Almanya Schengen Vizesi

Tüm Avrupa’nın ve dünyanın yakından tanıdığı bir ülke olan Almanya, gelişmişliği, demokrasisi, tarihi ve de disiplini ile tanınan bir ülke. Ticari hayatın oldukça yükseldiği ve geride kalan 50 yıl boyunca ülke dinamiklerinin çok sıkı çalışarak, dünyanın gelir düzeyini artırmaya yönelik en iyi adımlarının atıldığı ülke, özellikle de biz Türkler için ayrı bir anlam taşıyor. 1960’lı yıllar ile birlikte Türkiye’den Almanya’ya göç eden milyonlar nedeni ile bugün Almanya bizim için yabancı bir ülke değil. Peki, 90 günü aşmayacak seyahatleriniz için Almanya’ya hangi vize türü adına başvurmalısınız? Cevap, Almanya Schengen Vizesi.

 

 

 

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

 

 

 

Almanya, bir Avrupa Birliği Üyesi ülke olması ile birlikte, yine Avrupa topraklarında Schengen Üyesi ülkeler grubunda da yer almaktadır. Schengen, Avrupa’da belli başlı ülkelerin oluşturdukları ve özellikle de Batı Avrupa ve Kuzey Avrupa’yı kapsayan, anlaşmalı ülkeler dâhilinde vize gerektirmeyen bir bölgeyi ifade eder. Kısacası, Schengen Bölgesi olarak adlandırılan bölgede yer alan Avrupa ülkeleri, birbirleri arasındaki pasaport, vize ve benzeri bürokratik işlemleri saf dışı bırakmak sureti ile vatandaşlarının kendi ülkeleri arasında özgürce seyahat etmesini sağlar.

 

 

 

Almanya Schengen Vizesi, Schengen Bölgesi içerisinde yer alan ülkelerde seyahat edebilmek ve bu vize ile ilgili bölgede bulunan ülkelere giriş çıkış yapmanız adına alınması gereken vize türüdür. Eğer Almanya Schengen Vize başvurusu yapar ve vize için uygun görülürseniz, Schengen vizenizi hangi ülke temsilciliğinden aldıysanız, Avrupa’ya o ülkeden giriş yapmak durumundasınızdır.

 

 

 

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 

 

 

Almanya Schengen vizesi işlemleri yapmak ve Avrupa topraklarına ayak basmak istiyorsanız, her şeyden önce bu vizenin nasıl alındığını bilmek durumundasınız. Öncelikle, Schengen vizesine kimler başvurabilir sorusu ile bu vize için uygun olup olmadığımızı belirleyelim.

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşı olarak, Schengen vizesi almak istiyorsanız, bu durumda Umuma Mahsus, yani Bordo Pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) veya Siyah (Diplomatik) Pasaport sahibiyseniz, bu durumda Almanya da dâhil olmak üzere, Avrupa’da Schengen üyesi olan ülkeler için 180 gün içerisinde 90 gün ile kısıtlı olmak üzere, vize almaya gerek duymazsınız. Ancak, elinizdeki pasaport bir kamu ya da devlet görevlisi olmadığınızı gösteren Bordo Pasaport ise bu durumda 90 güne kadar geçerli olan Schengen vizesi alabilirsiniz. Peki, nasıl?

 

 

 

Schengen Vizesi almak için ihtiyaç duyacağınız bileşenler, Almanya Schengen vize başvuru formu ve yine Almanya Schengen Vizesi için gerekli olan evraklar olacaktır. Bu evraklar ve başvuru formu ile yapacağınız başvuru neticesinde, yapmış olduğunuz başvuru incelemeye alınacak, gerekli hallerde ek evrak talep edilebilecek ve son noktada ise konsolosluk adımı gerçekleştirilecektir. Şimdi detaylara geçelim.

 

 

 

Almanya Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

 

 

Almanya Schengen Vizesi almak için gerekli olan evraklar, çoğu vize işleminde ihtiyaç duyulan evraklar ile örtüşen, ancak kendi içerisinde de kalıplaşmış olan nitelikte evraklardır. Bir standarda dayalı olarak talep edilen evraklar içerisinde, biyometrik fotoğraf ve vize başvuru formu ekstra önem arz eder. Zira hatasız doldurulması gereken bir başvuru formu ile doğru ölçülerde ve doğru nitelikte çekilmiş biyometrik fotoğraf, bu açıdan olmazsa olmazların başında gelir. Vize işlemleri için gerekli olan evraklar konusunda bir diğer husus ise bu evrakların tamamında eksikliğe ve hataya yer olmamasıdır. Hakkınızda örtüşmeyen bilgi vermek, hatalı bilgi vermek, gelecek vadede bırakın Almanya’yı, farklı bir Schengen Bölgesi ülkesinden de vize alamamanıza sebep olacaktır.

 

 

Almanya Schengen vizesi gerekli evraklar listesi:

 

 

 

l Geçerliliği süren pasaport

l Pasaport fotokopisi

l Daha önce alındıysa eski Schengen vize fotokopileri

l Schengen vizesi başvuru formu

l Taahhütname

l Seyahat amacınızı açıklar nitelikte şahsi dilekçe (Almanya Başkonsolosluğu’na hitaben)

l Nüfuz Cüzdanı ya da T.C. Kimlik kartı fotokopisi

l 2 adet biyometrik fotoğraf

l 1 adet vukuatlı nüfus kayıt örneği

l Otel rezervasyonu ve seyahat biletinize ait evraklar

l Seyahat masraflarınızı karşılayacak banka dokümanları (en az 3 aylık)

l Seyahat sağlık sigorta poliçesi

l Mesleki dokumanlar

 

 

Almanya Schengen Vizesi Konsolosluk Randevusu

 

 

Almanya Schengen vizesi almak için yerine getirmeniz gereken şartları sağlamanız, evraklarınızı hatasız ve eksiksiz bir biçimde hazırlamanız, son olarak ise gerekli vize prosedürlerini yerine getirmeniz halinde, vize için konsolosluk adımına geçmiş olacaksınız. Bu noktada, konsolosluk randevusunu temin etmek ise bizlere düşüyor. Vize Ankara ile başından sonuna çıkacağınız Schengen vizesi yolculuğunda, sizlere %95 oranda başarı vaat ediyoruz. Aşama aşama tüm vize işlemlerinde yanınızda olduğumuz, gerekli evrakların kontrolü, eksik ve hataların tespiti ve pek çok kavram için sunacağımız danışmanlık kapsamında, hataya yer vermiyoruz.

 

 

 

Tüm aşamaları başarılı bir şekilde geçirmek ve hemen ardından başvurularınızı yapmak, bizlerin işi. Bu noktada en önemli iş ise sizlere düşüyor. Zira Vize Ankara olarak sizler adına tüm başvuru ve prosedürleri yerine getirmiş olsak dahi, son noktada Almanya Konsolosluğu randevu işlemleri için Konsoloslukta yapılacak görüşmede sunduğunuz evraklar ve seyahat amacınızı doğrulamak sizlere düşecek. Kısa bir mülakat sonrasında verdiğiniz evrakları doğrular nitelikte cevaplar vermeniz ve seyahat amacınızı açıklamanız doğrultusunda, sizler de 90 güne kadar geçerli olmak üzere Almanya Schengen vizesi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat