Yunanistan Gezi Rehberi, Yunanistan’da Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

Yunanistan Gezi Rehberi, Yunanistan’da Nerede Kalınır Nereler Gezilir?

Yunanistan Balkan yarım adasının Güney ucunda bulunan resmi ismi Helen Cumhuriyeti olan ülkedir. Akdeniz’ de 1400 adanın çevresinde olduğu bilinmektedir. Para birimi Avro ’dur. Nüfusu 10, 72 milyondur. Kullanılan resmi dil Yunanca. Başkent Atina’dır. En kalabalık kenti Atina’dır sonra Selanik’tir. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Yunanistan’ın çoğul halkının dini Hristiyanlık ’tır.

Çok köklü bir tarihe sahiptir. Tüm dünyayı siyaset, edebiyat özellikle felsefe konularında etkilemiştir. Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olmuştur.1822 yılında bağımsızlığını kazanmış, 1830 yılında devlet olarak tanınmıştır. Sınır komşuları Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya’dır. Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun süre bayrağı altında hayat süren Yunanistan’da Doğu kültürünün izleri görülmektedir.

Ayrıca Akdeniz kültüründen de izler görmek mümkündür. Yunanistan’da 2009 yılından beri büyük ekonomik kriz yaşanıldığı bilinmektedir. Son olarak işsizlik oranının %27,7 olduğu bilinmektedir.

Eğer tatilinizi Yunanistan’da geçirmeyi planlıyorsanız o zaman öncelikle Yunanistan hakkında genel bir bilgiye sahip olmanızın yararı olacaktır. Yunanistan birçok kültürün ve medeniyetin beslendiği bir ülkedir. Bu sebeple başta Avrupa Kıtasından olmak üzere dünyanın birçok yerinden turist çeker ve turizm geliri çok yüksektir.

Yunanistan’ın bu kadar çok dikkat çekmesinin nedenlerinin başında sahip olduğu kültürel zenginlikler bulunur. Bunun yanında doğal güzelliklerinin bulunması ve yaz aylarında deniz turizmi bulunmaktadır.

Yunanistan’ın ana dili Yunanca olmakla birlikte birçok kişi Türkçe konuşmaktadır. Özellikle adalarındaki iklim Akdeniz iklimidir. Ülkenin iç bölgelerindeki iklim ise daha çok karasal iklim hüküm sürmektedir.

Başkenti Atina olan ülke kozmopolit bir yapıya sahiptir. Avrupa Birliği ülkelerinden birisi olması sebebiyle de para birimi olarak Avro kullanılmaktadır

 

Yunanistan’da Gezilecek Yerler

 

Yunanistan’da gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Eğer her yeri gezmek gibi bir düşünceniz varsa o zaman tatil sürenizi oldukça uzun tutmak zorundasınızdır. Diğer bir yandan kısıtlı bir süreye sahipseniz yapmak istediğiniz turizm türüne karar verdikten sonra tatil planınızı yapmak daha doğru olacaktır. Yunanistan’da Akdeniz iklimi hakim olduğu için gitmek için en uygun tarihler bahar aylarıdır.

 

 

  • Atina

Yunanistan’ın başkenti olmasının yanı sıra en büyük şehri de olma özelliği taşımaktadır. Şehrin tarihi ise 3000 yıl öncesindeki Antik Yunan’a kadar dayanmaktadır. İsmini Yunan Mitolojisindeki tanrılardan birinden alan Atina, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklarına ev sahipliği yapmıştır.

Felsefe, matematik ve sanat gibi dalların doğduğu yerde olan Atina yılın dört mevsiminde ziyaret etmek için uygundur. Sahip olduğu bu özellikler sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Atina ziyaretiniz sırasında Akropolisi ve Dafni Manastırında tarihin derinliklerine dalabilirsiniz. Ayrıca Atina Arkeoloji müzesinde ülkenin ilk yıllarına ait fikirler elde edebilirsiniz.

Atina denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başında olan ve tanıdık Atina siluetini oluşturan Akropolis, Atina’da bulunan bütün turistlerin ilk tercihlerinden birisidir. Akropolisin içerisinde bulunan ve 2500 yıl öncesinde inşa edilen Parthenon tapınağı ise en çok fotoğrafı paylaşılan yerlerden birisidir.

 

 

 

  • Selanik

Türkler içinde önemi son derece büyük olan Selanik, ülkenin ikinci büyük şehridir. Diğer bir yandan Selanik uzun bir süre Avrupa’nın en büyük ve en kozmopolik yapılı yer olma ününü korumuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bu şehirde bulunmasının yanı sıra, 2000 yıllık geçmişinin bulunması da Yunanistan’ın en çok tercih edilen bölgelerinden olmasını sağlamaktadır.

Selanik, Bizans ve Osmanlı devletlerinin hükümdarlığı altında olduğu dönemlerde etkin roller edinen bir şehirdir. Bu sebeple Selanik geziniz sırasında bu imparatorluklara ait tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

  • Adalar

Yunanistan adalarının cazibesini bilmeyen elbette yoktur. Hatta birçok turiste Yunanistan denildiğinde akıllarına ilk gelen adalar ve denizidir. 6000 adaya sahip olan Yunanistan’da yerleşimi bulunan ve günübirlik turlara açık olan sadece 600 ada bulunmaktadır.

Yeşili ve maviyi buluşturan bu adalar aynı zamanda ziyaretçilerine tarihi de sunmaktadır. Ülkenin en çok turist çeken adaları ise; Samos, Mykonos, Midilli, İstanköy, Sakız, Santorini, Rodos ve Paros adalarıdır.

Kızıl ve siyah volkanik kumlarıyla ünlü olan Santorini, hilal şekli ile deniz turizmini sevenlerin ilgisini çokça çekmektedir. Adada bulunan şaraphanelerde bölgenin en iyi şarapları imal edilirken, gece hayatı da son derece canlıdır. Denize ara vermek isteyenleri ise adada bulunan arkeolojik müzeler ve tarihi kiliseler ziyarete beklemektedir. Sahilleri doğal yapısı ve mimarisiyle fotoğraf çekmeyi sevenleri kendisine çekmektedir.

Deniz, kum ve güneş tatilini tercih eden gençlerin ilk tercihlerini oluşturan Mikonos adası ise eğlencenin merkezi denebilecek özellikler taşımaktadır. 25 plaja sahip olan adada gece hayatı ve partiler ise sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.

Tapınak Şövalyelerinin sürgüne gönderildikleri ada olan Rodos ise, ziyaretçilerini ortaçağa götürmektedir. Eski ve yeni yerleşim yerlerine sahip olan adada eski yerleşim yeri kale surlarının içerisinde bulunur ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bu adada bulunabilecek birçok ilgi çekici nokta bulunur. Bunlardan birisi de Kelebekler Vadisidir. Son olarak adada Atina Akropolis ile aynı dönemde yapılmış olan bir akropolis de bulunmaktadır.

Türkiye’ye çok yakın olan adalardan birisi de Kos adasıdır ve Hipokrat’ın da ana vatanıdır. Hem denizi hem de tarihi bünyesinde barındıran ada da Osmanlı mimarisine ait eserler bulunur.

Dünyaca ünlü tatlı şaraplara sahip olan Samos adası ziyaretlerinin içerisinde şarap fabrikaları her zaman kendisine yer bulmaktadır. Klasik Yunan mimarisine sahip olan ada aynı zamanda Pisagor’un köyünü de bünyesinde bulundurmaktadır.

Hediyelik eşya dükkânları ile de dikkat çeken adada en çok tercih edilen hediyelik ise Pisagor bardaklarıdır. Pisagor tarafından tasarlanan bu bardakların amacı insanlara azla yetinmeyi öğretmektedir. Bu bardaklara fazla sıvı konulduğunda altından bütün sıvıyı akıtmakta ve bardaklar boşalmaktadır.

 

 

Samos Adası

Diğer adı Sisam Adası Ege Denizi üzerinde yer alır. Adanın tarihine baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu’ndan ilk ayrılan ada olduğunu görmekteyiz. Konum olarak Türkiye Cumhuriyeti’ne en yakın adadır. İsmini susamdan almaktadır. Yunan adalarının en büyük 9. Adasıdır. Samos Adası’nın Anadolu’dan koptuğu tahmin edilmektedir. Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Samos Adasına ulaşım uçakla yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Pisagor’un Samos Adasında doğduğu bilinmektedir. Helen Tapınağı Samos Adasındadır. Güzel şaraplarıyla bilinen Samos Adasında pek çok müze vardır. Dünyada en fazla arkeolojik müzeye sahip ülke Yunanistandır. Ziyaret etmeden önce gitmek istediğiniz müzeleri belirlemenizde fayda var. Samos Adasında bulunan bazı müzeler;

 

Samos Arkeoloji Müzesi: 1987 tarihinde açılmıştır. Heykel, el sanatları, çömlek gibi Antik çağdan kalan eserler sergilenmektedir.

Ege Tabiat Tarihi Müzesi: Madenler, fosiller, kayaçlar, deniz ürünleri gibi doğal tabiat ürünleri sergilenmektedir.

Samos Şarabi Müzesi: 2005 yılında açılmıştır. Geleneksel meşhur şaraplar sergilenmektedir.

Pagondos Folklor Müzesi: 1997 yılında eski çağlardaki günlük yaşamı canlandırmak için açılmıştır.

Folklör Müzesi Karlovası: 1994 yılında açılmıştır.1870 ve 1955 yılları arasındaki şehirli veya köylü halkın giysileri sergilenmektedir.

Samos Bizans Kilisesi Müzesi: 2006 yılında açılmıştır.

Karlovasi Tabakhane Müzesi

İkarya Kampos Arkeoloji Müzesi

Vrakades Folklor Müzesi

 

 

Mykonos Adası

Yunanistan’ın 13 şehrinden kısa kısa bilgi verdiğimiz yazımıza Mykonos Adası ile devam ediyoruz. Diğer yazılışı ile Mikonos granitten oluşan bir adadır. Sahil şeridine 89 km ile bağlıdır. Güzel denizi ve harikulade plajlarıyla tanınmaktadır. Gece hayatının güzel olduğu rengarenk evlerin ün saldığı Yunanistan’ın şehridir. Parapotiana Kilisesi Mikonos Adasında bulunmaktadır. Gezip görülmesi gereken Türk kültürüne uzak olmayan mutfağıyla yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. İtalya’nın Venedik şehrine benzetilmektedir. Vize gerekmektedir.

 

 

Midilli Adası

Yunanistan’dan ziyade Türkiye’ye daha yakın olan Midilli Adası Yunanistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Yunanca adı Lesvos’tur. Sessiz ve huzurlu plajları ve koyları olduğu bilinmektedir. Genel manada tarihi, rahat bir adadır. Kaliteli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Molivos kasabası, Limonos Tapınağı turistik yerlerdendir. Aynı zamanda adada 3 adet kale bulunmaktadır. Bu kalelerde Osmanlı İmparatorluğunun etkileri görülmektedir. Şehirde Zeytin Müzesi de vardır.

 

 

İstanköy Adası

Yunanistan’ın 12 Adalar Birliği’ne bağlı adalarından biridir. Ege Bölgesinde yer alır. Turizmin yoğunlukla olduğu adada arkeolojik çalışmalarda yapılmaktadır. Hipokrat Ağacı ile özdeşleştirilen İstanköy Adasının diğer adı Meropis olarak bilinmektedir. Kefalos, Kardemena, Tigaki, Marmari bilinen büyük köylerindendir. Adada kullanılan en yaygın din Ortodoks Hristiyanlığıdır. Azınlığı Türk kökenli Müslümanlar oluşturmaktadır. Ekonomiyi yüksek oranda turizm canlı tutmaktadır. Antik kalıntılar bu adada bulunmaktadır. Adaya girmek için vizeye ihtiyacınız olacak. Ziyaret edebileceğiniz yerler;

 

Hasan Paşa Camii

Hasan Paşa Şadırvanı

Hammam Bar

Defterdar Cami

Kos Çarşı

Eleftherias Meydanı

Kamari

Kardemena

 

 

Sakız Adası

İçinde bulunan sakız ağaçlarından almıştır. Sakız Adası Yunanistan’ın Ege Denizinde bulunan adalarından biridir. Diğer adı Hora’dır. Damla sakızı üretimi bu adada bulunan ağaçlar sayesinde yapılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan önce Cenevizliler tarafından kontrol edilmiştir. Yunanistan’ın beşinci büyük şehridir. Bilinen 66 köyü vardır. Orta çağdan kalan bu köyler turistlerin ilgisini çekmektedir. Nea Moni Manastırı bu adada bulunmaktadır.

 

 

 Santorini Adası

Yunanistan’ın volkanik adalarından biridir. Santorini Adası Volkanik bir patlama sonucunda meydana gelmiştir. 18 km uzunluğunda 12 km derinliğindedir. Ada turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Güzel düzenli mimarisi, beyaz boyalı evleri ile mükemmel görüntüdedir. Özellikle Fira Kenti gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz adanın tamamını araçlarla kolaylıkla gezebilirsiniz.

 

 

Rodos Adası

Yunanistan’a bağlı Rodos Adası 12 adanın en büyüğü olarak bilinmektedir. 79,2 km uzunluğunda 38 km genişliğindedir. Türkiye Cumhuriyeti kıyılarına yaklaşık uzaklık 20 km’dir. Kavisli Plajı en meşhur yeridir. Pek çok kültüre medeniyete ev sahipliği yapan Rodos Adası turistlerin ilgisini çekmektedir. Rodos Adası aynı zamanda 12 Adanın başkentidir. Farklı festival dönemleri vardır. Geleneksel Yunanistan gastronomisini görürsünüz. Aktif gece hayatı vardır. Fazlasıyla otel ve bar işletmeleri vardır. Şövalyeler adası olaraktan bilinmektedir. Türkiye’den direk olarak gidebileceğiniz adadır. Vize almanız gerekmektedir. Ziyaret etmeniz gereken yerler;

 

Büyük Üstatlar Sarayı: 14. yy. inşa edilmiştir.

Arkeoloji Müzesi: 1916 yılında hizmete açılmıştır.

Mandra Limanı

Akropolis

Şövalyeler Meydanı

 

 

Girit Adası

Yunanistan’ın 13 şehri hakkında kısa kısa bilgiler başlıklı yazımıza Girit Adası ile devam ediyoruz. Girit Adası Yunanistan’a bağlı olmasına rağmen Türk kültürüne çok daha yakın bir adadır. Adada Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan Camiler bulunmaktadır. Adada Heraklion şehri bulunmaktadır. Bu şehir merkez şehirdir. Eşsiz manzara karşı yürüyüş yapabileceğiniz adadır. Çok sayıda otel bulunmaktadır. Herkese hitap edilecek konaklama yerleri ile turist çekmektedir.

 

 

Paros Adası

Paros Adası Yunanistan’a bağlı Ege Denizinde bulunan bir adadır. Uzunluğu 21 km’dir. Temiz, berrak denizi şirin kasabalarıyla öne çıkan Paros Adasında deniz mahsullerinin en kaliteli malzemelerini bulabilirsiniz. Şirin deniz kasabaları vardır. Deniz sporları yapabilir. Tarihi bölgeleri gezebilirsiniz. Lefkes Köyünü ziyaret edip temiz havasından etkilenebilirsiniz. Marahie’de bir diğer köydür. Adanın köylerini turist olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Akropolisi Manastırı

Yunanistan’ın 13 şehri hakkında kısa kısa bilgiler yazımıza Akropolisi Manastırı ile devam ediyoruz. Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Akropolisi Manastırı yüksek bir tepenin üzerinde geniş alan kaplayan hisar olarak bilinir. Tarihinin çok eski çağlara dayanıldığı bilinmektedir. Öğleki Cilalı taş devrinde temelleri atılmış, Tunç devrinde bir hükümdara ev olması için saray olarak inşa edilmiştir.

Akropolisi şehri aynı zamanda demokrasinin şehri olarak tanınmaktadır. Akropolisi şehri denildiğinde akla ilk gelen ise Akropolisi Manastırı’dır. Şehrin simgesi Olan Akropolisi Tapınağı görkemli yapısı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Demokrasi şehri olarak bilinmesinin ana sebebi Akropolisi Manastırında halkın seçimler yapmasıdır. Ziyaret etmek için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Dafni Manastırı

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunur. Dafni Manastırı 11. yy. Bizans’tan kalma manastırdır. Güncel Yunancada Defne Korusu anlamına gelmektedir. Günümüze kadar birçok restorasyon çalışmaları geçirmiştir. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak 1990 yılında koruma altına alınmıştır. Konum olarak orman yakınlarında yer almaktadır. Ziyarete açıktır.

 

 

 

 

Parthenon Tapınağı

Dünya tarihin ve Yunanistan tarihinin en değerli bilinen eserlerinden bir tanesi Parthenon Tapınağı’dır. Athena tapınağı olaraktan bilinmektedir. M.Ö 447-432 zamanları arasında yapıldığı tahmin bilinmektedir. Tapınak ilk yapıldığı haliyle günümüze kadar ulaşamamıştır. Şu anda gördüğümüz Parhenon Tapınağı Persler tarafından yıkıldıktan sonra yeniden yapılmış halidir. Yapı tüm şehir tarafından görülecek konuma inşa edilmiştir. Yapının içerisinde Athena’nın heykeli bulunmaktadır. Fidias tarafından yapılan heykel 12 m yüksekliğe sahiptir. Farklı dinler tarafından kutsal sayılmış özel bir tapınaktır. Ziyarete açıktır.

 

 

 

 

Yunanistan’da Nerede Kalınır?

 

Dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan Yunanistan, çok fazla konaklama seçeneğine sahiptir. Farklı bütçelere ve zevklere göre yüzlerce konaklama seçeneği bulunuyor.

Sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler yerel mimariye uygun olan butik otellerinde konaklamalarını gerçekleştirirken, lüks isteyen kimseler ise konaklama tercihlerini 5 yıldızlı otellerden yana kullanabilirler

Ülkenin tarihine uygun bir konaklama tercih edenleri tarihi yapılar içerisine inşa edilen oteller ağırlarken, gençler ise hosteller bulunmaktadır.

Yunanistan’da en fazla konaklama seçeneği Atina’da bulunur. Lüks bir konaklama tercih edenler Atina yakınlarında bulunan Kolonaki bölgesini tercih ederken; şehrin hareketli hayatının içerisinde kalmak isteyenleri ise Plaka, Psirri ve Monastiraki bölgelerinde otelleri tercih edebilirler. Sessiz ve huzurlu bir tatil arayanlar ise Atina çevresinde bulunan Syntagma bölgesindeki otelleri değerlendirebilir.

 

 

 

Yunanistan’da Ne Yenir?

 

Akdeniz ülkesi olan Yunanistan mutfağına hakim olan lezzette doğal olarak zeytinyağıdır. Zeytinyağlı yemeklerin ağırlıklı olduğu mutfakta baharat olarak da genellikle kekik ve nane tercih edilmektedir. Mutfaklarında bulunan bazı lezzetler ise Türk mutfağı ile benzerlikler gösteriyor. Bunların içerisinde en dikkat çekenleri ve tercih edilenlerinin başında ise Gyros gelir. Bizdeki dönere benzeyen bu yemeğin hem tavuk hem de et versiyonları bulunur. Pide içerisinde servis edilen Gyros’un yanına cacık kremi, patates kızartması ve soğan da eşlik eder.

Yunanistan’da sıklıkla tercih edilen bir diğer yemek ise Souvlaki’dir. Bir tür şiş kebabı olan bu yemek de Türk mutfağı ile benzeyen yemeklerinin arasında yer alır. Bunların yanında greek salad ve peynir kızartmaları da tercih edilen yemeklerindendir.

 

Gyros Yemeği

Yunan döneri olaraktan bilinen Gyros yemeği kırmızı veya beyaz etten yapılmaktadır. Yunanistan’da özellikle domuz eti kullanılarak yapılmaktadır. Yunanistan için popüler fastfood lezzetlerinden bir tanesidir. Lokantalarda üretilip satılmaktadır.

 

Yemeğin yanında diğer fastfoodların yanın dada servis edilen patates kızartması, soğan, salata veya cacık sunulabilir. Türk dönerine çok fazla benzediği görülmektedir. Yunanistan’a giden göçmenler sayesinde dönerin yapımının öğrenildiği tahmin edilmektedir. Tüm dünyada sevilerek tüketildiği bilinmektedir. Yunanistan için Gyros özel bir yemektir.

 

Yapımı et marine edip sosladıktan sonra bir gece bekletilir. Uzun şişlere üst üste dizilen et dönerek ateşte pişer. Piştikçe parçalar bıçak yardımı ile kesilir.

 

Yunanistan Gece Hayatı

 

Akdeniz ülkelerinin ortak özelliklerinden birisi de eğlenmeyi sevmeleridir. Bu sebeple Yunanistan’da eğlenmek için birçok alternatif bulunur. Bunların en çok tercih edilenlerin başında ise sirtaki yapılabilecek mekânlar bulunmaktadır. Ayrıca dans edilip müzik dinlenilecek gece kulüpleri ve barlarda bulunmaktadır.

Atina sadece ülkenin değil eğlencenin de başkentidir. Bunun yanında eğlence hayatının canlı olduğu bölgeler içerisinde Selanik, Kikladlar, Girit, Rodos, Korfu ve Arachova şehirleri de bulunmaktadır. Gece hayatıyla ünlü olan diğer bölgeler ise Mikanos ve Girit adalarıdır.

 

 

 

 

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat