Belçika Vize İşlemleri

Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

Bordo pasaport sahiplerinin Belçika seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmesini takip eden vize ofisleriniz aracılığıyla danışmanlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Seyahatlerinizi gerçekleştirmek için yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaporta sahip olduğunuzda 180 gün içerisinde 90 güne kadar vize muafiyetiniz bulunmaktadır. Turistik, ticari veya ziyaret amaçlarıyla gerçekleştireceğiniz seyahatlerin muafiyetleri bulunurken, daha uzun süreli seyahatlerde ise vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Schengen Bölgesinde bulunan Belçika seyahatleriniz sayesinde diğer ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Seyahatinizi Belçika ile başlatmak suretiyle, diğer ülkelere geçiş yapmanız da mümkün olacaktır. Pasaport türünüz ne olursa olsun, vize almanız halinde ülkelere giriş yapmanız mümkün olacaktır. Ancak pasaportunuzun seyahat bitimi itibariyle 3 ay daha geçerliliğini korumasına, 10 yıldan eski olmamasına ve 2 adet boş sayfasının bulunmasına özen gösterilecektir.

 

Belçika vize başvurularınız için pasaport özelliklerini ve diğer belgelerde bulunması gereken detayları inceleyecek olan ofislerimizi arayabilirsiniz. Nihai kararı verecek olan konsoloslukların talep ettikleri şartları güncel olarak yerine getirmeniz için sizleri yönlendirecek olan danışmanlarımızın desteğini alabileceksiniz. Vize süreçlerine ve sonuçlarına herhangi bir şekilde müdahale edemeyen acentelerimiz, yalnızca güncel süreçler ve belgelerle ilgili sizleri yönlendirecektir. Ayrıca kısa süreli seyahatleriniz için randevu alınması ve dosyaların sunulması gibi hizmetleri vereceklerdir. Biyometrik veri ibrazını son 5 yıl içerisinde gerçekleştiren ve pasaportunda VIS ibaresi bulunan kişilerin şahsen başvurmaları gerekmeyecektir. Seyahat acenteleri aracılığıyla takdim edilmesi gereken dosyalarınızın içeriği kontrol edilerek son hali verilecektir. İşte tüm bu süreçleri sorunsuz ve kusursuz biçimde yaşayabilmek için sizler de hemen adreslerimizi arayabilirsiniz.

 

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvurularınızın olumlu bir şekilde sonuçlanması için öncelikle başvuru formunu hazırlamanız gerekmektedir. İngilizce, Fransızca, Almanca ve Flemenkçe olmak üzere 4 dilde doldurulabilen bu formda vereceğiniz bilgileri destekleyecek diğer evrakları hazırlamanız istenecektir. Türkiye’ye geri dönüş yapacağınızı ispatlayacak olan seyahat ve rezervasyon belgelerinizi dosyanızda bulundurmanız gerekmektedir. İmza alanlarının boş olmaması gereken ve tarihi atılmış olan belgeler, dokümanlar ve orijinal asılları ile başvurularınız sorunsuz olarak tamamlanacaktır.

 

Başvuru belgelerinizden elde edilecek bilgiler neticesinde karar verileceğinden, kapsamlı bilgileri aktarmanız gerekmektedir. Herhangi bir eksikliğin bulunmamasına özen göstermeniz istenecektir. Turistik vize başvurularında, ticari vizelerde veya ziyaret vizelerinde sizlerden istenecek detayları aktarmanız ve hatalı bilgilere yer vermemeniz gerekmektedir. Seyahat amaçlarınıza, maddi durumlarınıza veya mesleklerinize ilişkin bilgilerin yanıltıcı olması halinde başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. Eksik bilgilerin yer alması durumunda ise içerikleri yeterli görmeyen yetkililer tarafından ek belge ve bilgiler istenmektedir. Bu durum ise vize başvurularınızın onay süreçlerini olumsuz etkilemektedir.

 

Başvuru formunun yanı sıra pasaportunuzun istenen özelliklerde olması, kimlik ve nüfus kayıt örneğinin sunulması, fotoğrafların biyometrik özellikleri taşıması, seyahat sağlık sigortası ve vize ücretlerinin istenen tutarlarda yatırılması, banka hesap dökümleri ile mesleklere ilişkin belgelerin de sunulması istenecektir. Seyahat edecek olan kişinin 18 yaşından daha küçük olması halinde ise ebeveynlerinin imzası bulunacaktır. Vize işlemlerini kusursuzca tamamlamanızın en pratik ve kolay yöntemi ise ofislerimizle iletişime geçmeniz olacaktır. Vize ücretlerinin başkasına devredilmesi veya ret durumunda iade edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle en ufak bir hatanın dahi maddi ve manevi olarak zarara yol açacağını unutmamalısınız.

 

Vize ücretlerinin ne kadar olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ancak kısa veya uzun süreli vize başvurularınıza göre ücretlerin değişkenlik gösterebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle Schengen vizeleri kapsamında kısa süreli ve 90 günü aşmayan seyahatleriniz veya 90 günden uzun süreli seyahatleriniz için güncel fiyat bilgilerine ulaşabilmek adına ofislerimizi arayabilirsiniz. Konsolosluğun belirleyeceği kriterlere ve harç bedellerine ilişkin tüm bilgiler bu sayede sizlerle paylaşılacaktır.

 

Dosyanızda eksiklerin olmaması halinde 8 ile 15 iş günü içerisinde sonuçların alınabileceğini belirtmekteyiz. Ancak bu sürecin uzamasına neden olabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Tatil günlerine denk gelen başvurularda veya eksik belgelerin olması halinde, ek belge talebinde bulunma hakkına sahip olan konsolosluk karar verme sürelerini uzatmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı 15 gün ile 30 gün öncesinden başvurularınızı gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Daha kısa veya daha uzun sürede gerçekleştirilecek başvuruların sonuçları verimli olmayabilir. Çeşitli arızaların yaşanması, sistemsel problemler veya diplomatik gelişmeler sebebiyle yaşanan gecikmelerin sorun yaratmaması açısından başvuracağınız süreçlerin önemi olacaktır.

 

Başvurularınızı gerçekleştirmek için randevu oluşturulmasına dair tüm bilgileri ofislerimizden alabilirsiniz. Pasaportunda VIS ibaresi bulunan ve son 5 yıl içerisinde parmak izi ibrazında bulunan kişilerin şahsen başvurması gerekmeyecektir. Bu gibi durumlarda konsolosluk, yetkili ofisler aracılığıyla başvuruları kabul edecektir. Sizler de en uygun tarihlerde oluşturulmasını isteyeceğiniz randevular ile ilgili süreçleri ofislerimiz sayesinde takip edebilirsiniz. Yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçların alınmasının ardından pasaportlarınızı teslim alacak olan yetkililerimiz, adreslerinize gönderimi sağlayacaktır.

 

Belçika Vize çeşitleri Nelerdir?

Vize başvurularınızı Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Konsolosluğu’na iletebilmek için ofislerimizden faydalanabilirsiniz. Böylelikle internet sitelerimiz üzerinden online olarak değerli bilgilere ve pek çok belgeye ulaşmanız mümkün olacaktır. Başvurularınızın yapılmasıyla ilgili olarak tüm detayları öğrenebilmek ve randevuları oluşturabilmek için ofislerimizi aramanız yeterli olacaktır. Çalışma saatlerimiz içerisinde bizlere ulaşan kişilerin sorunlarını çözmek için adım atmaktayız. Çağrı merkezlerimize veya mail adreslerimize ulaştırılacak olan talepleri en hızlı ve pratik şekilde çözmekteyiz. Sizler de herhangi bir ücret talep etmeden danışmanlık hizmetlerini sürdüren adreslerimiz ile tanışabilirsiniz. En deneyimli ve kaliteli ekiplerimizin, başvuru yapabileceğiniz vize çeşitleri hakkında bilgilendirici çalışmalarından faydalanmış olacaksınız.

 

İşte Belçika seyahatleriniz için başvuru yapabileceğiniz bazı kısa süreli vize türleri:

 

Belçika Turistik Vizesi: Yapacağınız seyahatlerin turistik amaçlarla olması halinde başvurularınız en uygun şekilde değerlendirilecektir.

Belçika Ticari Vizesi: İşiniz gereği katılmak isteyeceğiniz fuar veya toplantı gibi amaçlarla bu vize türüne başvuru yapabilirsiniz. Ancak mesleki durumunuzun dışında bir faaliyette bulunmanız söz konusu olmayacaktır.

Belçika Ziyaret Vizesi: Belçika’da yaşayan aileniz, akrabanız veya arkadaşlarınızdan gelecek davetiyeler neticesinde bu vizeye sahip olabilirsiniz.

Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vize Türü: Her türlü kültürel ve sportif faaliyetlere katılmanız mümkün olacaktır.

Belçika Tır Şoförleri Vize türü: Taşımacılık hizmetlerini sürdüren kişilerin alabileceği bu vize türü için araç ve sürücü kayıtları gerekmektedir.

Belçika Evlenme Vize Türü: Yerleşim olarak algılanmaması gereken bu vize türü ile evlilik mümkün olacaktır.

Belçika Birlikte Yaşam İçi Vize: Birlikte yaşamak istediği kişi ile ilişkisini kanıtlayacak belgeleri sunan kişilerin alabildiği bir vizedir.

Belçika Uzun Süreli Vize Türleri

 

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Belçika vatandaşı olan eşin ya da 18 yaşından küçük çocukların yanında yaşamak isteyen kişiler bu vizeye başvuru yapmalıdır.

 

Belçika Çalışma Vizesi Nedir?

Belçika’da çalışabilmek için başvuru yapmanız gereken vize türüdür.

 

Belçika Au Pair Vizesi Nedir?

Belçika’nın resmi dilini öğrenebilmek ve yaşamına alışabilmek için bir ailenin yanında geçici olarak yaşamanıza izin verilmesidir.

 

Belçika Staj ve Öğrenci Vizesi Nedir?

Eğitiminizi sürdürebilmeniz için özel veya devlet okullarında öğrenim görmenize izin verilecektir.

 

Sizler de bu gibi vize türlerine göz atarak, en uygun alternatifleri değerlendirebilir ve şartlarınızın buna göre oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Belçika için Vize işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz Vize İşlemleri Merkezi için Bizi ziyaret edebilirsiniz.

Belçika Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vizesi

 

Aile bireylerinizden birisi ya da arkadaşınız Belçika’da yaşıyorsa onu ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaret için ise kısa süreli C tipi vize almanız gerekecektir. Belçika aile arkadaş akraba ziyareti vizesi davetiye üzerine kurulu düzende verilmektedir. Ziyaret edeceğiniz kişi size davetiye göndermezse başvurunuzun onaylanması pekte mümkün olmayacaktır. Ayrıca davetiyenin de prosedürlere uygun şekilde gönderilmiş olması ve başvuru esnasında orijinal davetiyenin sunulmuş olması gerekir. Davetiyenin içeriğinde ise mutlaka davet eden kişinin iletişim ve ikame bilgileri de yer almalıdır. Çalıştığı yer ile ilgili bilgiler sunarken konaklamaya dair de bilgilere yer vermelidir. Yaşadığı bölgenin belediyesine gidip davetiyeyi onaylatması gerekir.

 

Belçika Schengen grubuna dahil olmasından dolayı vizelerde mutlaka parmak izi verilmesi gerekmektedir. Belçika vize başvurusu esnasında denetlenmesi gereken parmak izi daha önce alınmışsa süresine bakılmalıdır. Sistemde parmak izi 5 yıl boyunca günceliğini korumaktadır. 5 yılın sonunda yeni bir vize başvurusunda bulunulması söz konusu ise parmak izi sisteme tekrardan kaydedilmelidir. Belçika vize işlemleri ile alakalı parmak izi tamamlandıktan sonra pasaport kontrolü yapmanız çok önemlidir. Yıpranmamış ve 6 aylık geçerliliği olan pasaportunuz ile başvuru yapabilirsiniz. Sık seyahat eden birisiyseniz pasaporttaki sayfalarda boş yer kalmamış olabilir. Bu durumda pasaportunuzu yenilemeniz ve başvuruyu yeni pasaportla yapmanız daha doğru olacaktır. Hem ilk pasaport çıkartmada hem de pasaport yenilemede bulunduğunuz bölgenin il ya da ilçe emniyetine başvurmanız gerekecektir.

 

Tüm evrakları titiz şekilde kontrol ettikten sonra başvuru için işlemleri başlatabilirsiniz. Belçika aile ve arkadaş vizesi ile alakalı profesyonel destek almanız hem maddi hem de manevi açıdan avantajlıdır. Maddi açıdan avantajı hatalı işlemden dolayı ret alma ihtimaliniz olabilir. Ret aldığınızda yaptığınız masrafları geri iade almanız söz konusu değildir. Bu yönü ile size avantaj sunmaktadır. Manevi olarak ise ailenizden birini uzun zamandır görmediğiniz için seyahat planı yapmış olmanızdır. Bu seyahatin gerçekleşmemesi sizi ve sevdiklerinizi ciddi anlamda üzecektir. Böyle bir durum ile karşılaşmama adına Vize başvuru merkezi ile irtibatlı iş yürütmek daha iyi sonuç verecektir. Hiçbir vize merkezi %100 vizenizi alırız tabiri kullanmamaktadır. Bu tabiri kullanan kişilerin vize ile ilgili işlemleri suistimal etmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir vaatte bulunan kişi ve kuruluşlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Belçika Ticari ve Fuar Vizesi

 

Seyahat amacınız ticari faaliyetlerinizi daha geniş alana yayabilmek için uygun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hem ticari hem de fuar amacı ile Belçika’ya gitmek istediğinizde kısa süreli seyahatlerde geçerli C tipi vizeye başvurmalısınız. Belçika ticari ve fuar vizesi için çok fazla evrak talep edilse de bu tamamen yapılması planlanan işin denetlenmesi içindir. Yani kaçak işlerin olmaması ve gerçekle örtüşen bilgiler içermesine özen gösterilmektedir. Bu aynı zamanda Belçika’nın ülke menfaatlerini koruması ile de doğru orantılıdır. Faaliyet alanları ve ne gibi işlerin yürütüleceği konusunda ayrıntılı bilgi edinmek istemektedirler. Aynı zamanda Türkiye’de ne tür ticari faaliyetlerde bulunulduğu da denetlenmektedir. Belçika vize işlemleri ile ilgili ayrıntıları ve değerlendirme prosedürleri iyi bilmek işleri kolaylaştıracaktır. İncelemelerde sorun yaşamama adına istenen tüm evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

 

Seyahat tarihini belirledikten sonra başvuru yapacağınız zamanı belirlemeniz onay sürecinin uzama ihtimalinden dolayı önemlidir. En doğru tercih seyahat tarihinden 1 ay önce başvuruyu sunmaktır. Birçok farklı sebepten dolayı başvuru değerlendirme süresi öngörülenden daha uzun sürebilir. Buda sizin planların riske girmesine sebep olacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için en doğru tercihi yapmanın faydasını görebilirsiniz. Firma sahibi ve firma çalışanı arasında evrak talebi farkı bulunsa da her iki başvuruda da firmanın detaylı bilgileri istenmektedir. Faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve banka dökümleri gibi belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin kriterlere uygun olmasına ve yanılgıya sebep olabilecek durumlara sahip olmamasına dikkat etmeniz elzemdir.

 

Ticari faaliyette bulunan tüm mükellefler Belçika ticari ve fuar vizesi başvurusunda bulunabilir. Yaptığınız işin küçük ya da büyük olmasına değil, ne tür faaliyette bulunduğunuza dikkat edilmektedir. Önemli olan vize alabilme ile ilgili belirlenen kuralları yerine getirmiş olmanız. Belçika vize başvurusu işlerinizi düzenli şekilde ilerlemesi ve sorun çıkmaması adına dosyanızı titiz hazırlayın. Ticari amaçlı yapılan seyahatler için de davetiyeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Belçika’da ki bir fuara katılmak için yapacağınız başvuruda davet edilip edilmediğinize bakılmaktadır. Davet edilmeden rastgele bir fuara katılmanız mümkün olmayabilir. Sizinle etkileşime geçecek kişi ve firmalar bulmanız gerekmektedir.

Belçika Turistik Vize

 

Kısa süreli vize türüne başvurarak Belçika’ya turist olarak gitmeniz mümkündür. Schengen ülke grubunda yer alan Belçika’ya gidebilmeniz içinde Schengen vizesi almanız gerekecektir. Başvuruyu sunmadan önce evrakları temin etmeli ve kontrollerini iyi yapmanız gerekir. Belçika turistik vize ile alakalı öncelikli olarak en az 6 ay geçerliliği olan ve içerisinde 2 boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Belçika vize işlemleri sürdürmeniz mümkündür. Seyahat tarihleri ile paralel şekilde ilerleyecek geçerliliği kontrol etmeyi de unutmamanız gerekir. Sorunsuz şekilde vizenizi alıp seyahatinizi tamamlamanız için ince detaylara dikkat etmek önemlidir. Başvurular esnasında mesleki durumunuzu gösterir belgeler de istendiğini unutmamanız gerekir.

 

Vize işlemleriyle alakalı diğer husus ise başvuru formudur. Başvuru formu sizi tanımlayan ve hangi amaçla seyahat etmek istediğinizi açıklayan önemli belgelerdendir. Doldurmanız gereken bu formu Belçika konsolosluğu sitesinden ve Vize başvuru merkezi aracılığı ile temin etmeniz mümkündür. Vize merkezi hem form doldurma konusunda hem de başvurularda ne tür işlemlerin yapılacağı konusunda size destek sunmaktadır. Profesyonel destek almanın ekonomik açıdan size büyük avantajları olacaktır. Belçika vize başvurusu sürdürürken hangi işlemin yapılması gerektiği ve başvuruya dair dosya incelemeleri öncelikli olmalıdır. Vize başvuru formunu online olarak doldurmanız mümkündür. Online olarak doldurabileceğiniz bu formu Türkçe doldurmanız söz konusu değildir. İngilizce, Almanca, Flemnkçe ve Fransızca olarak doldurmanız mümkündür.

 

Evraklarınızı hazırladıktan sonra vize ücretlerini de başvuru öncesinde ödemeniz gerekmektedir. Ödemeyi yaptıktan sonra dekontu başvuru dosyasıyla birlikte sunmanız gerekir. Vize ücreti ödenmeyen başvurular değerlendirmeye alınmayacağı için bu hususa dikkat ediniz. Seyahat ayrıntılarını bildirmeniz gerekirken ayrıca otel ve uçak rezervasyonlarını da dosyada bulundurmanız gereklidir. Nerede kalacağınızı, ne kadar kalacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi bu şekilde öğrenmeleri mümkündür. Belçika turistik vize başvurusunu en a 1 ay önceden yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Konsolosluğun iş yoğunluğu ve resmi tatil günleri hesaba katıldığında bu süre oldukça idealdir. Başvuruyu seyahate yakın zamanda yaparsanız seyahat planınıza uygun şekilde vize yetişmeyebilir. Bu durumda yaptığınız tüm masraflar boşa gideceği gibi sonraki işlemler için yeni masraflara girmeniz gerekir.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat