Belçika Vizesi

Belçika Turistik Vize

 

Kısa süreli vize türüne başvurarak Belçika’ya turist olarak gitmeniz mümkündür. Schengen ülke grubunda yer alan Belçika’ya gidebilmeniz içinde Schengen vizesi almanız gerekecektir. Başvuruyu sunmadan önce evrakları temin etmeli ve kontrollerini iyi yapmanız gerekir. Belçika turistik vize ile alakalı öncelikli olarak en az 6 ay geçerliliği olan ve içerisinde 2 boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Belçika vize işlemleri sürdürmeniz mümkündür. Seyahat tarihleri ile paralel şekilde ilerleyecek geçerliliği kontrol etmeyi de unutmamanız gerekir. Sorunsuz şekilde vizenizi alıp seyahatinizi tamamlamanız için ince detaylara dikkat etmek önemlidir. Başvurular esnasında mesleki durumunuzu gösterir belgeler de istendiğini unutmamanız gerekir.

 

Vize işlemleriyle alakalı diğer husus ise başvuru formudur. Başvuru formu sizi tanımlayan ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi açıklayan önemli belgelerdendir. Doldurmanız gereken bu formu Belçika konsolosluğu sitesinden ve Vize başvuru merkezi aracılığı ile temin etmeniz mümkündür. Vize merkezi hem form doldurma konusunda hem de başvurularda ne tür işlemlerin yapılacağı konusunda size destek sunmaktadır. Profesyonel destek almanın ekonomik açıdan size büyük avantajları olacaktır. Belçika vize başvurusu sürdürürken hangi işlemin yapılması gerektiği ve başvuruya dair dosya incelemeleri öncelikli olmalıdır. Vize başvuru formunu online olarak doldurmanız mümkündür. Online olarak doldurabileceğiniz bu formu Türkçe doldurmanız söz konusu değildir. İngilizce, Almanca, Flemnkçe ve Fransızca olarak doldurmanız mümkündür.

 

Evraklarınızı hazırladıktan sonra vize ücretlerini de başvuru öncesinde ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi yaptıktan sonra dekontu başvuru dosyasıyla birlikte sunmanız gerekir. Vize ücreti ödenmeyen başvurular değerlendirmeye alınmayacağı için bu hususa dikkat ediniz. Seyahat ayrıntılarını bildirmeniz gerekirken ayrıca otel ve uçak rezervasyonlarını da dosyada bulundurmanız gereklidir. Nerede kalacağınızı, ne kadar kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi bu şekilde öğrenmeleri mümkündür. Belçika turistik vize başvurusunu en a 1 ay önceden yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Konsolosluğun iş yoğunluğu ve resmi tatil günleri hesaba katıldığında bu süre oldukça idealdir. Başvuruyu seyahate yakın zamanda yaparsanız seyahat planınıza uygun şekilde vize yetişmeyebilir. Bu durumda yaptığınız tüm masraflar boşa gideceği gibi sonraki işlemler için yeni masraflara girmeniz gerekir.

Belçika Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vizesi

 

Aile bireylerinizden birisi ya da arkadaşınız Belçika’da yaşıyorsa onu ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaret için ise kısa süreli C tipi vize almanız gerekecektir. Belçika aile arkadaş akraba ziyareti vizesi davetiye üzerine kurulu düzende verilmektedir. Ziyaret edeceğiniz kişi size davetiye göndermezse başvurunuzun onaylanması pekte mümkün olmayacaktır. Ayrıca davetiyenin de prosedürlere uygun şekilde gönderilmiş olması ve başvuru esnasında orijinal davetiyenin sunulmuş olması gerekir. Davetiyenin içeriğinde ise mutlaka davet eden kişinin iletişim ve ikame bilgileri de yer almalıdır. Çalıştığı yer ile ilgili bilgiler sunarken konaklamaya dair de bilgilere yer vermelidir. Yaşadığı bölgenin belediyesine gidip davetiyeyi onaylatması gerekir.

 

Belçika Schengen grubuna dahil olmasından dolayı vizelerde mutlaka parmak izi verilmesi gerekmektedir. Belçika vize başvurusu esnasında denetlenmesi gereken parmak izi daha önce alınmışsa süresine bakılmalıdır. Sistemde parmak izi 5 yıl boyunca günceliğini korumaktadır. 5 yılın sonunda yeni bir vize başvurusunda bulunulması söz konusu ise parmak izi sisteme tekrardan kaydedilmelidir. Belçika vize işlemleri ile alakalı parmak izi tamamlandıktan sonra pasaport kontrolü yapmanız çok önemlidir. Yıpranmamış ve 6 aylık geçerliliği olan pasaportunuz ile başvuru yapabilirsiniz. Sık seyahat eden birisiyseniz pasaporttaki sayfalarda boş yer kalmamış olabilir. Bu durumda pasaportunuzu yenilemeniz ve başvuruyu yeni pasaportla yapmanız daha doğru olacaktır. Hem ilk pasaport çıkartmada hem de pasaport yenilemede bulunduğunuz bölgenin il ya da ilçe emniyetine başvurmanız gerekecektir.

 

Tüm evrakları titiz şekilde kontrol ettikten sonra başvuru için işlemleri başlatabilirsiniz. Belçika aile ve arkadaş vizesi ile alakalı profesyonel destek almanız hem maddi hem de manevi açıdan avantajlıdır. Maddi açıdan avantajı hatalı işlemden dolayı ret alma ihtimaliniz olabilir. Ret aldığınızda yaptığınız masrafları geri iade almanız söz konusu değildir. Bu yönü ile size avantaj sunmaktadır. Manevi olarak ise ailenizden birini uzun zamandır görmediğiniz için seyahat planı yapmış olmanızdır. Bu seyahatin gerçekleşmemesi sizi ve sevdiklerinizi ciddi anlamda üzecektir. Böyle bir durum ile karşılaşmama adına Vize başvuru merkezi ile irtibatlı iş yürütmek daha iyi sonuç verecektir. Hiçbir vize merkezi %100 vizenizi alırız tabiri kullanmamaktadır. Bu tabiri kullanan kişilerin vize ile ilgili işlemleri suistimal etmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir vaatte bulunan kişi ve kuruluşlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

 

Belçika Ticari ve Fuar Vizesi

 

Seyahat amacınız ticari faaliyetlerinizi daha geniş alana yayabilmek için uygun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hem ticari hem de fuar amacı ile Belçika’ya gitmek istediğinizde kısa süreli seyahatlerde geçerli C tipi vizeye başvurmalısınız. Belçika ticari ve fuar vizesi için çok fazla evrak talep edilse de bu tamamen yapılması planlanan işin denetlenmesi içindir. Yani kaçak işlerin olmaması ve gerçekle örtüşen bilgiler içermesine özen gösterilmektedir. Bu aynı zamanda Belçika’nın ülke menfaatlerini koruması ile de doğru orantılıdır. Faaliyet alanları ve ne gibi işlerin yürütüleceği konusunda ayrıntılı bilgi edinmek istemektedirler. Aynı zamanda Türkiye’de ne tür ticari faaliyetlerde bulunulduğu da denetlenmektedir. Belçika vize işlemleri ile ilgili ayrıntıları ve değerlendirme prosedürleri iyi bilmek işleri kolaylaştıracaktır. İncelemelerde sorun yaşamama adına istenen tüm evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

 

Seyahat tarihini belirledikten sonra başvuru yapacağınız zamanı belirlemeniz onay sürecinin uzama ihtimalinden dolayı önemlidir. En doğru tercih seyahat tarihinden 1 ay önce başvuruyu sunmaktır. Birçok farklı sebepten dolayı başvuru değerlendirme süresi öngörülenden daha uzun sürebilir. Buda sizin planların riske girmesine sebep olacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en doğru tercihi yapmanın faydasını görebilirsiniz. Firma sahibi ve firma çalışanı arasında evrak talebi farkı bulunsa da her iki başvuruda da firmanın detaylı bilgileri istenmektedir. Faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve banka dökümleri gibi belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin kriterlere uygun olmasına ve yanılgıya sebep olabilecek durumlara sahip olmamasına dikkat etmeniz elzemdir.

 

Ticari faaliyette bulunan tüm mükellefler Belçika ticari ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilir. Yaptığınız işin küçük ya da büyük olmasına değil, ne tür faaliyette bulunduğunuza dikkat edilmektedir. Önemli olan vize alabilme ile ilgili belirlenen kuralları yerine getirmiş olmanız. Belçika vize başvurusu işlerinizi düzenli şekilde ilerlemesi ve sorun çıkmaması adına dosyanızı titiz hazırlayın. Ticari amaçlı yapılan seyahatler için de davetiyeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Belçika’da ki bir fuara katılmak için yapacağınız başvuruda davet edilip edilmediğinize bakılmaktadır. Davet edilmeden rastgele bir fuara katılmanız mümkün olmayabilir. Sizinle etkileşime geçecek kişi ve firmalar bulmanız gerekmektedir.

 

BELÇİKA – ÇALIŞAN

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),
 • Davetiye var ise aslı, Davet eden kişinin isim, soyisim, adres, telefon bilgileri, kimlik ve pasaport fotokopisi, son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri, akrabalık bağı var ise, Aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Şirket antetli kağıdına Büyükelçiliğe hitaben şirket yetkilisi tarafından imzalanmış izin yazısı,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),
 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, Son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Vergi Levhası fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • İmza Sirküleri fotokopisi,
 • Oda Sicil Kayıt Sureti –ASLI-,
 • Faaliyet Belgesi – ASLI-
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren),
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • İkametgah

BELÇİKA – EMEKLİ

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),
 • Davetiye var ise aslı, Davet eden kişinin isim, soyisim, adres, telefon bilgileri, kimlik ve pasaport fotokopisi, son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri, akrabalık bağı var ise, Aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Emeklilik kartı fotokopisi yada SGK dan alınmış emeklilik belgesi ( e devletten alınabilir)
 • Emekli maaşının alındığı bankadan son 3 aylık maaş dökümü,
 • Son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır), Tapu-ruhsat fotokopileri (var ise eklenmelidir),
 • Var ise tapu – ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren),
 • İkametgâh Belgesi,
 • Kimlik Fotokopisi,

 

BELÇİKA – İŞVEREN

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),
 • Davetiye var ise aslı, Davet eden kişinin isim,soyisim, adres, telefon bilgileri, kimlik ve pasaport fotokopisi, son 3 aylık maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri, akrabalık bağı var ise, aile bağını kanıtlayan vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (Randevu tarihinden maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),
 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Detaylı Bağ-Kur dökümü,
 • Sahip Olunan Firmaya Ait;
  • Vergi Levhası fotokopisi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
  • İmza Sirküleri fotokopisi,
  • Oda Sicil Kayıt Sureti –ASLI-,
  • Faaliyet Belgesi – ASLI-,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren),
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • İkametgah

KAMU ÇALIŞANI

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),
 • Davetiye var ise aslı, Davet gönderenin kimlik fotokopisi, son 3 aylık maaş bordrosu, son 3 aylık banka hesap hareketleri
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Kurumdan alınmış izin yazısı,
 • Çalışılan kurumdan, yetkili tarafından imzalı kaşeli görevinizi belirten çalışma yazısı,
 • Son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),
 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren
 • Kimlik Fotokopisi

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat