AB Yeni Bir Karar İle Elektronik Vize’ye Geçecek

 

Schengen Vizesinde Kurallar Değişiyor, Elektronik Schengen Vizesi geliyor, Vizeler Dijitalleşiyor.

 

 

Avrupa Parlamentonu Uzun süredir Üzerinde Çalıştığı Vize Prosedürü Hakkında Ortak Mütabakata Vardı, Parlamentoda Oylanan Schengen Vizesinin Dijitalleşmesi Kabul edildi. Avrupa Birliği’nin bir yürütme  kolu olan Avrupa Komisyonu, Schengen vizesi için web siteleri üzerinden başvuru yapılmasına olanak sağlayan yeni düzenlemeyi kabul etti.

Pazartesi günü AB Dışişleri bakanları tarafından yapılan oylama sonucunda kabul edilerek Avrupa Birliği Resmi gazetesin de yayımlandı. Bu karar sonrası schengen Vizesinde büyük değişimler olacak,

Schengen Vizesine tabi olan Türkiyenin’de içerisinde bulunduğu bir çok ülke vatandaşı, Şartlar uyuyorsa Büyükelçilikler ve Konsolosluklara ve bu konsoloslukların yetkili başvuru merkezleri olan, Vfs Global, İdata, Tls Contact, Bls İnternational, As Visa, Cosmos, gibi başvuru merkezlerine gitmeden Başvurularını web siteleri üzerinden gerçekleştirebilecek, Sadece Biyometrik verilerine ihtiyaç olanlar bu Başvuru merkezlerine giderek Biyometrik verilerini sunacak. Başvuru Sahibi, birden çok Schengen ülkesini ziyaret etmek istiyorsa, dijital platform, kalacağı süreye göre  hangi ülkenin başvuruyu incelemesi gerektiğini otomatik olarak belirleyerek o ülkenin yetkili birimine aktaracak.

Yeni dijital schengen vize düzenlemesi, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan 20 gün sonra tam olarak yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girdiği andan itibaren kurulacak dijital platformun çalışmaları başlayacak. Aslında en önemli konuda bu platformun tek platform üzerinden mi, yoksa her ülke için ayrı bir platform oluşturulacağı, altyapısı, teknik durumları konuları, Bununla ilgili çalışma altyapıları Yaklaşık 3 yıl önce görüşülüyordu ve artık tüm iş teknik altyapıyı hazırlayacak ekipte diyebiliriz.

Elektronik Schengen Vizesi Vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak;

Yeni Uygulama ile Büyük ölçüde kağıt israfından kurtulunulacak, Süre konusunda ise ciddi zaman kazanılacak, Mevcut dönemde schengen harici ülkelerin bir kısmında uygulanan bu sistem oldukça kullanışlı bir sistem. Ödemeler bu platform üzerinden yapılacak, Vize sonuçlarıda yine aynı platform üzerinden dijital olarak verilecek.

Ancak; Elektronik Vizenin Avantajları olduğu kadar Dezavantajları olacak, Yapılan hataların, eksik veya hatalı belge yüklemenin telafisinin zor olacağı ve bu sebeplede Elektronik Schengen Vizesinde Red oranlarının artacağı düşünülüyor. Bu sebeple eğer çok etkili olamadığını düşünen vatandaşların Güvenilir bir Vize İşlemleri Acentası’ndan yardım alması daha sağlıklı olacaktır.

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat