Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belçika ülkesine gitmeyi arzulayan Türk Vatandaşları için vize şartı bulunmaktadır. Vize İşlemleri için yapılması gerekenler ve uyulması elzem kurallar vardır. Vize Başvurusu düşünen yurttaşların hem bu işlemleri hem de Vize Merkezi neresi olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Belçika Vize İşlemleri

 

Öncelikle bilinmesi gereken husus; Belçika bir SCHENGEN ülkesidir. Vize İşlemleri esnasında bu guruba dâhil olan bir takım kuralların olduğunu unutmak gerekmektedir. Vize Başvurusu esnasında sürece dâhil edilen bir takım belge ve pasaport işlemlerinin olduğunu bilmek işin kolaylaşmasına yarayacaktır. En önemli nokta da tüm bu işlemler vize işlemleri için gerekli evraklar bir ay öncesinden hazırlanıp vize merkezine teslim edilmesi zorunluluğudur.

Belçika Vize Başvurusu

 

Belçika Vize İşlemleri için Vize Başvurusu için vize merkezi Belçika Konsolosluğudur. Belçika Konsolosluğu ise Vfs Global’i ana yetkili acenta tayin etmişlerdir. Bizzat evrakları tamamlayarak müracaat edilebileceği gibi vize danışmanlığı hizmeti veren yerlerden de yardım alınarak işlem gerçekleştirilebilmektedir. Danışmanlığın ya da sizin alacak olduğunuz randevu neticesi vize başvurusu gerçekleşecektir. Vize talebinde bulunanların biyometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunlu gösterilmektedir. Sadece on iki yaş altı için bu zorunluluk yoktur. Ücret de vize türüne göre değişim göstermektedir. sadece on iki yaş altı için bir ücret istenmemektedir.

Parmak İzi İle Başlayan İşlemler

Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır? İşlemler için yapılacak hem de zorunlu olan ilk şey parmak izi uygulamasıdır. Bu uygulama ile şayet vize alınır ise beş seneyi kapsayacak tüm SCHENGEN bölgesi ülkeleri için geçerli bir giriş kolaylığı sağlayacaktır. Belçika Vize Başvurusu esnasında Belçika Vize merkezi olan konsolosluğa teslim edilmesi gereken evraklar arasında zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmakda vardır. Vize başvurusundaki işlemler sadece umumi pasaport sahipleri için geçerlidir. Diplomatik ya da yeşil veya gri pasaport sahipleri zaten üç aylık süre için Belçika ülkesine gidebilmekte ve kalabilmektedir. Bu pasaport sahipleri vizesiz geçiş hakkına sahiptir.

Belçika Vize işlemleri için ziyaret amacının net olması gerekmektedir. Bu amaca yönelik evraklarında sunulması istenmektedir. Vize merkezi konsolosluklar başvuru neticesini 15 – 90  iş günü içerisinde cevaplamaktadır. Pasaportunuzun ziyaret dönüşü itibarı ile asgari altı ay sonrası bir tarihe değin geçerliliğinin bulunması şartı bulunmaktadır.

Pasaportlarda yırtık bulunmaması, deforme ve on seneden daha eski olmamasına dikkat edilmelidir. Pasaport içerisinde karşılıklı en azından iki adet sayfanın boş olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira pasaport noktasındaki bu kusurlar sürecin sarkmasına ve iptaline neden olabilmektedir. Vize için hafta içi her gün sadece çalışma saatlerinde işlemler gerçekleştirilmektedir.

 

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat