Roma’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Roma

 

İtalya’nın başkenti olan Roma, İtalya’nın en kalabalık şehridir. Dünyada iki bin yılı geçkin zamandır önemini kaybetmeyen nadir şehirlerden biri Roma’dır.

Roma, modern devlet anlayışının, hukuk ilkelerinin yeşerdiği yerdir. Hristiyanlığın batı dünyasına yayılmasına merkez olan şehirdir.

İtalya yarımadasının ortasında, Tiber ırmağının iki yakasına ve yedi tepe üzerine Roma şehri kurulmuştur. Bu yedi tepe şu isimleri taşır: Palatino, Aventino, Viminale, Campidoglio, Esquilino, Quirinale, Celio. Bunlardan ayrı olarak alçak üç tepe daha bulunmaktadır. Bunlar; Vaticano, Pincio ve Gianicolo adındadır. Roma şehri, güneyden Alban dağları, kuzeydoğudan Sabine ile çevrilidir. Tiber nehrinin kıyısındaki Lido di Ostia, Roma’nın hem iskelesi, hemde plajı olarak kullanılmaktadır.

Roma’nın nüfusu, gelen turist sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Roma, eski çağlarda, İtalya’nın diğer şehirlerine farklı yollarla bağlanmaktadır. Bundan dolayı “Bütün yollar Roma’ya çıkar.” sözü ünlenmiştir.

Roma iklim olarak, Batı Akdeniz Bölgesi iklimine benzemektedir. Kış ayları yağışlı geçerken, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Roma şehrinde tiyatrolar, sinemalar yılın iki ayı hariç on ay gösterimi yapılmaktadır.

 

 

Roma’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

İtalya seyahatinizde Roma’ya da uğrayıp gezmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda size Roma’da yapılacak aktiviteler ile Roma’da gezilecek yerler hakkında bir gezi rotası çizmek istiyoruz.

Öncelikle şunun la başlayalım roma seyahatiniz boyunca Roma’da hiç boş kalmadan gezecek, buna rağmen gezemediğiniz yerler için üzüleceksiniz. Roma İtalya’nın başkenti olmakla beraber bu şehir aynı zamanda kültür, sanat, sosyal aktiviteler, gece eğlenceleri ve alışveriş ile dopdolu bir kenttir. Roma seyahatinizde bütün bu temponun içinde sizi doğal güzellikleri ile huzur verip dinlendirecek bir şehirdir.

 

Roma’da Yapılacak Aktiviteler

 

Roma gezinizde ziyaret edeceğiniz bir sürü tarihi yerler olduğu gibi roma genizde yapabileceğiniz pek çok eğlenceli aktivitelerde bulmuyor. Şimdi size Roma’da yapabileceğiniz aktiviteleri sıralamadan önce, çocuklu ailelerin katılabileceği eğlenceli aktiviteler ile başlamak istiyoruz.

 

İşte çocukları eğlendirecek roma aktivitelerinden bazıları:

 

Roma’da Explora çocuk müzesine çocuklarınızı götürebilirsiniz. Burada çocuklarınızın yaşlarına uygun mutlaka bir eğlenceli aktivite bulabilirsiniz. Çocuk müzesinde dört fraklı aktivite bulmuyor. İnsan vücuduna odaklı aktiviteler, çocuklara uyarlanmış mini alışveriş marketi, çocuklarınızın çeşitli deneyler yapabileceği organik ev aktivitesi gibi çocuklarınızı heyecanlandıracak eğlenceler bulunuyor.

Time Elevator’a çocuklarınızı götürebilirsiniz. Burada çocuklarınız sanal bir zaman yolcuğuna çıkacak heyecan ve eğlencenin doruklarına ulaşacaklar. Çocuklarınızın çıkacağı zaman yolculuğu altı fraklı dilde sunulan inanılmaz beş boyutlu efektlerle hazırlanmıştır.

Città del Sole çocuklarınız ile gidebilirsiniz. Città del Sole çocuklarınızın bayılacağı oyuncak mağazasıdır. Emin olun çocuklarınız bu oyuncak mağazasında kendilerinden geçecek.

Il Bioparco hayvanat bahçesine çocuklarınızla gidebilirsiniz. Çocukların aslanlarız bu hayvanat bahçesinde, Zürafaları, filleri yakından görme şansını yakılacaklar. Ayrıca bu hayvanat bahçesinde çocuklarınız hayvanları yakından beslemek, pratik öğretim laboratuvarları gibi aktivitelere katılabilir ve burada düzenlenen çeşitli gösterilere oyunlara da katılabilirler.

Gianicolo Kukla Tiyatrosuna çocuklarınızla gidebilirsiniz. Bu tiyatroda çocuklarınız gülme krizine tutularak inanılmaz derecede eğlenecekler.

Villa Borghese parkında çocuklarınıza mini tren ile tur attırabilirsiniz. Çocuklarınız bu parkta çok eğelenecek ve parkın ismini taşıyan Villa Borghese mini tren ile parkın çevresinde tur atacaklar.

Roma’da çocuklarınızı zooloji müzesine götürebilirsiniz. Çocuklar için özel olan bu müzede çocuklarınız çeşitli hayvan figürlerini çok eğlenceli bulacaklar.

Roma atalarından olan ünlü Grattachecca içeceğini çocuklarınızla birlikte içip serinleyin emin olun bu ünlü içeceği ailecek çok beğeneceksiniz.

 

 

 • Roma’da Gezilecek En Popüler Olan yerler

 

Roma nispeten küçük bir şehirdir ve Tiber Nehri, Termini tren istasyonu, Piazza di Spagna ve Kolezyum arasında yer alan tüm konaklama yerleri, turistler Roma’nın en önemli turistik yerlerinin, müzelerinin ve anıtlarının çoğuna yürüyerek gidebilecekleri için harika bir seçimdir.

 

Çok fazla konaklamaya para harcamak istemiyorsanız, en ucuz oteller Termini Tren İstasyonu yakınlarında bulunur. Ayrıca, bu bölge Termini’de duran üç metro hattından ikisi ile son derece iyi bağlantılara sahiptir ve merkez otobüs istasyonu tren istasyonunun hemen önünde yer almaktadır.

 

Roma’daki daireler; Zamanla, Günlük kiralık daireler gittikçe daha popüler hale geldi ve ailenizle veya büyük bir arkadaş grubuyla seyahat ediyorsanız veya Roma’da bir haftadan fazla kalmayı planlıyorsanız harika bir seçenektir.

 

Roma’da Gezilecek En İyi Yerler…

 

Roma bir kültür ve inanç şehridir ve buradaki ilgi çekici yerler o kadar fazladır ki, sadece listeye bakarak bayılacaksınız. Roma çok büyük olmayabilir, ancak ziyaret edilebilecek yerlerin sayısı çok fazla. Kendinize ait bir gündeminiz varsa ona bağlı kalabilirsiniz. Ancak, Kolezyum gibi tüm zaman noktalarına gitmek için zaman ayırmalısınız. Kendi gündeminiz olsa bile arka arkaya çok sayıda müzeyi ziyaret etmemeye özen gösterin. Bu, Roma’nın gerçek gezi deneyimini ortadan kaldıracak ve sizi sıkacak. Ciddi müzeler kadar çok sayıda turistik yeri ziyaret ettiğinizden emin olun.

 

Roma bir turistik bölgeden daha fazlasıdır. Karanlık geçitler ve kaldırım kafeleri ile kendi şehridir. Roma’yı tüm ihtişamıyla alın ve hayat değiştiren bir deneyim olacak.

Roma seyahatinizde ziyaret edeceğiniz o kadar çok yer var ki umarız roma geziniz biraz uzuncadır. Şimdi sizin için Roma’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerleri bir bir izah edeceğiz. Öncelikle doğal güzelliklere sahip olan erlerden başlayalım sonra romanın tarihi ve kültürel yerleri ile yazımızı bitirelim.

 

 • Roma’nın simgesi ünlü Gladyatörlerin arenası Kolezyum.

 

Bu arena İtalya roma denilince ilk akla gelen yerdir. Zaten bu nedenle de romanın simgesi olmuştur. Dünyanın yedi harikasından birisi olan bu yer zamanında gladyatörlerin ölümüne dövüştürüldüğü yer. Daha sonrada tiyatro olarak hizmet veren Kolezyum şimdi sadece devasa büyüklüğü çevre güzelliği ile turist ağırlıyor.

Onu ilk gördüğünüzde hiçbir şey sizi Kolezyum’un saf yüzeyine hazırlayamaz. Eyfel Kulesi Paris için ebedî olduğu kadar Roma için de ikoniktir. Kolezyum, Roma mimari yöntem ve uygulamalarının yüksekliğini doğru bir şekilde tasvir eden devasa bir yapıdır. Bina milattan sonra 72’de Vespasian tarafından temeli atılmıştır. Ardından oğlu Titus dördüncü katını ekleyerek genişletmesinden sonra. MS 80 yılında bir dizi muhteşem oyunla açıldı. Kolezyum, tiyatro gösterileri, festivaller ve sirkler için yeterince büyük olacak şekilde inşa edildi. Roma’nın yüksek rütbeli memurları Kolezyum’un alt seviyelerini işgal ederken, genel halkın daha yüksek seviyelerde oturmasına izin verildi.

 

 

 

 • Roma açık hava müzesine mutlaka gidin.

Muhteşem bir güzelliğe sahip olan bu arkeolojik kazı alanı bir sürü roma tapınağını barındırıyor. Oldukça geniş olan bu acık hava müzesinde Vista Tapınağını, Sezar Tapınağını, Venüs Tapınağını görebilirsiniz.

Roma Hamamı olarak bilinen bu yer, Roma İmparatoru Lucius Septimius Bassianus tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yaptırılmıştır.

Yaklaşık olarak 65.000 metrekare alanını kaplayan Roma Hamamı, 1997-2001 dönemlerinde yapılan çalışmalarla Açık Hava Müzesi görünümünü almıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 • Roma’nın efsane güzelliği olan Palatino Tepesine gidin.

Romanın yedi tepesinden birisi olan Palationo Tepesi gerçekten görülmeğe değer doğa güzelliğine sahip bir yerdir.

Roma şehrinin tarihi kalıntılarının en fazla olduğu Palatino Tepesi, Roma’nın yedi tepesinin en merkezde olanıdır. Palatino Tepesinde yapılan bazı arkeolojik çalışmalar sonucunda Bronz çağına ait bazı çömlekler ve aletler bulunmuştur. Bu çalışmaların yapıldığı yer, “Roma’nın ilk yerleşimi” olarak ilan edilmiştir.

Roma mitolojisinde Palatino Tepesi, Romulus ve Romus’un bir kurt tarafından bulunup hayatlarının kurtarıldığı ve Roma’yı kurmayı karar verdiği yer olarak bilinmektedir.

Roma’daki en eski yaşam alanlarından biri olarak Palatino Tepesi tanımlanmaktadır. İmparator evlerinin olmasının yanında bu alanda tapınaklar da bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 • Roma’nın ünlü aşk çeşmesine (Trevi Çeşmesi) gidip dilek tutun.

Roma seyahatinizde bu ünlü çeşmeye mutlaka gitmeye çalışın. Çünkü bu çeşmeyi bilmeyen yok. Üç farklı kaynak suyunun bileştiği bu çeşmenin gerçek adı Trevi çeşmesidir. Heykellerle süslü çeşmenin önündeki süs havuzuna bozuk para atılarak dilek tutulduğu için halk arasında dilek çeşmesi olarak biliniyor. Roma’da görmeniz gereken diğer güzel yerde Tanrılar Tapınağı Pantheon. Eski dönemlerde bütün tanrılar için yapılan bu tapınak sonrasında kilise olarak kullanılmaya başlanmış. Bizim ülkemizdeki Ayasofya’mız yapılmadan önce bu tapınak en büyük kubbeye sahip olan tapınakmış.

Roma’nın en popüler cazibe merkezi Trevi çeşmesidir ve insanlar bir an olsun görmek için dünyanın her yerinden akın eder. Çeşmeye, tanınmış bir sanat hamisi olan Agrippa tarafından tasarlanan bir su kemerinden su verilir. Çeşmeye bozuk para atmanın Roma’ya dönüşünüzü sağlayacağı söyleniyor. Çeşme, Nicolo Salvi tarafından 1732 ve 1751 yılları arasında Papa Clement XII için yaratıldı.

 

 

 • Roma gezinizde biraz nefeslenip mola vermek için İspanyol merdivenlerini seçin.

Ayrıca bu muhteşem görünümlü dünyaca ünlü olan merdivenlerde fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

Fransız Trinità dei Monti kilisesine kadar uzanan bu merdivenler İspanyol Merdivenleri olarak adlandırılabilir, ancak aslında Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Fransız büyükelçisi bu oldukça düzensiz merdiven uçuşunun yapımını görevlendirdi ve ödedi. Turistik bir yer olarak oldukça popülerdir. Daha önce bahsedilen yerler kadar çok tarihi ve kültürü yoktur. Merdivenlerin kendisi harika bir takılma noktasıdır ve tembel yaz günlerinde dondurmanın tadını çıkaran birkaç turist ve yerliyi bulabilirsiniz. Merdivenlerin altında Pietro Bernini tarafından yapılan Barcaccia adı verilen tekne şeklinde bir heykel var. Merdivenlerin çıktığı Fransız kilisesi Gotik yapılarla dolu ve hatta bir tanesi de şanlı Michelangelo’nun öğrencisi Daniele da Volterra’ya ait.

 

 

 

 •  Papanın Evi Castel Sant Angelo’u

Roma gezinizde eski roma kalesinde bulunan Papanın Evi Castel Sant Angelo’u mutlaka görün. Harika bir köprünün ucuna yerleştirilen bu devasa yapı zamanında bizim cem sultanın hapsedildiği yerdir. Sır dolu tünelleri ile Vatikan’a bağlanan bu yapıt papanın evidir.

İtalya’nın başkenti Roma’daki Adriano Parkı’nda yer alan bir yapıdır. Roma İmparatoru tarafından kendi ve ailesi için anıt mezar olarak inşa edilen yapıt daha sonrasında papalık kalesi olarak kullanılmaktadır. Hadrianus, karısı Vibia Sabina ve ilk oğlu Lucius Aelius ile birlikte buraya gömüldü. Tiber Nehri’nin sağ tarafında bulunan Castel Sant’Angelo, bir zamanlar Roma’nın en yüksek binası olurken günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 • Santa Maria Maggaiore Bazilikası

 Sıra dışı hikâyesi olan Santa Maria Maggaiore Bazilikası. Efsaneye göre papanın gördüğü rüyada, Meryem ana tam bu noktaya bu Bazilikanın inşa edilmesini istemiş.

Santa Maria Maggiore, İtalya’nın en büyük Katolik Marian kilisesi olmasının yanı sıra Roma’nın en büyük bazilikası olarak bilinmektedir.

Bazilika aslında yapılış nedeni bir rüyaya bağlanmaktadır. Dönemin papası Liberio rüyasında Meryem anayı görmektedir. Meryem ananın üzerine kar yağdığını ve Liberio’ya bazilikanın inşa edilmesi için yer gösterdiği söylenmektedir. Papa, Meryem ananın gösterdiği yere bazilikayı inşa ettirmiştir. Bu yer ise Santa Maria Maggiore’nin bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Santa Maria Maggiore bazilikasının üstünde yer alan çan kulesi ise Roma’nın en uzun çan kulesidir.

 

 

 

 

 

 

 •  Piazza Venezia

Roma’da turistlerin uğrak yerlerinden biriside Piazza Venezia. Sizde hazır Roma’ya gitmişken bu meydanın güzelliğini görmekten kendinizi mahrum etmeyin.

İtalya’nın başkenti Roma’nın tarihi kent merkezi Capitol Tepesi’nin eteklerinde Via del Corso ve Via dei Fori Imperiali’nin bulunduğu kavşatta yer alan Piazza Venezia adını Palazzo Venezia’dan almaktadır. Meydanın bir tarafında Meçhul Asker Anıtı bulunmaktadır.

İtalya hükümdarı tüm İtalya’yı ele geçirdiğinde papayı sarayından sürdürmektedir ve papanın Vatikan’da olan sarayından daha görkemli ve ihtişamlı bir yapıt yaptırmak istemektedir. Bunun üzerine İtalya Kralı, Piazza Venezia’yı yaptırmıştır.

 

 

 

 

 

 

 • Piazza Navona

Roma gezinizde akşam özellikle akşam vaktinde gün batarken mutlaka Piazza Navona meydanında bir yerde oturup şöyle bir etrafınızı seyretmenizi tavsiye ederiz.

Piazza Navona, Roma’nın tarihi ve en canlı meydanlarında birisidir. Stadyum görünümü gibi inşa edilen meydan panayır izlenimi vermektedir. Meydanda mimar Bernini’nin Francesco Borromini, Dört Nehir Çeşmesi, Pietro da Cortana’nın eserlerinin yanı sıra Sant’Angese in Agone ve sokağın arkasında San Luigi dei Francesi Kiliseleri yer almaktadır.

Şehrin tam ortasında yer alan Piazza Navona, gündüz ve gece oldukça hareketli ve renkli geçmektedir. Navona Meydanı, sokak ressamları ve sanatçıları, turistler, şarkıcılar gibi tüm gün eğlence ve aktiviteleri olduğu bir meydandır. Piazza Navona’nın bulunduğu yer eski dönemlerde stadyum olarak yer almaktadır. Zamanla bu stadyumun yıkılması ile Papa X. Innocent bölgenin yeniden düzenlenmesini istemesiyle Piazza Navona meydanı olmaktadır.

 

 

 

 

 

 • Vatikan

Roma seyahatinizde mutlaka Vatikan’a zaman ayırın çünkü Vatikan’da ayrı bir ülke gibi, gezilecek ve görülecek pek çok bölgesi bulunan güzel bir yerdir. 

Vatikan bağımsız bir devlet dünyada. Yarım kilometrekareden daha küçük bir alanı vardır ve sınırlarında uzanan devasa bir duvarı vardır. Bu, Vatikan Şehri’ni neredeyse tamamen kapalı hale getirir. İçeride Vatikan sarayı ve bahçeleri, Aziz Petrus Bazilikası ve Aziz Petrus Meydanı vardır. Vatikan Şehri, Roma Katolik Kilisesi’nin en büyük lideri olan Papa tarafından yönetilmektedir. Vatikan’ın küçük boyutunun sizi yanıltmasına izin vermeyin, çünkü çevresine birkaç turist noktası var. Vatikan’daki uzun kuyrukları görünce paniğe kapılmayın, kolayca hızlı giriş bileti alabilir ve bilgili bir rehberle Vatikan’ı gezebilirsiniz.

 

 

 

 • Pantheon

Pantheon, en eski Roma yapıları arasındadır. Yaklaşık 2000 yaşında ve büyük bir kısmı hâlâ sağlam. Bu, Romalıların mimariye geldiği zamanki beceri düzeyini gösteriyor. MS 80’de Pantheon bir yangında neredeyse tamamen yok edildi. Romalılar onu yeniden inşa etti ve bugün bile ayakta. Pantheon’un 43 metrelik kubbeyi tutmak için görünür bir desteği yok. Bunlar duvarların içine iyi gizlenmiştir ve klasik Roma mimarisinin bir örneğidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da binanın uyumlu doğasıdır. Bunun nedeni, yüksekliğin çapa eşit olmasıdır. Bu, dışarıdaki tüm yeni gelişen mimarlar için Roma’da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

 

 

 

Eğer bir AB üyesi ülkenin Vize talebi bulunan bir pasaport taşıyorsanız, İtalya’da Roma’da Görülmeye değer yerleri görebilmek için İtalya Vize İşlemleri ‘nizi yaptırmanız gerekmektedir.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat