İspanya’da Gezilecek Yerler, Yapılacak Aktiviteler

İspanya’da Gezilecek Yerler, Yapılacak Aktiviteler

Avrupa’nın Güneybatısında bulunan İspanya’nın resmi adı İspanya Krallığıdır. İspanya, İber Yarımadasında bulunmaktadır. Ilık rüzgârlarıyla Akdeniz havasını yaşatan İspanya, herkesin büyülendiği coğrafyaya sahiptir. Avrupa’nın en güzel ve huzurlu ülkelerinden biridir. Dünya da en çok UNESCO kültür mirasına sahip ikinci ülkedir. Spor dallarında kendini geliştirmiş olan ülke Barcelona ile tanınmaktadır. Futbolun hâkimiyet kurduğu kenti tüm milletler tarafından ilgi görmektedir. Heyecan verici kent yaşantısıyla ve renkli gece hayatlarıyla tanınmaktadır.

 

Birçok şenliğin ve folklor oyunlarının oynandığı İspanya coşkulu kutlamalar yapmaktadır. Rahat yaşam tarzının yanı sıra sıcak bir ülke olan İspanya insanların samimi ilişkiler kurduğu bir ülkedir.

 

Boğa güreşleriyle ünlü ülke, meydanlarında flemenko dansı yapmakla, coşkulu futbol sahalarıyla meydanları hareketli ve şenlikli olmaktadır. Birbirinden ilginç birçok eğlence anlayışları sizleri beklemektedir.

 

Başkenti Madrid’dir. Eşi benzeri olmayan bu Akdeniz kenti birçok sanatsal mimari yapılara, tarihi yapılara yer vermektedir. Endülüs coğrafyası olarak bilinen atalarından miras olan Mağribi, muhteşem bir gezi rotası olacaktır.

 

Dünyanın en iyi şaraplarını üretmektedir. Rioja ve Bilbao üretilen şarapların imalathanelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkeye gelen turistler hediyelik olarak şarap satın alabilirler.

 

Güneyinde ve Doğusunda Akdeniz’e sınırı vardır. Kuzeyde ise Atlantik okyanusuna kıyısı bulunmaktadır. Her iki bakımdan da büyüleyici manzaralara yer vermektedir. Enfes mutfağı, rakip tanımadığı futbolu ve göz kamaştıran kültüre sahip olan İspanya, Turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden biridir.

 

Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya üyeliği vardır. Avrupa’nın birçok ülkesine ise komşudur. Kuzeyde Fransa, Andora, Batıda Portekiz, Güneyde Cebelitarık ve Birleşik Krallığa Komşudur. İspanya Fenikelilerden sonra Yunanlıların yaşadığı ülkeye dönüşmüştür. Roma imparatorluğu ülkeyi MS. 5 yüzyılda Alanlar, Vandallar, Vizigotlar ve Suevlere bırakmışlardır. Afrika’dan gelen Müslümanlar Granada Krallığı’na yerleşmişlerdir. Fakat bir müddet sonra Hristiyanlığa geçerek Granada Krallığının yıkılmasına sebep olmuşlardır. İspanya topraklarına dahil olmuştur. En büyük sömürge yapan ülkelerden biri olan İspanya, kısa sürede Portekiz’i ve Cebelitarık’ı kaybetmiştir. İspanya uzun yıllar diktatörlükle yaşadı. Bir müddet sonra huzur içeren şehir haline gelmeyi başarmıştır. Afrika’dan gelen Müslümanlar Endülüs coğrafyasının etkilerini İspanya’da hala sürdürmektedirler. Ne kadar yıkılmış da olsa geçmişten gelen Endülüs kültürünü İspanya’da görmek mümkündür.

 

İspanya kozmopolit yapıya sahip bir ülkedir. Bunu ise birçok dilin konuşulmasından anlayabiliriz. Asturca, Galiçya’ca, Katalanca, Baskça, Castilian dilleri en çok rastlanan diller arasındadır. İspanya’nın nüfusu 47 milyondur. Nüfusun büyük oranı dindardır.

 

Hristiyanlığı tercih eden İspanya’nın %70’i Katolik mezhebindendir. İspanya’nın para birimi Euro’dur. Türkiye’den 1 saat geri zaman dilimine sahiptir. İspanyolca konuşulan ülke de İngilizce’ de konuşulmaktadır. Dil konusunda özerklik veren İspanya’ da resmi dil olarak kabul edilen diller mevcuttur.

 

Türkiye’den İspanya’ya gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Yeşil Pasaport sahibi değilseniz Schengen vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Türkiye’den İspanya’ya havayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Hava Yollarıyla, İstanbul Havalimanı’ndan ise Türk Hava Yollarıyla İspanya’ya direkt uçuş imkânı vardır.

 

Türk Hava Yolları, İspanya’nın Valensiya, Bilbao, Madrid, Barselona, Malaga eyaletlerine direkt uçuş imkânı sunmaktadır. Pegasus Hava yolları ise sadece Madrid ve Barselona’ya direk uçuş imkânı sunmaktadır. İspanya’ya gitmeyi düşünüyorsanız 4 saatlik yolcuğunuz sonrasında orada olabilirsiniz. Aktarmalı olarak da gezerek gitmek isterseniz birçok imkân bulunmaktadır.

 

İspanya’da Gezilecek Yerler

 

Adalarıyla yazın en iyi tatil yerlerinden biri olan İspanya, Avrupa’nın deniz, kum ve güneşli tatil imkânı sunan en iyi ülkesidir. Adaları sayesinde yazın muhteşem tatiller sunmaktadır.

 

 • Menorca

Menorca, hakkında ilk söylemek istediğimiz masmavi suları zümrüt yeşili vadileri ve harika plajları ile her yıl pek çok yabancı ziyaretçi ağırlayan bir ada olmasıdır. Menorca’da çok sayıda cazibe merkezinin bulunması nedeni ile acık hav müzesi olarak adlandırılıyor. İspanya’nın Balear Adalarının 2. Büyük adasıdır. Bu adaya gelen ziyaretçiler tarihi mimari anıtlara sahip adanın en büyük şehri Mahon’u ziyaret edebilirler.

 

Adanın eşsiz plajlarında güneşlenebilir, şehrin merkezindeki Aziz Mary Kilisesi’ni keşfedebilirler. Alışveriş tutkunları Carrer Nou Caddesi boyunca bulunan dükkânlardan alışveriş yapabilirler. Bu adanın liman bölgesinde bulunan restoranlarında yemek yiyebilirler. Menorca, Adasının muhteşem manzarası adaya gelen ziyaretçilerin beğenisini toplayarak ziyaretçilerini memnun ediyor. Bu adaya giden turistlere Olivas Sarayını görmeleri önemle tavsiye ediliyor. Çünkü bu saray bu adanın ana cazibe merkezidir.

 

 

 • İbiza

Diğer adı Eivissa olan, İspanya yönetiminde bir adadır. Akdeniz’de ki Balear Adaları’nda yer alır. Adada üç tane şehir vardır bunlar; İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. En büyükleri Mollarca’dır.İbiza adası turizmin ve eğlence dünyasının en önemli merkezlerindendir.

 

Orta çağda kısa bir süreliğine Müslümanların hakimiyeti altına girmiştir. İbiza adası dünyaca ünlü gece kulüpleri ve yaz partileri ile meşhurdur. 1999 yılında ada UNESCO tarafından dünya mirası olarak ilan edildi. İbiza ismi Arapçadan gelmiştir. Kelime anlamı Yabisah’dır. Arapça olmasının sebebi belli bir süre Müslümanların elinde kalmış olmasındandır. İbiza adası belli bir zaman sonra Müslümanların kontrolünden çıkmıştır.

 

 

 • Balear Adaları

İspanya’ya bağlı olan Balear Adaları, birkaç küçük adadan oluşan özerk bir bölgedir. Balear Adalarında İspanya’nın resmi dili olan Katalanca ve İspanyolca dili konuşulmaktadır. Balear’in beş büyük adası vardır. Bunlar; Minorka, İbiza, Formentera, Mayorka ve Cabrera’dır.

 

Balear İklim ve Bitki Örtüsü

 

Akdeniz ikliminin görüldüğü Balear Adalarında, iklim oldukça yumuşaktır. Yazları çok sıcak, kışları ise yağmurludur. Adaları iklim açısından farklılık gösterir. Minorka adasında koruyucu dağlar olmadığından, kışları yağmurlu ve soğuktur. Yaz mevsimleri sıcaklık diğer adalardan daha fazla hissedilir. Mayorka ise ocak ve mart aylarında kar yağışı olabiliyor. Balear’in diğer adalarında ise çok nadir kar yağmaktadır. En fazla sıcaklığın hissedildiği aylar genelde temmuz ve ağustos aylarıdır.

 

 

 • Mallorca

Mallorca, İspanya’nın doğusunda yer alan Balear Adaların en büyüğüdür. İspanya’ya yaz tatili için gelen ziyaretçilerin muhakkak gittikleri Mallorca adası gizemli koyları, sır dolu mağaraları, çam ormanları, doğal parkları ve orta cağdan kalma kasabaları ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

 

Mollarco tarihi sanat eserleri ve tarihi kültür çeşitliliği ile 2500 yıl öncesinden kalan yaşam sırlarını gizleyen bir tatil adasıdır. Romalıların kurduğu Mollarco Adası daha sonra Romalılardan Emeviler’in yönetiminde kalmıştır. Adanın en büyük kenti Palma, kalabalık nüfusu ile adanın merkezidir.

 

Mollarco Adasına gelen ziyaretçiler şaheser olan Santa Maria Palma Katedralinin devasal büyüklüğüne kapılırlar. İspanya’nın Mollarco Adasının huzur veren sokakları, her bir köşesinde karşınıza çıkan tarihi eserleri, adanın ünlü Arap hamamları ziyaretçileri hayran bırakıyor.

 

 

 • Formentera

Formentera, Akdeniz’deki Balear Adalarında en güney ki ve en küçük adasıdır. Formentera İspanya’ya ait bir adadır. Formentera toplam 19 kilometre uzunluğundadır. İbiza’nın 6 km güneyinde yer alan adanın ulaşımı zordur. Bu adada havalimanı yoktur. Birkaç yol ile koyları birbirine bağlıdır. Bu nedenle Formentera sakin bir adadır. İbiza’nın La Savina limanından saat başı hareket eden feribotlar ile 25 dakika gibi bir sürede adaya ulaşım sağlanıyor. Formentera’nın en bilinen özelliği, plajlarında çıplak güneşlenmenin yasak olmamasıdır.

 

Formentera’nın resmi dilleri İspanyolca ve Katalanca’dır. Yaz aylarında özellikle İtalya ve Almanca dillerinin de konuşulduğu duyulur. Formentera’yı bir belediye yönetir. Nüfusu 10.365 kişi, yüz ölçümü 82,49 km⊃2;’dir. Adanın nüfus yoğunluğu ise 125,65 km⊃2;’dir.

 

 • Kanarya Adaları

Yaz aylarında kum, güneş ve deniz üçlüsünü tatil olarak sunmaktadır. Fas açıklarında bulunan Kanarya Adaları ise yaz aylarında volkanik dağlarıyla, doğal güzellikleriyle, kumsallarıyla, lüks konaklama tesisleriyle ve kum tepeleriyle eşsiz tatil imkânı sunmaktadır.

Kanarya adaları İspanya’ya bağlı, Atlantis Okyanusu’nda yer alan bir nevi takım adalardır. Kanarya adaları, yedi tane adadan ve birkaç adacıktan oluşuyor.

 

Kanarya adalarında her mevsim yaz yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise İspanya’ya bağlı olmasının yanı sıra birde Afrika kıtası ile bağlantı bulunması sebebiyle yaz mevsimi yaşanmaktadır.

 

Sizlere ilginç bir bilgi vermek gerekirse Kanarya Adaları ismini sanılanın aksine kanaryalardan almıyor. Bu isme sahip olmasının asıl nedeni ise Kanarya Adaları’nın ilk kez Avrupalılar tarafından keşfedilmesidir. Bu keşif sırasında oldukça büyük köpekler gören Avrupalılar, Latince köpek anlamına gelen bu ismi koymuşlardır.

Oldukça eşsiz bir ortama sahip olan Kanarya Adalarını, gezip görmenizi tavsiye ederiz.

 

 • Madrid

Öncelikle gezilecek yerler olarak başkenti olan Madrid’den başlanmalıdır. Spor, sanat, tarih, eğlence, doğal yaşam ve gurme olarak birçok eğlence sunmaktadır. Tarih kokan sokaklarında benzersiz müze gezileri yapılmaktadır.

 

Futbol ve basketbolun en iyi takımlarını bulundurmaktadır. Eğlence hayatları hiç bitmeksizin sabaha kadar devam etmektedir. Asırlık mimari yapıları mevcuttur. Doğallığıyla meşhur parkları mevcuttur. Krallıkla yönetilen ülkenin Kraliyet sarayı Madrid’de bulunmaktadır. Turistler tarafından ise çok fazla ziyaret edilmektedir. Madrid’in görülmeye değer birçok noktası mevcuttur.

 

 • Barselona

Madrid’den sonra Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden olan Barcelona görülmeye değer bir kenttir. Cıvıl cıvıl sokakları, zengin tarihi yapısı, görkemli mimari yapılarıyla turistlerin ilgi duyduğu bir kenttir. En çok ziyaret edilen müzelerinden Picasso Müzesi, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

 

 

 

 • Sevilla

Sevilla ise İspanya’nın en büyün 4. kentidir. İçerisinde birçok görkemli binalara, doğal güzelliklere ve eğlenceli gece hayatlarına rastlamak mümkündür. Endülüs coğrafyasını yansıtan birçok yapıya sahiptir. Kendine özgü Sevillanas dansıyla meydanları coşkulu ve eğlenceli hale getirmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 •  Santa Ana Kilisesi

Santa Ana Kilisesi, Hıristiyanlar için önemli olup diğer bir ismi ile Meryem ana kilisesi olarak biliniyor. Katolik mezhebine mensup olan Hıristiyanlar Santa ana kilisesinde hac görevlerini yerine getiriyorlar. Bizim güzel İzmir’imizde bulunan Meryem ana kilisesine her yıl binlerce Hıristiyan turisti ağırlıyor.

Santa Ana Kilisesi, İsa’nın annesi Meryem ananın Kudüs’te Romalıların zulmünden kaçarak İzmir Efes’e taşınması ve bu bölgede 101 yaşına kadar gizli yaşadığı daha sonra Meryem ananın evinin yerine yapılan kilisedir.

1891 yılında İzmir’de inşa edilerek Hıristiyan, Katolikler tarafından kutsal ilan edilip günümüzde hala ziyaret edilmeye devam ediliyor.

Santa Ana Kilisesi, Kasım ile Şubat ayı içerisinde sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret ediliyor. Yılın diğer aylarında ise 08.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret ediliyor.

 

 

 •  Alcazar Sarayı

1364 yılında Endülüs Emevi Devleti tarafından inşa edilen Alcazar sarayı İspanya’da bulunur. Avrupa’nın en yaşlı saraylarından biri olup şehrin sembol yapılarındandır. Mağribilerin yönetim merkezi olarak planlanan yapı, Endülüs Emevi Devleti’nin yıkılmasıyla kraliyet sarayına dönüştürülmüştür. Müslüman krallar için inşa edilmiş güzel ve etkileyici bir kraliyet sarayıdır.

 

Mağribi mimarisinden izler taşıyan Alcazar Sarayı akımın en önemli yapılarından birisi olarak nitelendirilmektedir. Müdeccen mimarisi stili örneklerini yansıtmaktadır. Alcazar Sarayı, İspanya krallığı tarafından günümüzde aktif bir şekilde kullanılmaktadır ve en eski yapılardan biridir. Alcazar sarayı’nın üst katını kraliyet ailesi kullanmaktadır bu sebeple güvenlik önlemleri en üst düzeydedir. Alcazar Sarayı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

 

 

 •  Maria Luisa Parkı

İspanya’da yer alan Sevilla şehrinin en önemli ve yeşil parklarından birisi olup Guadalquivir nehri kıyısında bulunur. Eşsiz manzarasıyla insanı büyüleyecek bir tarzdadır. Eskiden San Telmo Sarayı’nın özel bahçesi olan arazi İnfanta Maria Luisa Fernanda de Borbon (Montpensier düşesi) tarafından bağışlanmıştır. 1929’da İberoamerican Expo için açıldı ve ana cazibe merkezi haline geldi.

 

Maria Luisa parkı çeşme, edebiyat ve diğer sanat dallarını içerisinde barındıran park içerisinde olanlara huzur içinde dinlenmenize yardımcı olur. Fransız mühendis olan Jean-Claude Nicolas Forestier tarafından romantik bir dokunuş kazanmıştır. Park içerisinde göller, heykeller, fayanslı banklar ve egzotik ağaçlar bulunmaktadır. Mutlaka gezilip görülmesi gereken nadide ve büyüleyici yerlerden biridir.

 

 •  İşbiliye Ulu Cami’nin Minaresi (La Giralda) Minaresi

Giralda minaresi gotik ve barok mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. İspanya’nın Sevilla şehrinde yer alan dünyada ki en büyük 3. kilisedir. Kulenin yüksekliği 104,1 metredir. Muvahhidler döneminde cami minaresi olarak görülürken bu dönemden sonra katedralin çan kulesine dönüştürülmüştür. Üçte ikisi minare tarzını yansıtıp o şekilde dönüştürülmüşken üst kısmı rönesansın etkisiyle barok tarzını yansıtır.

 

Giralda minaresi Sevilla şehrinin en gözde yapılarındandır. Kule çok uzun olmasına rağmen hiç yorulmadan çıkılabilir. Kuleye çıkıldığında büyüleyici bir manzara karşılamaktadır. On ikinci asırda inşa edilen cami, Marakeş Koutubia Cami minaresi ile aynı özellikleri taşımaktadır. Müezzinler, kiliseye dönüştürülmeden önce kule geniş olmadığı için atlarıyla çıkıp seslenme yaparlardı. Katedrale uygun olmayan kuleyi İspanyol kralları, 70 metre uzunluğundaki kuleyi daha da yükselterek 104,1 metre yüksekliğine getiriyorlar.

 

 

 •  Torre del Oro Gözlem Kulesi

Güney İspanya’nın Sevilla şehrinde Guadalquivir Nehri üzerinde inşa edilmiştir. Muvahhidler tarafından kurulan askeri kule, şehri denetlemek için inşa edilmiştir. 1220-1221 yılları arasında şehri Hristiyanlardan korumak hedeflenmiştir.

 

Önceleri gözetleme kulesi olarak kullanılırken daha sonra hapishane olarak kullanılmıştır ve bu orta çağ boyunca devam etmiştir. Torre del Oro kulesinin adının “altın kule” olarak bilinmesinin aslında en önemkli sebebi, önceden burada altın süzme işlemi yapıldığına inanılmasıdır.

Kule onikigen görünümüyle ve eşsiz manzarasıyla ziyarete gelenleri etkilemektedir. Kule şu an ziyaretçilere açık olarak bulunmaktadır. Altın kule bir zamanlar Kristof Kolomb’un deniz yolculuğu yaptığı sırada deniz ile ilgili elinde bulunan belgelere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

 •  Sevilla Katedrali

Bu tarihi yapılar, doğal güzellikler ve ibadethaneler görülmesi gereken yerlerden biridir.

1402 yılında yapımına başlanmış olan katedral, 16.yüzyılın ortalarına doğru tamamlanmıştır. Dünyanın en büyük gotik katedrali olarak bilinmektedir. İhtişamı ve dekorasyonu ile Sevilya’nın bir dönem sahip olduğu refah ve huzuru yansıtır. 1258 yılında Araplara ait olan bir caminin bir bölümünün yıkılması ile yerine inşa edilmiştir. Bundan dolayı katedralin içinde caminin bazı parçaları hala bulunmaktadır. Katedralin üzerinde yer alan çan kulesi La girlada şehrin bir sembolü olarak kabul edilir. Kristof Kolomb’un mezarı da katedralin içerisinde yer almaktadır.

İçerisinde altın süslemeler oldukça fazladır. Bu altınlar inkalardan yağma edilerek getirilmiştir. 1987 yılında ise UNESCO tarafından Dünya mirası olarak ilan edilmiştir.

San Sebastián ise bir diğer görmeye değer kentlerindendir. 19. Yüzyılda tekrardan inşa edildi. Napolyon savaşından sonra bir kısmı yaşanmaz hale gelmişti. Tarih kokmakta olan şehir küçük ama bir o kadar güzelliklere sahiptir.

 • St vincent

Saint Vincent, güneydoğuda Windward Adalarındaki Küçük Antiller adasının yanında birkaç adadan oluşan bir ülkedir. Saint Vincent, bir Anglo- Karayip ülkesidir. Ülkenin doğusunda Barbados, kuzeyinde Saint Lucia ve güneyinde ise Grenada bulunur.

 

Saint Vincent’in nüfusu 2020 yılında 110,940 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkenin başkenti Kingstown şehridir. Kingtown şehri aynı zamanda ana limandır. Saint Vincent’in para birimi ise doğu karayip dolarıdır. Ülkede resmi dil İngilizcedir. Türkiye ile Saint Vincent arasında saat farkı 7 saattir. Türkiye’nin saati 7 saat daha ileridedir.

 

Ülkede muz üretimi oldukça yaygındır. İş alanında en önemli sektördür. Saint Vincent ekonomisini muz ile yapar ve ülkenin geçim kaynağıdır.

Bilbao, Edna Nehri üzerine kurulmuş bir kenttir. İspanya’nın en önemli liman kenti olan Bilbao görmeye değer birçok yapıya sahiptir.

 

 • Santiago Katedrali

Santiago Katedrali İspanya ziyaretçilerinin gezmesi ve görmesi gereken en önemli yerlerden birisidir.

 

Santiago de Compostela Katedrali, hem İspanya’nın hem de Avrupa’nın en önemli dizi cazibelerindendir. Santiago Katedrali, Santiago hac güzergâhını oluşturan 790 kilometrelik yolun sonunda yer alıyor.

 

Santiago de Compostela Katedrali inşaatı Alfonso VI hükümdarlığı dönemi, Bishop Santiago Peláez yönetiminde, St James’in bulunduğu yere 1075 yılında inşa edilmiştir.

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden İspanya’ya gelen ziyaretçilerin sayısı her geçen gün artınca Santiago Katedrali büyütülür ve Papa 3. Alexander tarafından kutsal şehir olarak ilan edilir.

İnşa edilmesi yüz yıldan fazla süren Santiago Katedrali, Bernardo, Roberto, Esteban ve Mateo gibi dönemlerinin meşhur taş ustaları tarafından gerçekleştirilmiştir. Dönemin en Avrupa’nın en yüksek yapısı olan Katedralin yüksekliği 76 metredir. Santiago Katedralinde kıyameti temsil eden 200 figürü ile hac yolcularını aziz Yakup heykelinin karşılaması dikkatleri çekiyor.

 

 • Parte Vieja 

   

San Sebastian’ın bölgelerinden Eski Şehir, şimdiki ismi ile Parte Vieja, bölgede tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. En çok da tarihi evlerin sokakları ile ünlü olan Parte Vieja bölgeye gelen turistleri büyülüyor.

Parte Vieja birbirinden güzel tarihi yapıları ile Monte Urgull ve Alameda del Bulvarı’nın arasında yer alıyor. Bu bölgenin favori yerlerinden birisi olan Parte Vieja eski dönemlerde boğa güreşlerinin yapıldı merkeziymiş.

Eski Şehrin merkezindeki geniş alanı Plaza de la Constitución meydanıdır. Bu bölgeye gelen misafirlerin gezdiği yerlerin pek çoğu bu meydanın etrafında konumlanmıştır. Meydanın yakın çevresinde 16. yüzyıldan kalma San Vicente Kilisesi, Neoklasik belediye kütüphanesi ile Pescadería’ya denilen Balık Pazarı görülmeye değer yerlerdir.

 

 

 • Old Town’da yer alan Casco Viejo Sokakları

Fransa’nın sınır komşusu ispanyanın Bask bölgesinde yer alan Bilbao, kenti Edna Nehri üzerine kurulmuştur. Liman kenti olan bu ispanya şehri adını en çok burada düzenlenen festivaller ile andırıyor. Ülkenin diğer şehirlerine hiç benzemeyen Old Town’da Yer Alan Casco Viejo Sokakları fraklı bir yerleşime sahiptir.

Kentin gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasında ünlü Guggenheim Müzesi, Puppy Heykeli, Teatro Arriaga, Old Town’da yer alan Casco Viejo Sokakları ve Santiago Katedralidir.

İspanyaya tatil yapmak için bu kente gelen ziyaretçiler Ağustos ayının 18-26 tarihleri arasında 9 gün süren Aste Nagusia Festivaline denk gelmeye çalışsınlar. Görülmeye değer olan festivalin Old Town’da yer alan Casco Viejo Sokaklarında nasıl kutlandığına şahit olsunlar.

 

 

 

 • Jeff Koons’un Eseri Puppy Heykeli

Amerikalı ünlü heykeltıraş ve ressam Jeff Koons’un ilgi çekici heykellerinden en merak uyandıranı Puppy Heykeli oldu.

Koons’un 12 metrelik dev heykeli paslanmaz çelik bir iskelet üstüne inşa edilmiş ve 38 binden fazla bitki ile tasarlanmış. White terrier cinsi köpeğin model alındığı heykel 1997’de Guggenheim Vakfı tarafından satın alınmış ve Guggenheim Bilbao’nun bulunduğu meydana yerleştirilmiş.

Heykel 1997’nin Ekim ayında İspanya Kralı’nın da katılacağı açılış töreninden sadece birkaç gün önce ETA üyesi militanların suikast planına dahil edilmiş.

Bask ayrılıkçı örgütü militanlar görevli kılığına girerek heykelin binlerce çiçeğini budamış ve içine patlayıcı yerleştirmek istemişler. Ancak, kısa sürede fark edilen suikast girişimi bir çatışmayla engellenmiş b çatışmada bir polis görevlisi ağır yara almış.

ETA üyelerinin amacı Guggenheim’ın açılışında Bask sanatına yer vermeyen İspanya Kralı’na suikast düzenlemektir. Çok geçmeden fark edilmeleri sonucunda hemen yakalanan ETA militanları İspanya’nın yargı merkezine teslim edilmişlerdir.

Pop Art’ın ikonik temsilcilerinden olan Koons’un bu şaheseri hala Guggenheim Vakfı tarafından sergilenmekte ve restorasyon çalışmaları rutin aralıklarla gerçekleştirilmektedir.

 

 

 • Iguelda Dağı’ndaki Gözlem Kulesi

İspanya’nın kuzeyinde, bulunan Bask Bölgesi’nin en güzel tatil beldesi San Sebastián gezgincilerinin görmesi gereken yerler arasında bulunan Iguelda Dağı’ndaki gözlem kulesi en güzel yerlerden birisidir.

Bölgenin doğal güzelliklerini tarihi yapılarını yukarıdan görme olasılığı sağlayan gözlem kulesi ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bu bölgenin en yüksek konumunda yer alan Iguelda Dağı’ndaki gözlem kulesi bu noktaya çıkan ziyaretçilerini sergilediği eşsiz manzarası ile mest ediyor.

Valencia, Santiago de Compostela, Mallorca, İbiza, Rioja, Cordoba, Granada, Toledo gibi kentlerinde görmeye değer birçok yapı ve mekân bulunmaktadır. İspanya’ya geldiğinizde bu kentleri gezmek tatilinizin en iyi parçası olacaktır.

 

 

İspanya’da Nerede Kalınır?

 

İspanya Avrupa’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biridir. Dolayısıyla konaklamak içim mekân seçeneği fazladır. Euro olan para birimi ile Türk parası değersiz olduğu için otel fiyatları biraz cep yakmaktadır. İspanya da genellikle müşterilerin seçimleri olan mekânları sıralayalım.

 

Acta Voraport

H10 Imperial Tarraco 4* Sup

El Môderne Hotel

Silken Al-Andalus Palace

Hotel Nuevo Madrid

Suite Home Pinares

Patios del Orfebre

Hotel Fuerte El Rompido

Hotel Nuevo Portil Golf

Santa Barbara Golf and Ocean Club By Diamond Resorts

Suites La Posada De Pilar

Oteller, apartlar, butik otel ve golf otellerinden oluşan bu listede en çok memnun kalınan ve aralarında uygun fiyatlı olanları vardır. İspanya’ya gittiğinizde konaklama olarak çok fazla seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Bu sıraladıklarımız sizler için fikir olmaktadır. Memnun olacağınızdan emin olduğumuz otelleri sizlere sunduk. Turizm de çok fazla rağbet gören ülkenin konaklama mekânlarının kötü olması beklenmeyecek bir durumdur. İspanya’da huzurlu ve eğlenceli bir tatil sizi beklemektedir. Görülmesi gereken birçok yapısı mevcuttur. Tatil için eğlenceli olacağı açıktır. Türkiye ile arası 4 saattir. Kısa sürede huzura ve eğlenceye kavuşacağınız ülke sizlere çok yakındadır. Aklınızda İspanya’ ya tatile gitmek varsa bence aklınızın sesini dinlemelisiniz. İyi tatiller.

 

İspanya’daki Bu tarihi yerler ve burada yazılanlardan çok daha fazlasını görmek, gezmek için Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaport sahibiyseniz mutlaka, İspanya Vize Başvurusu yapmanız gerekmektedir. İspanya Vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 15 gün sürmektedir. Özellikle yaz aylarında Randevu randevu bulmakta genellikle zorluk çekildiğinden Kararınızı verdiğiniz süreden itibaren İspanya Vize İşlemleri‘ne başlamanızı öneririz.

 

 

 

 

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat