Vize Nedir?

Vize; Türkiyeden anlatacak olursak, Türkiye dışı bir ülkeden o ülkenin resmi makamlarından alınmış giriş için  resmi bir izindir. Uluslararası anlaşmalar ile bazı ülkeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Vize den muaf tutmuş olup bazı ülkeler ise vize talep etmektedir. Yine yabancı ülkeler Pasaport cinsine görede Vize Rejimi uygulamaktadır. Burada Gri (Hizmet), Bordo (Umumi), Yeşil (Hususi), Siyah (Diplomatik) Pasaport sahiplerinin ülkelere göre Vizesiz veya Vize ile giriş yapabilecekleri Vize Rejim Tablosunu nu incelemenizi tavsiye ederiz. Burada tüm ülkelerin Türkiye ye vize rejimini bulabilirsiniz.

 

Vize yi, ne için yurt dışı seyahati yapıyorsanız o kategoride talep etmelisiniz. Eğer Turistik Vize ile Başka bir ülkede çalışırsanız ve bu tespit edilir veya anlaşılır ise sınırdışı edilebilir ve bir sonraki vize talebinizde sıcak bakılmayabilir. Dolayısı ile vize ihlali yapmış sayılırsınız. Eğer Çalışmak için gidecekseniz Çalışma Vizesi ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Shengen vizelerinde çok rastlanan bir vize ihlali daha vardır. Vize almış olduğunuz ülkeden farklı bir ülkeye seyahat etmek.  bir örnekle daha açıklayalım; örneğin Almış olduğunuz Vize Hollanda dan, ancak siz Fransa ya seyahat ettiniz. Buda bir vize ihlalidir. Fransa sizi ülkeye kabul etmeme yetkisi vardır. Ayrıca sizin bir sonraki vize talebinizde ülkesinden vize alıp ziyaret etmediğiniz için vizenize sıcak bakmayabilir.

 

Vizenizi doğru kullanmak ve Vize ihlali yapmamak için Vize Ankara dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat