Polonya’da Gezilecek Yerler Yapılacak Aktiviteler

 

Türkiye ve Türkler tarafından çok iyi tanınan Polonya Avrupa’nın en büyük yüz ölçüme sahip ülkelerinden biridir. Polonya Erasmus için birçok ülkeyle anlaşma yaptığından daha çok öğrencilerin keyfini çıkardığı bir ülkedir. Avrupa’yı gezme planı yaparken Polonya pek listelerde bulunmasa da gidenlerin çok beğendiği bir ülkedir.

Kendine ait olan parası Zloty Türk parasından daha değersiz olduğu için maddi konu da rahatlık sağlayan bir ülkedir. Polonya en çok maddi konuda ucuz olmasıyla rağbet görmektedir. Polonya’da alkol fiyatları sudan daha ucuzdur. Bu ise gece hayatlarının baya renkli olduğu anlamına gelmektedir. Öğrenci ülkesi olarak bilinir. Erasmus anlaşmaları sayesinde birçok ülkeden öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa kıtasında yer almakta olan Polonya, coğrafi konum açısından değerlendirmek gerekirse Orta Avrupa’da yer alır. Ülkede resmi dil olarak Lehçe kullanılmaktadır. Lehçe’den sonra en çok ülkede tercih edilen dil Almancadır. Ülkede sosyal ve ekonomik şartlar çok iyi olmakta ve her geçen gün yaşam kalitesi artmaktadır. Diğer dünya ülkeleri ile kıyaslamak gerekirse, kişi başına düşen gelir de yine bu ülkelere göre çok üst seviyededir.

Ülkede yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Polonya’nın Baltık denizine kıyısı olmasıdır. Ülkede trafik düzeni sağ taraftan ilerlemektedir. Tüm komşu ülkeleri tarafından 1 kez işgale uğramış olan Polonya, sürekli olarak bu işgallere karşı direnmiştir. Avrupa Ülkeleri arasında büyüklük açısından dokuzuncu sırada olan Polonya aynı zamanda NATO üyesidir. Ülkede bulunan insanların çoğunun dini inancı Hristiyanlıktır.

Başkenti Varşova’dır ve bu şehirde toplamda 1.7 milyon kişi yaşamaktadır. Ve bu şehir Avrupa’nın en kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Polonya’nın toplam nüfusu ise 38.5 milyon olarak kayıtlara geçmektedir.

Polonya’ da tahmin edemeyeceğiniz kadar Türk yaşamaktadır. Genellikle İngilizce konuşulmaktadır. Fakat bir bar da oturduğunuzda anlamıyorlar diye Türkçe konuşurken dikkat etmelisiniz. Yan masa da oturan birisinin Türk olma ihtimali yüksektir. Türklerin yoğunlukta olduğu bu ülkede ırkçılığa da maruz kalmazsınız. Türkçeyi kavrayan ve kültürümüze hâkim insanlarla denk gelebilirsiniz. Yemek konusunda dahi sorun yaşamayacağınız bir ülkedir. Kebap diyerek dürüm satılan pek çok noktası vardır. Türk yemeklerine hasret kalmayacağınız bir ortama sahiptir.

Polonya’nın vatandaşları çok sevecen ve sıcakkanlıdır. Aynı zamanda yardımsever olduklarından çekinmeden yardım isteyebilirsiniz. Polonya konum olarak Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Birçok gözde ülkelere sınır olan Polonya’ da diğer ülkeleri gezme imkânı bulabilirsiniz. Sınır olduğu ülkelerden bahsedecek olursak; Almanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Slovakya, Litvanya olarak sıralayabiliriz. Polonya’ya gezmeye gittiğinizde bu ülkeleri de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Yüzölçümü olarak Avrupa’da 9 sırada büyüklük elde eden Polonya’nın 16 ili bulunmaktadır. Bunlar; Góra, Wroclaw, Poznań, Gorzów Wielkopolski/Zielona, Bydgoszcz/Toruń, Kraków, Opole, Białystok, Kielce, Olsztyn, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin ve Polonya’nın başkenti olan Varşova’dır. 5 yıl önce yapılan nüfus sayımında 37,95 milyon nüfusa sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun %1’lik dilimi Türklerden, Almanlardan, Rus ve Slav halkından oluşmaktadır. Kendilerine ait dilleri lehçedir. Lehçeleri ise çok zor olduğundan İngilizce ağırlıklı konuşulmaktadır. Sadece yaşlıların kendi lehçelerini konuştukları gözlenmektedir.

Vistula Nehri etrafına yerleşmeleriyle oluşan bu ülke vatandaşları ‘Polane’ adıyla tanınmaktadırlar. Anlamı ‘Yayla Halkı’dır. 966 yılında haritada yerini almıştır.

Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Polonya’nın %90 ı dindar kesimden oluşmaktadır. Bu ülke dini inançlarına oldukça bağlıdır. %90 ı Katolik’tir. Polonya’ya gidildiğinde kiliseler ziyaret edeceğiniz yerler olmalıdır.

İngiltere ve Almanya’dan sonra en büyük kömür üreticisi Polonya’dır. Ekonomik olarak sanayi ve enerji sektörü yoğunluktadır. Gemi yapımı, orman ürünleri, otomobil ve uçak gibi ürünler yaparak ekonomiye katkı sağlamaktadırlar. Ekonomik olarak hızla gelişen ülkelerden biridir.

Polonya’nın özel günleri kutlamalarında ilginç olanları vardır. Doğum günlerinin yanı sıra ülkede sık tekrarlanan isimlerin günleri de kutlanmaktadır. Büyük kutlamalar halinde yapılan isim günleri en eğlenceli uygulamalardan biridir.

Polonya iklim olarak bol yağışlı olan bir ülkedir. Yazları bol yağışlı olan Polonya, kışları ise bol kar yağışıyla karşı karşıyadır. Kışın kayak için ideal bir tatil ülkesi olabilir. Ülkeyi gezmek için en uygun mevsim ilkbahar mevsimidir. Nisan- Mayıs aylarında festivallerin bol olmasıyla eğlenceli günler geçirmek mümkündür. Kışın erken saatte herkes evlerine çekilmektedir. Sokaklar kışın akşam saatlerinde sessiz ve sakin olmaktadır.

Polonya festivalleriyle renkli eğlencelere yer vermektedir. Orange Festival / pop-rock müzik, haziran ayında gerçekleştirilmektedir. OFF Festival / alternatif müzik, Temmuz- Ağustos aylarında gerçekleştirilmektedir. Heineken Opener Festival / tiyatro, film, moda, müzik, Haziran’ın sonu Temmuz’un başı gibi başlamaktadır. Audioriver Sahil Festivali / elektro, tekno müzik, Temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Coke Festival / hip-hop, r&b,pop müzik, Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir. Warsaw Summer / Jaz Days caz müzik, Temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. Run or Death Festival / Kostümlü Karnavalını ise her sene değişiklik gösterse de bu sene Mart ayında yapmayı planlamaktadırlar.

Polonya’dan Türkiye’ye direk uçuş mümkün değildir. Aktarmalı olarak Varşova’ya gitmeniz oradan Polonya’nın diğer illerine geçmeniz gerekmektedir. Çünkü Varşova dışında pek Havaalanı bulunmamaktadır. Ama sınır olan ülkelerden Ukrayna ve Almanya-Berlin’e uçuş yaparak Polonya’ya geçme imkânını da sağlayabilirsiniz. Hem Ukrayna ve Berlin gezisi de yapmış olursunuz.

Biletiniz ise daha uygun fiyata gelmiş olur. Çünkü direk Varşova biraz daha pahalıdır. Berlin’den Varşova’ya 7 saat sürmekte ve daha ucuza gidebilme şansına sahipsinizdir. Polonya’nın içerisinde metro yolculuğu yapabilirsiniz fakat ağırlıklı olarak tramvay ve otobüs kullanılmaktadır. Polonya’da şehirlerarasında Polski Bus tercih edilmektedir. Bunun dışında da pek seçeneğiniz yoktur.

Uygun fiyatlı olmasıyla sıkıntı yaşamayacağız bir firmadır. Bazı illere trenler de gitmektedir. Şehir içinde ağırlıklı olarak tramvay ve otobüs kullanılmaktadır. Geç saatlere kadar ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır. En çok gelişmiş şehri olan başkent Varşova’da metro da mevcuttur. Bu ulaşım araçlarına biletsiz binmemeye özen göstermelisiniz aksi halde yüklü miktarda cezalara maruz kalabilirsiniz. Ulaşım araçlarında ücret 2 zl’dir. Ucuz ve rahat seyahatler sizi beklemektedir.

 

Polonya’da Gezilecek Yerler;

 

 

 • Zakopane/Krakow

Polonya’da bulunan ve çok meşhur olan Zakopane Dağı, kış aylarında birçok turisti ağırlayan, kış sporlarının aktif olarak yapıldığı bir dağdır. Birçok ünlü sporcu ve kayakçı, antrenmanlarını burada gerçekleştirmektedir.

Bu dağ Krakow şehrinin güney kısmında bulunmaktadır ve buraya ulaşmak için yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Birçok şehirden insanlar, belli dönemlerde özellikle hafta sonları buraya akın etmektedirler.

Burası geleneksel kültürlerin de barındığı bir yerdir. Özellikle geleneksel peynir satışı konusunda oldukça nam salmış bir yer olan Zakopane Dağı, peynirlerinin tadına bakılmadan dönülebilecek bir yer olmamasıyla büyük dikkat çekmektedir. Burada her köşede bir peynir satıcısı ile karşılaşmanız vazgeçilmezdir. Aynı zamanda burada yaşayan yerliler, geleneksel kıyafetlerini günlük yaşamlarını da kullanırlar.

Eğer yeşil doğayla iç içe bir alanda gezmek istiyorsanız Zakopane / Krakow isteklerinize karşılık verecek özelliklere sahiptir. Orman, göller ve dağlarla etrafı çevrili olan mekân Polonyalılar tarafından köy olarak nitelendirilmektedir.

 

 

 

 • Wavel Castle / Krakow

Bu yer Polonya’da bulunan Wavel Tepesi’nin yamacında bulunmaktadır ve bu şehrin geçmişi çok eskilere dayanır. Ülkenin üç büyük şehrinden biri olarak bilinen bu yer, geçmiş dönemlerden bu yana çok özenli bir şekilde korunmaktadır.

Krakow Polonya’nın eski başkenti olmaktadır.. Birçok konuda, ilerleme kaydederek, geçmişten günümüze kadar kendisini geliştirmekte olan bu şehir, gezilecek şehirler arasında birincilik sıfatına layık görülmüştür. Bu şehrin sembolü bir canavardır ve halk bu sembole aşırı bir bağlılık göstermektedir. Bu şehirde gezilecek birden çok güzellik ve tarihi eser mevcuttur. Müzeler ile tarihi ve turistik mekânlar gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırada gelmektedir. Şehirde başlıca görülmesi gereken yerler şu şekildedir;

 

 • Aziziye Meryem Bazilikası
 • Cloth Hall – Kumaş Salonu
 • Krakow Belediye Binası
 • Aziz Florian’ın Kapısı
 • Barbican Gözetleme Kulesi
 • Aziz Peter ve Paul Kilisesi
 • Wavel Kalesi
 • Wavel Kadetrali ve Müzesi

Wavel Castle Krakow’a gelindiği zaman, bu mükemmel yerlerin görülmeden, gezilmeden şehrin terkedilmesi tavsiye edilmemektedir.

Polonya da müze olarak ziyarete açık olan Wavel Castle / Krakow, içerisinde katedral bulundurmaktadır. En eski tarihi bir şehirde bulunmakta olan bu tarihi yapı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

 

 

 

 • Gdansk Şehri

Bu şehir Polonya’nın Baltık kıyısında bulunmaktadır. Bu yer aynı zamanda şehrin liman bölgesi olarak bilinmektedir. Bu şehir çok karışık bir tarihe sahiptir. Hem başka şehirlerin hâkimiyetinde kalmış hem de bağımsız olduğu dönemler olan bu şehir, mimari yapısı bakımından da aynı tarihi yapısı gibi karışıktır. Aynı zamanda 1000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden yapılmış olan bu şehir Avrupa’nın en gözde ve en güzel liman şehri unvanını kazanmıştır. Yapılan bu yeni binalarda İtalyan tarzı hâkim olmuştur. İnanılmaz derecede gösterişli olan bu evlerde, altın yaldızlar ve varaklar dikkat çekmektedir. Bu şehirde gezilmesi gereken yerler başlıca şu şekildedir;

 

 

 

 •  Uzun Pazar
 • Altın Kapı
 • Neptün Heykeli ve Neptün Çeşmesi
 • Artus Binası
 • Fahrenhayt Termometresi
 • Gdansk Yeşil Kapı
 • Gdansk Vinci
 • Gdansk’tan Sopot Gezisi
 • Sopot İskelesi
 • Malbork Kalesi
 • St Marry Caddesi
 • Prusya Kocakarıları
 • Gdansk Radunia Kanalı
 • Gdansk Westerplatte Anıtı

Bahsetmiş olunan tarihi güzellikler Gdansk’a gelindiğinde görülmeden, gezilmeden dönülmesi tavsiye edilmeyen yerler arasında yer almaktadır.

Yaz aylarında deniz kenarında tatil yapmak için tercih edeceğiniz bir diğer mekân ise Gdansk Şehri (deniz kıyısı)’ dir. Büyük bir iskelesi olan Gdansk Şehri yürüyüş için ideal bir yerdir.

 

 • Sopot Ters Ev

Baltık kıyısında yer alan Sopot, küçük ama şirin bir şehirdir. Bu şehir büyüklü, küçüklü kiliselerin yer aldığı bir şehir olmakla birlikte Avrupa’da en dindar seçilen şehirdir. Bu bölgenin insanları için ibadet çok önemli. Günlük işlerinin arasında bile kendilerine 5 dakikalık zaman dilimleri ayırarak, bu kiliselere gelerek dua edip gitmek, onların vazgeçilmezleri arasında.

Şehirde çok sayıda Alman nüfus mevcut. Bunun sebebi ise bu şehrin yıllarca Polonya’nın değil, Almanya’nın bir şehri olarak görülmesi ve daha sonrasında Polonya’ya ait bir şehir olduğunun kabul edilmesidir. Sopot şehrinde gezilmesi gereken yerler arasında ahşaptan yapılmış olan Molo İskelesi var. Bunun yanı sıra mimarisi ters olarak dizayn edilmiş Sopot Ters Ev görülmeye değer yerler arasında.

Şehirdeki birçok restoranda çok lezzetli balıklar yemek mümkün. Çok fazla görsel ve hizmet değeri yüksek konaklama tesisleri mevcut olan bu şehirde hem yaz aylarında hem de kış aylarında turizm canlı bir şekilde devam etmektedir.

Avrupa da gözümüze farklı mimariye sahip binalar gözümüze çarpmaktadır. Sopot ters ev ve Krzywy Domek (The Crooked House) bunlardan biridir. Ve turistler tarafından ilgi görmektedir.

 

 • Krzywy Domek (The Crooked House)

Sopot Şehrinde yer alan bir diğer görülmesi gereken yer ise Krzywy Domek’tir. Bu bina dünyanın en yamuk yapısı olarak bilinmektedir. Mimari açıdan çarpık bir şekilde oluşturulmuştur ve dünyanın en ilginç 50 binası arasında yer almaktadır.

Bu bina Sopot şehrinde bulunan Rezydent isminde bir alışveriş merkezine bağlı olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda ünlü kişilerin imzalarının bulunmuş olduğu duvarlara sahip bu yapıya gelen kişilerin, her an ünlü yüzlerle karşılaşması mümkün. Bu binada ofis açmak da mümkün. Bina 24 saat kamera sistemleri ile izlenmekte ve güvenlik personelleri ile korunmaktadır. Konum ve işlevsellik bakımdan da zengin olan bu bina, yeni iş kurmak isteyenlerin de gözde mekanı arasında yerini almakta.

 

 

 

 

 • Varşova Bilim Merkezi

Sovyetler Birliği halkı tarafından, Polonya halkına hediye olarak yaptırılan bu yapıt, 1995 yılında tamamlanmıştır. Polonya’nın en yüksek binası olan Varşova Bilim Merkezi, Avrupa’nın da sekizinci en yüksek binasıdır. Toplamda 231 metre yüksekliğe sahiptir ve her sene binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

Eski tarihlerde yapıt saray olarak işlev görmekteydi. Fakat günümüzde kültür ve sanat merkezi olarak içerisinde tiyatro, resim, opera gibi sanatsal etkinliklere yer veren konular barındırmaktadır. Ayrıca içerisinde kongre salonları, yüzme havuzu ve konferans merkezleri de bulunmaktadır.

İçerisinde bulunan 2 adet asansör sadece terasa çıkmak için kullanılmaktadır. Burayı ziyaret etmek isteyen kişilerin, asansör kuyruğunu göz önünde bulundurarak çok erken saatlerde ziyaret etmesi gerekmektedir. Aksi halde çok fazla asansör kuyruğu beklemek zorunda kalınabilir.

Varşova Bilim Merkezi muhteşem manzaralar sunacaktır. Ziyaretiniz esnasında burayı kesinlikle görmelisiniz.

 

 

 • Wieliczka Tuz Madenleri

Günümüzde müze olarak hizmet veren bu yer, aslında bir tuz madeni binasıdır. Burası tam anlamıyla 13.yüzyılda faaliyete başlamış ve 800 yıl boyunca bu binadan tuz çıkarılmıştır. 1996 yılına kadar tuz madeni olarak işlev görmüş ve dünyanın en eski tuz madeni unvanını almıştır. 1992 yılında bir kısmı müzeye çevrilmiş ve tuz madeni çıkarmak için kullanılan kısmı kapatılmıştır.

İçerisinde çok fazla sayıda heykel ve hiçbir yerde görülmeyen tüneller barındırmakta. Burada yapılan heykeller tamamen tuzdan yapılmış heykellerdir. Maden işçilerinden birinin yapımına başladığı bu heykeller, zamanla diğer işçilerin de bu duruma katılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Şuanda çok fazla tarihi kalıntıya sahip olan bu müze, dünyanın bir çok yerinden akın eden turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Wieliczka Tuz Madenleri / Krakow yerin en derinlerine inmekte ve önceden yaşam olan bu yapı turistler tarafından merakla ve ilgiyle gözlenmektedir.

 

 

 • Auschwitz- Birkenau Toplama Kampları

Şuanda kampüs olarak kullanılan bu yer, Polonya’nın kuzeyinde yer almakta ve 1941 senesinde Nazilerce kurulan bir toplama kampıdır. Bu kamp Yahudilerin, çingenelerin, savaş esirlerinin, sakatların ve homoseksüellerin öldürüldüğü kamp olarak tarihe geçmiştir. Toplamda kurulmuş olan bu kampların tamamında 6 milyon kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu kampa gelen kişilerin önce tüm maddi değer taşıyan eşyaları toplanır, giysileri ve giydikleri ayakkabılar da cephedeki askerlere gönderilirdi. Buraya getirilen insanlar, yalanlar söylenerek getirilir, gelirken yanlarında değerli eşyalarını getirmeleri söylenir, buna gerekçe olarak da Kanada’ya gönderilecekleri ve rahat bir yaşam sürecekleri bilgisi verilirdi. Buraya getirilen kişiler çok ağır işlerde çalıştırılır, artık çalışacak gücü kalmayanlar ise acı bir şekilde öldürüldü.

Kampın ilk kısmı, barakalardan, insanların asıldığı darağaçlarından ve kurşuna dizildikleri tek kişilik hücrelerden oluşmaktadır. Sonrasında elektriklerle çevrili idam ağaçları yerini almaktadır.

Auschwitz- Birkenau Toplama Kampları / Krakow, Yahudi soykırımını anlatan bir yapıdır. Yahudilerin yakıldığı kampları bir rehberle gezmeniz daha doğru olacaktır. Doğru bilgi için rehbere ihtiyaç duyacaksınız.

 

 

 • Wroclaw

Polonya’nın güneybatısında bulunan bu şehir, Silesya toprakları üzerinde yer almaktadır ve Oder Nehri üzerine kurulmuştur. Şehir birçok adadan oluşmuş olup, birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ev sahipliği yapmış olduğu bu gençler, şehrin kalkınması ve gelişmesi açısından büyük rol oynamaktadır.

Bu şehirde ulaşım çoğunlukla bisikletler ile yapılmaktadır. Her yeri birbirine kısa mesafelerde olan bu şehri yürüyerek gezmek mümkün. Şehrin diğer kısımlarına yapılacak olan seyahatler, toplu taşıma araçları ile yapılmaktadır. Bu şehir aynı zamanda birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde gezilecek başlıca yerler;

 

 • Centennial Hall
 • Wroclaw Fountain
 • Wroclaw Hayvanat Bahçesi
 • Neon Side

Wroclaw’da birçok minyatür cüce bulunmaktadır. Gezerken çok şaşıracağınız heykellere denk gelmeniz hatta takılıp düşme ihtimaliniz çok yüksektir.

 

 

 • Malbork Kalesi

Bu kale dünyanın en büyük kalesi unvanını alarak tarihe geçmiştir. Bunun sebebi ise savaş esnasında korunmak için kurulan kaleler arasında, günümüze kadar sağlamlığını koruyarak gelmiş olmasıdır. Bu kale 13.yüzyılda Töton Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş olup, 15.yüzyılda Polonya Kralı 4. Kasimir’e satılmıştır.

Birçok savaşa tanıklık eden bu kale, bu savaşlarda çok fazla hasar almıştır. 2. Dünya Savaşı süresince Nazilerin kontrolünde olan bu kalenin yarısından fazlası yıkılmıştır ve savaş sonrasında tekrardan kontrolü Polonya halkına bırakılmıştır.

1961 yılında müzeye çevrilmiş olan Malbork Kalesi, içerisinde sanat ve kraliyet eserleri, bilimsel çalışmalar ve çeşitli koleksiyonları sergilemekte. Kehribar sanat eserleri müzede bulunan eşi ve benzeri olmayan parçaların ilk sırasında gelmektedir. Aynı zamanda 30 binden fazla tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Malbork Kalesi / Malbork ise UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan önemli bir yapıdır. Kale içini girip gezme imkânına sahipsiniz. Polonya’nın tarihi bir kentinde bulunan bu kale turistler tarafından ilgi görmektedir.

 

 

 • Masurian Göller Bölgesi

Bu bölge göller bölgesi olarak bilinmekte ve Baltık kıyısının güneyinde yer almaktadır. Bölgede 2000 den fazla göl bulunmaktadır ve bu göllerin en büyüğü Sniardwy’dir. Burası aynı zamanda halk tarafından ticari olarak kullanılan, tarım ürünlerinin üretildiği bir bölge olarak bilinmektedir.

Bölgenin batı kesiminde siyah ve kahverengi renkte topraklar bulunmaktadır. Bu topraklarda şeker pancarı ile buğday üretilmektedir. Nüfus bakımından azdır ve bunun sebebi çok fazla ormanlık ve otlak alana sahip olmasıdır. Bölgenin doğu kesiminde ise kumlu topraklar mevcuttur ve bu topraklarda da çavdar ve patates üretimi yapılmaktadır. Bölgede bulunan Gizycko ve Mikolajki tatil beldesi olarak ziyaret edilmektedir.

Doğal güzellikleri sevenlerin ilgiyle gezebileceği bir diğer gezi mekânı ise Masurian Göller Bölgesi /Polonya-Rusya Sınırıdır. Fakat şehir merkezinden çok uzak olması sıkıntı olarak görülmektedir.

 

 

 • Vistula Nehri

Polonya’nın en uzun nehri olan Vistula Nehri, Vistula Üniversitesi’ne de ismini vermektedir. Aynı zamanda çok büyük bir tarihi önem taşımaktadır. Yaklaşık 9 şehir üzerinden geçen bu nehrin her iki yakasında da yerleşim alanları mevcuttur. Bu nehir ismini bir Denizkızı efsanesinden almaktadır. Vistula Nehri’nin etrafı yemyeşil alanlarla çevrili olup görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Turizm alanında çok büyük faaliyet gösteren Vistula Nehri, her sene yaz kış demeden binlerce turistin akın ettiği bir nehir haline gelmiştir. Göl masmavi olup, temizliği ve doğal görüntüsüyle büyük ilgi görmektedir ve nehrin etrafında birbirinden çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Polonya’ya gidildiği zaman ziyaret edilmesi gereken yerler yukarıda sırasıyla belirtilmiştir. Hem tarihi açıdan hem de turizm ve doğal güzellik açısından zengin olan bu ülke görülmeye değer ülkeler arasında yerini almaktadır.

 

 

 

Polonya’da Nerede Kalınır?

 

Polonya’da oteller genellikle çok uygun fiyatlıdır. Fakat binaların birçoğu yıkık dökük mekânlardan oluşmaktadır. Polonya’da güzel temiz oteller tercihiniz olacaksa Varşova’ya gitmeniz gerekmektedir. Varşova da birkaç temiz, yeni ve gösterişli oteller mevcuttur. Bunlar;

 

 • Hotel Arche Geologiczna
 • Sangate Hotel Airport
 • Hotel Metropol
 • InterContinental Warszawa, an IHG Hotel
 • Hotel Gromada Warszawa Centrum
 • Hampton by Hilton Warsaw City Centre gibi mekânlar Varşova’da bulunan en iyi ve uygun fiyatlı olan otellerdir. Turistlerin polonya gezisinde konaklamayı isteyecekleri mekânlardır.

Avrupa’nın değerli bir ülkesi olan Polonya ziyaret etmeniz gereken ülkelerden biridir. Tatil için planınız varsa şimdiden iyi eğlenceler dileriz.

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat