Almanya Erasmus Vizesi

Almanya, dünya üzerinde eğitim ve öğrenim amaçlı ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor. Bu noktada ülkenin yapısı, küresel anlamdaki ticari etkisi ve diğer etkenler de birleştiğinde, gerek dil eğitimi, gerekse de üniversite eğitimi anlamında Almanya oldukça önemli bir yere sahip. Almanya’ya gitmek için iki farklı öğrenci vizesi söz konusu. Bunlardan biri uzun süreli D tipi ulusal vize iken, bir diğeri ise Erasmus Vizesi.

 

 

 

Ülkemizde de uygulanmakta olan Erasmus Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde, Almanya’ya gitmek isteyen öğrenciler olabiliyor. Peki, bir öğrenci iseniz ya da velisi olduğunuz bir öğrenci için Almanya Erasmus Vizesi almak istiyorsanız neler yapmalısınız? Dilerseniz bu soruyu ve ihtiyaç duyduğunuz Erasmus vizesini nasıl alabileceğinizi açıklayalım ve başından sonuna Erasmus vize işlemleri için ihtiyaç duyacağınız tüm prosedürleri izah edelim. Vize-Ankara.com, Konak Vize olarak vize prosedürlerini rahatlıkla aşmanız ve %95 başarı oranı ile vize teferruatlarını atlatmanız için yanınızda.

 

 

 

Almanya Erasmus Vizesi Nedir?

 

 

Erasmus, açılım olarak ‘’European Region Action Scheme for the Mobility of University Students’’, yani Türkçe’de ‘’Üniversite öğrencilerinin hareketliliği için Avrupa Bölgesi eylem planı’’ anlamlarını taşıyor. Bu anlam, bir üniversite ya da yükseköğretim öğrencisinin, bir başka Avrupa ülkesinde yer alan kurumların herhangi birinde eğitim almasını, kısa ya da uzun süreli olarak bu eğitim adına öğrenci değişimi sağlanması anlamına geliyor. Erasmus programı çerçevesinde, Erasmus programına kayıtlı olan ülkeler arasında hem öğrenci hem de personel değişimi yapılabiliyor. Bu sayede, üniversiteler ortak projeler üretebiliyor, hayata geçirebiliyor ve eğitim anlamında karşılıklı bir etkileşim, çok kültürlülük vb. durumlar sayesinde katkı elde ediliyor.

 

 

 

Erasmus gibi özel bir program çerçevesinde hem dış dünyayı tanımak hem Almanya’da eğitim almak hem de bu farklı kültürden faydalanmak istiyorsanız, Erasmus vizesi almak durumundasınız. Bir öğrenci ya da akademik çalışan olarak, Almanya Erasmus vizesi hakkı elde etmek ise oldukça kolay. Bu programa katılım çerçevesinde, özellikle de mali kriterlerin sağlanması, gerekli olan belgelerin kusursuz hazırlanması ve öğrencinin bulunacağı ülkelerin belirlenmesi, çoğu zaman %100’e yakın oranlarda başarılı bir vize süreci yaşanmasına olanak tanıyor.

 

 

 

Hangi Ülkeler Erasmus Kapsamındadır?

 

 

Erasmus ülkeleri, içlerinde Almanya’nın da bulunduğu 28 adet Avrupa Birliği üyesi ülke ve Avrupa Ekonomik Alanı içerisinde yer alan 6 ülke ile birlikte toplamda 34 ülkeden oluşurken, bu ülkeler dışında Batı Balkan ülkeleri, doğu ortaklığı ülkeler, Güney Akdeniz ülkeleri ve Rusya Federasyonu’da partner ülkeler arasında yer alıyor. Bu da demek oluyor ki, partner ülkeler de dâhil olmak üzere toplamda 41 ülke, Erasmus kapsamında öğrenci ve akademisyen değişikliğinde bulunabiliyor.

 

 

 

Alacağınız Almanya Erasmus vizesi kapsamında, Avrupa’da Almanya üzerinden giriş sağlayacağınız ve bu ülkede alacağınız eğitimden sonra, dilerseniz diğer Avrupa ülkelerine kısa seyahatler de düzenleyebilirsiniz. Zira 90 güne kadar süreli olan Erasmus işlemleri için Almanya Schengen vizesi almanız yeterli olacaktır. Bu kapsamda 90 günü aşan eğitim ve staj durumları ise Almanya Ulusal D tipi vizeler kapsamına girecektir.

 

 

Almanya Erasmus Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

 

Üniversite öğrencileri, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı merkezinde belirlenen kriterlere göre Erasmus Programına seçilebilmekte ve belirlenebilmektedirler. Bu anlamda öğrencilerin genel not ortalaması, Erasmus Programına dâhil olmak için en önemli değerlendirme ölçütüdür. Öğrenciler, bağlı bulundukları yükseköğretim kurumlarına yaptıkları başvuru neticesinde değerlemeye alınır ve uygun görülmeleri halinde her yıl belirli limitler dâhilinde bu programa seçilirler. Bu noktada tek şart ise öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin ve gideceği üniversitenin Erasmus Programı’na dâhil olmasıdır.

 

 

 

Eğitim aldığınız yükseköğretim kurumunda tüm bu prosedürleri aşmak, tamamen size bağlı bir durum. Bu aşamaları atlatmanız halinde ise kısa süreli olsa dahi yurt dışında eğitim alma şansına sahip olabileceksiniz. Bu okul Almanya’da ise bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Almanya Erasmus vizesi almak konusunda ise biz devreye giriyoruz. Konak Vize, siz değerli öğrenciler için Erasmus vizesi işlemleri konusunda uzun yılların tecrübesi ile hizmetinizde.

 

 

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

 

Her ülke, her türden vize işlemi için pek çok başvuru evrakı istemektedir. Elbette Erasmus Programı çerçevesinde eğitim alma hakkınız mevcut. Ancak, belirli kriterleri aşarak, yine aşama aşama geldiğiniz bu noktada da belli başlı prosedürleri yerine getirmeniz ve Almanya Erasmus vizesi için gerekli evrakları hazırlamanız gerekecektir. İşte evrak listesi;

 

 

 

l Vize Talep Formu (Uzun süreli)

l Son 10 yılda çıkarılmış, Almanya dönüşü 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan Pasaport

l 2 Adet biyometrik fotoğraf (Son 3 ay içinde çekilmiş, güncel, beyaz fonlu)

l Diploma (Son mezun olunan okuldan alınmış diploma)

l Öğrenci belgesi ya da transkript (İmzalı, kaşeli, güncel)

l Muvafakatname (18 yaşından küçük olan bireyler için noter tasdikli)

l Gelir belgesi ya da sponsor üzerinden gelir gösterir belgeler (Yeminli tercüme ile Almanca’ya çevrilmiş, noterde tasdik ettirilmiş)

l Nüfus cüzdanı ya da T.C. Kimlik kartı aslı/fotokopisi

l Vukuatlı nüfus kayıt örneği

l Erasmus eğitim programı sertifikası

l Eğitim masraflarına dair teminat belgeleri

l Konaklama ve eğitim bursu belgeleri/teminatları

l Seyahat sağlık sigortası

l Varsa otel rezervasyonu belgeleri

l Uçak bileti rezervasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat