Hindistan Gezi Rehberi Hindistan Nerede Kalınır? Nereler Gezilir?

 

Hindistan Güney Asya Bölgesi’nde yer alır ve dünyanın en büyük coğrafi alanlarından biridir. Hindistan aynı zamanda nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık ikinci ülkedir. 28 eyalet ve 7 birlik bölgesinden oluşan Hindistan’ın başkenti ise Yeni Delhi’dir. Goa, Japur, Mumbai ve Varanasi’de Hindistan’ın diğer önemli şehirlerindendir.

Hindistan mutfağında bol baharatlı yiyeceklerin meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Hintliler et olarak sadece deniz ürünleri ve tavuk eti tüketirler. Belki inanması zor ama Hintlilerin tatlıları bile baharatlıdır. Binlerce çeşit baharatı bulunan Hint mutfağının lezzetlerinden mutlaka tatmalısınız.

Hindistan kültür bakımından da oldukça zengin bir ülkedir. Buraya geldiğinizde sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz bir sürü hediyelik eşya bulabilirsiniz. Özellikle el yapımı heykeller ülkede oldukça rağbet gören hediyelik eşyalar arasındadır.

Hindistan turistlerin dikkatini çeken önemli ülkelerden biridir. Hindistan’a gitmeden önce ülkenin hangi mevsimi yaşadığını öğrenmeniz önemlidir. Hindistan’a şubat ve kasım aylarında giderseniz, serin bir tatil geçirebilirsiniz. Hindistan gezi rehberi ile ülkeye geldiğiniz zaman nerelerde kalacağınızı ve nereleri gezeceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

 

 

Delhi

Ülkenin başkenti olan Delhi, aynı zamanda ülkenin kültür ve yönetim merkezidir. Delhi, Hindistan’ın en kalabalık şehridir. Delhi sokaklarında yürümek oldukça güçtür.

Delhi’de kış ayları oldukça soğuk geçerken, yaz ayları ise kavurucu bir sıcaktadır. Bu şehre gelirken mevsimi dikkate almalı ve ona göre kıyafetler getirmelisiniz. Delhi şehrinde gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Delhi’ye geldiğiniz zaman nerede konaklayacağınızı hiç düşünmeyin. Şehirde her bütçeye uygun bir sürü otel bulunmaktadır. Bu otellerden bazıları şunlardır:

l The Metropolitan Hotel & Spa: 5 yıldıza sahip olan otel, fitness merkezine ve yüzme havuzuna sahiptir. Otelin gecelik fiyatı ise 111 ile 200 dolar arasında değişmektedir.

l Hotel Bright: 3 yıldıza sahip olan otelin geceliği 86 ile 114 dolar arasında değişmektedir.

l The Hans: 4 yıldıza sahip olan otelin geceliği 90 ile 215 dolar arasında değişmektedir.

 

 

Red Fort (Kızıl Kale)

Yeni Delhi’de yer alan Kızıl Kale Hindistan için oldukça önemli bir tarihi yapıdır. Bu kale Şah Cihan tarafından 1648 senesinde yaptırılmıştır. 1947 senesinde bağımsızlık kazanan Hindistan, bu kaleye ilk bayrağını dikmiştir. Her sene 15 Ağustos tarihinde ülkenin başbakanı burada konuşma yapmaktadır. Kızıl Kale aynı zamanda dünyanın en görkemli saraylarından biridir. Kalenin girişinde ise hediyelik eşya alabileceğiniz bir sürü dükkân bulunmaktadır.

 

 

 

 

Kutub Minar

Delhi’nin en önemli turistlik merkezlerinden olan Kutub Minar, 1193 yılında inşa edilmiştir. Yapının yüksekliği 73 metre uzunluğundandır. Hindistan’da mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bu camiyi görmeden gitmek olmaz. Bu caminin en önemli özelliği ise Hindistan’da yapılan ilk cami olmasıdır. Kutub Minar camisini her gün ziyaret edebilirsiniz. Yerli halk için giriş ücreti 10 rupi iken, turistler için 250 rupidir.

 

 

 

 

 

Bahai Tapınağı

Bahai tapınağı oldukça görkemli bir mimariye sahip bir yapıdır. 1986 senesinde inşa edilen yapı, lotus çiçeği şeklinde tasarlanmıştır. Bahai tapınağının yüksekliği 70 metredir. Tapınağın yapımında beyaz mermerler kullanılmıştır. Tapınağa giriş ücretsizdir ancak tapınakta konuşmak kesinlikle yasaktır. Tapınağın ziyaret saatleri ise yaz aylarında sabah 7 akşam 9 iken, kış aylarında sabah 6 akşam 9 arasındadır.

 

 

 

 

Chennai

Chennai, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biridir. Chennai şehri yoğun trafiği ve kavurucu sıcaklığı ile ünlü bir şehirdir. Özellikle sanattan hoşlanan kişiler bu şehrin canlı ve rengarenk tapınaklarını ziyaret edebilirler. Şehre gelenler mutlaka George Town’ı ziyaret etmelidir.

Chennai şehrine gelenler Aziz Thomas Bazilikasına uğramadan gitmemelidir. Aziz Thomas Bazilikası şehrin en önemli dini alanlarından biridir. Bu yapı 16. Yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilmiştir. Aziz Thomas Bazilikasını her gün saat sabah 07.00 akşam 09.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Big Mosque yine Chennai şehrine geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz camilerden biridir. Wallajah ailesi tarafından 1795 senesinde inşa edilen cami, şehrin en turistlik alanlarından biridir. Camiyi namaza saatleri haricinde istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Peki, Chennai’de nerede kalını

Bu şehirde her bütçeye ve her zevke uygun otel bulmak kolaydır. Eğer lüks otellerde konaklamak istiyorsanız T Nagar, Monteth, Binny ve GN Chetty otelleri tam size göredir. Daha ucuz yerlerde konaklamak isterseniz de Egmore, Nardanam, Guindy, Radhakrishna otellerine göz atabilirsiniz.

 

 

Jaipur

“Pembe şehir” olarak da bilinen Jaipur, renkli ve birbirinden benzersiz binalar ile doludur. Şehir başka bir tabirle ışık saçan şehirdir. Bu şehirde renkler ön plandadır. Eski kraliyet ailesinin yaşadığı saray şehrin merkezinde yer alıyor. Jaipur şehri ülkenin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Jaipur’da değerli taş işlemeciliği ve lüks tekstil üretimi yapılmaktadır. Bu şehir aynı zamanda bilgi teknolojileri alanında da oldukça gelişmiştir.

Peki, Jaipur’da nerede kalınır? Şehre geldiğiniz zaman konaklayabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Burada hem bütçenize uygun hem de lüks oteller bulmak mümkündür. Bu otellerden bazıları şunlardır:

l LMB Hotel: 3 yıldızlı bu otel şehrin merkezinde yer almaktadır. Otelin fiyatı ise 29 ile 80 dolar arasında değişmektedir.

l Hotel Ratnawali: 3 yıldıza sahip bu otel vejetaryen bir oteldir. Otelin fiyatı ise 31 ile 72 dolar arasında değişmektedir.

l Pandaya Niwas: 3 yıldıza sahip olan bu otelin fiyatı 19 ile 25 dolar arasında değişmektedir.

 

 

Kerala

Hindistan’ın güneyinde yer alan şehir adeta tropikal bir cennettir. Şehirde kaju ağaçları, uzun plajlar, ışıldayan sular ve çeşitli meyveler bulabilirsiniz. Eğer Hindistan’ın kalabalığından sıkıldıysanız Kerala’ya kaçarak kafanızı dinleyebilirsiniz. Karela’nın temiz havası, dağları ve denizi ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Turistlerin ilgi odağı olmayı başaran şehirde birçok Hindu tapınağı görebilirsiniz. Tatil yaptığınız süre boyunca buradaki temiz denizlere girebilir, tekne turlarına katılabilirsiniz.

Kerala çok kalabalık bir şehir olmadığı için ulaşım sıkıntısı yaşanmamaktadır. Eyalet içerisinde yolculuk yapacaksanız tren en uygun ulaşım aracıdır. Bu şehirde kara yolu trafiği de oldukça rahattır. İstediğiniz yerlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kerala’da oldukça meşhur restoranlar bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka bu restoranlara uğramanızı tavsiye ederiz. Nalekattu, Ginger House, Villa Maya bu restoranlardan bazılarıdır.

Kerala’da hemen her bütçeye uygun otel bulmak kolaydır. Hem deniz kıyısına yakın hem de şehre yakın birçok otel vardır. Aynı zamanda uygun bütçeli otellerde Kerala’da bulabilirsiniz. Bu otellerden bazıları şunlardır:

l Hilton Garden Inn, Trivandrum: 5 yıldıza sahip olan bu otelde açık büfe kalvaltı, klima, yüzme havuzu gibi birçok hizmet sunulmaktadır. Otelin gecelik fiyatı ise 60 ile 110 dolar arasında değişmektedir.

l HYCINTH By Sparsa: 5 yıldıza sahip olan bu otelde kahvaltı, Wi-Fi klima, yüzme havuzu ve ücretsiz otopark gibi imkanlar sağlanmaktadır. Otelin gecelik fiyatı ise 40 ile 85 dolar arasında değişmektedir.

l Hotel Prathiba Heritage: 2 yıldıza sahip olan bu otel daha uygun fiyata konaklamak isteyenler için idealdir. Otelde çamaşır yıkama hizmeti, aile odaları, Wi-Fi, kahvaltı ve klima gibi hizmetler verilmektedir. Otelin gecelik fiyatı ise 9 ile 25 dolar arası değişmektedir. Bütçesi az olanlar bu oteli tercih edebilir.

 

Hindistandaki bu güzel şehirleri ve yapıları görmek için Hindistan Vizesi İhtiyacınız olacaktır. Hindistan Vize İşlemleri İçin bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat