Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya, her sene çok sayıda turist ağırlıyor. Köklü tarihi, gelişmiş endüstrisi, sosyopolitik önemi gibi özellikleriyle her daim dikkat çeken Almanya’ya ülkemizden seyahat etmek için, diğer pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi vize şartı aranmakta. Bu yazımızda sizleri Almanya vizesi hakkında bilgilendirmeye çalışacağız:

Almanya Vizesi alırken ilk etapta karşılaştığımız bazı anektodlar vardır. SGK’lı olmak şartıyla bir kurumda çalışmak, emekli olmak, işyeri sahibi olmak , kamu kurumunda çalışmak veya düzenli gelirinin olması vize talebinde bulunan kişinin ülkeye dönmesi için geçerli bir sebebeplerinin olması, vize başvurusunda bulunan kişinin uluslar arası yasal bir sorununun olmaması gibi birçok maddeler sayılabilir. Almanya schengen üyesi bir ülke olduğundan alınacak Almanya Vizesi Schengen Vizesi özelliği taşımaktadır.

Almanya Vize Başvurusu

 

 Almanya vize başvurusu yapaken öncelikle farklı vize türleriyle karşılaşacağımızı bilmeliyiz:

1- Transit vize

2- Kısa süreli vize

3- Ulusal vize

Almanya Vize Başvurusu, Almanya Büyükelçiliğinin tek anlaşmalı kurumu idata tarafından alınmaktadır. İdata ya giriş yetkisi olan Vize Ankara gibi acentalar ise Almanya Vize Başvurusu nun olumlu sonuçlanması için Vize Başvuru dosyasının özenlice hazırlanıp sizleri yormadan Profesyonelce bir başvuru yapmanızı sağlayacaktır.

Kısa süreli vize işlemleri; gönüllü faaliyetler, turistik ziyaretler ile eğitim faaliyetlerini kapsamakta. Ulusal vize türünde ise vize talebinde bulunan kişi Almanya’da 90 günden daha fazla kalma hakkına sahip olacaktır. Bu gruba çalışma amaçlı yapılan vize talepleri de dahildir. Bir diğer vize tipi olan transit vizede ise adından da anlaşılacağı gibi Almanya üzerinden başka ülkelere geçebilmeniz mümkün olmakta. Bu tip vizeye sahip olan kişiler, havalimanının uluslararası transit bölümünde durup pasaport kontrolüne de girmemektedir. Almanya vize başvurusu’nda bulunmak isteyenleri bekleyen bir diğer aşama da 2014’ten beri uygulanan parmak izi uygulaması. 25 Ekim 2014 tarihinden sonra herhangi bir schengen ülkesine parmak izi vermiş olan yolcuların bizzat vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Vekalet verecekleri kişi veya Vize Ankara gibi kurumlar Almanya vize Başvurusu nu yapabileceklerdir.

Almanya vize işlemleri:

 

Almanya vize işlemleri kısa süreli vize tipinde başvuru sonucu 7-15 iş gününde açıklanmakta. Almanya vize başvurusunda vize talipleri çeşitli evrakları toplamalarının yanı sıra ekstra evraklar ve yüz yüze görüşme gibi taleplerle de karşılaşabilirler. Almanya vize başvurusunda talep edilen başlıca evraklar, başvurulan vize tipine göre değişiklik göstermektedir.

Almanya Vize İşlemleri sürecinde kişiler başlangıçta başvuru formunu Türkçe veya Almanca doldurmalılar. Form bilgisayar ortamında hazılanmalıdır. Hazırlanan formun çıktısı alınıp gerekli evraklar eklenerek ıslak imza atılması şeklinde Almanya Vize işlemi gerçekleştirilir. Evrakların eksiksiz tamamlanması, başvuru harcının yatırılması, vize başvuru randevusunun alınması gibi parametreler vize başvurusunun kabulü konusunda etkili olacaktır. Almanya vize başvurusu için gerekli olan evrakların listesine Almanya Vize İşlemleri  web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Vize başvuru formunda öncelikli olarak kişisel bilgiler doldurulur. Ardından pasaport bilgilerinin aktarıldığı başvuru formunda son olarak seyahat amacı belirtilip ıslak imza atılır.

Almanya vize başvurularını İstanbul, İzmir, Edirne gibi pek çok şehirde yer alan Almanya vize merkezleri vasıtasıyla veya Ankaradan Vize Ankara aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat