilmektedir. Konsolosluğun inisiyatifine bağlı bir şekilde maksimum 10 iş günü içerisinde vize değerlendirme işlemleri gerçekleşmektedir. Maksimum başvuru uzunluk süresi 90 gündür. 3 aydan önce seyahat zamanına uygun olarak kişiler vize başvurularını oluşturabilmektedir. Başvurunun reddi halinde başvuru sahiplerine ret mektubu gönderilmektedir. Eksik olan ya da geçerli olmayan evraklar nedeni ile başvuru reddedilmektedir. Kişilerin bu evrakları tamamlayarak ya da doğru bilgi beyanında bulunarak yeniden başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZESİ

 

Bulgaristan’ a turistik amaçlı gezi düzenlemek isteyen bordo pasaporta sahip olan TC vatandaşlarının Bulgaristan turistik vize almak için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bulgaristan turistik vizesi başvuru için gerekli olan belgelerin düzenli dosyalanması ve tam, doğru şekilde sunulması gerekmektedir. İlgili vize başvuru işlemlerinin maksimum 5 iş günü içerisinde sonuçlandığı görülmektedir. Ancak herhangi bir dönemsel yoğunluk, özel gün vb. durumlarda bu iş yoğunluğu daha da artış göstermektedir. Bu nedenle Bulgaristan turistik vizesi almak isteyen kişilerin vize başvuru zaman ayarlamasını sonuçlanma süresine uygun ayarlamaları gerekmektedir. Seyahatten maksimum 90 gün içerisinde başvuru işlemi gerçekleşmektedir. Kişiler kendi karar verdiği seyahat zamanlarından önce anında Bulgaristan konsolosluğuna gönderilmesi amacı ile Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunabilmektedir.

 

Bulgaristan turistik vizesi C tipi vize kategorisinde bulunmaktadır. Kısa süreli vizedir ve süresi de 15 gün olarak belirlenmiştir. Hem 15 gün hem de tek girişli turistik vize verilmektedir. 15 gün içerisinde ülkeye bir giriş ve bir çıkış yapılabilmektedir. Kış sezonunda Bulgaristan kayak merkezleri oldukça fazla popülerlik göstermektedir. bu nedenle dış işleri bakanlığı ve Turizm bakanlığının ortak yürütmekte olduğu çalışma gereğince belirli dönemlerde 15 günlük Bulgaristan turistik vizesi çok girişli yapılabilmektedir. Sürenin uzaması için 180 gün sonrasında bir daha turistik vizeye başvuruda bulunmak gerekmektedir.

 

Bulgaristan turistik vize işlemleri belgeleri tamamlanırken pasaport dikkat edilmesi gerekmektedir. Pasaport sayfalarının yırtık olmaması ve son iki sayfasının da vize işlemleri için boş olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun son on yıl içinde alınmış olması gerekmektedir. Bulgaristan seyahatinin bitim süresinden 6 ay sonrasında pasaportun geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin önceki pasaportları bulunuyorsa başvuru sırasında bunu da vermeleri ve Bulgaristan seyahatlerinde de önceki pasaportlarını da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Başka ülkeye gitmek amacıyla yapılan Schengen vizeleri ile Bulgaristan’ a giriş yapıldığı zaman vize kullanım yanlışlığından dolayı bir sonraki Schengen başvurularınız reddedilmektedir. Schengen ülkelerine Bulgaristan üzerinden geçiş yapmak için Bulgaristan transit vize işlemlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Turistik vizenin sadece Bulgaristan için amacına uygun şekilde kullanılması bir sonraki vize başvuru işlemlerini etkileyecektir. Bu nedenle alınan vizenin seyahatin amacına uygun olarak kullanılması ve doğru bir şekilde seyahatin gerçekleşmesi önemlidir.

 

 

BULGARİSTAN TİCARİ VİZE

 

Bulgaristan Ticari vize başvuruları, başvuru merkezlerine ve Büyükelçilik/Konsolosluklara yapılmaktadır. Son olarak değerlendirme sürecindeki nihai karar ise Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne bağlıdır. Bulgaristan’ a ticari amaç ile yapılacak olan; iş gezisi, seminer, kongre, fuar vb. durumlarda Bulgaristan ticari vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. İlgili vize başvurusunun normal vize başvurularından farklı ve ekstra istenilen belgeleri olabilmektedir. En önemli ve eksik olması durumunda başvurunun direkt reddedileceği belge davetiye veya davet mektubudur. Fuar, kongre ya da seminer davetiyeleri, seyahatin amacını direkt olarak göstermektedir. Davet mektuplarının başvuru sahibini davet eden şirket tarafından yazılması ve burada hem başvuru sahibinin hem de şirket bilgilerinin, iletişim numarası ve güncel bililerinin yer verilmesi gerekmektedir.

 

Bulgaristan ticari vize işlemleri onaylandıktan sonra seyahatin amacına uygun olarak hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında seyahatin nasıl gerçekleşeceğini belirme durumu bulunmaktadır. Uçak ile yapılacak olan seyahatlerde öncesinden gidiş ve dönüş bileti rezervasyonları başvuru dosyasında bulunmalıdır. Eğer kara yolu ile Bulgaristan ticari vize kapsamında geçiş yapılacak ise kişilerin araç kullanabilmeleri için hem yeşil sigorta hem de uluslararası ehliyet yaptırmaları uygundur. TC. ehliyetleri uluslararası geçerliliği sahip ülkelerdir. Ancak Irak ve Suriye vatandaşlarının da TC Bulgaristan vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunan vatandaşlar olduğu için ehliyet hususuna dikkat edilmesi önemlidir.

 

Bulgaristan ticari vize C tipi vizedir. Kısa süreli bir vizedir. Altı aylık ve bir yıllık multi vize alabilme şansı bulunmaktadır. Kişilerin de vize süresini kapsayacak şekilde genel sağlık sigortası yaptırmaları şartı bulunmaktadır. Bulgaristan ticari vize değerlendirilme ve sonuçlandırılma süresi maksimum 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu süreyi değerlendirerek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yoğunluk nedeni ile başvuru onaylanma süresinde uzama meydana gelebilmektedir.

 

Bulgaristan ticari vizesinin onaylanması halinde ilgili zaman diliminde ülkeye giriş yapılır. Vize süresi bitmeden ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir. Bulgaristan ticari vize başvurularının onaylanmaması halinde ise, yeniden başvuru yapılmasına izin verilmektedir. Ancak vizelerin harç bedelleri yatırılmadığı için başvuru sahiplerinin yeni başvuru ücretlerini de ödemesi gerekmektedir. Eksik evrak ve geçerli olmayan bilgiler vize başvuru durumlarının reddedilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle eksik evrak, yanlış bilgi ve tamamlanmamış dosya ile başvuru yapılmaması tavsiye edilir.

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat