Vize İşlemleri Ne Zaman Başlayacak?

Vize İşlemleri Ne Zaman Başlayacak?

 

Yalnızca ülkemizi değil dünyayı etkisi atına alan Koronavirüs salgını nedeniyle en çok konuşulan konulardan birisi vize işlemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Vize işlemlerinin aksamasına neden olan ve pek çok olumsuz etkiyi yaratan virüs ile ilgili gelişmeleri ve vize işlemlerinin ne zaman başlayacağını bu sayede öğrenmiş olacaksınız. Çin’in Wuhan şehrinde 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren başlayan ve kısa sürede pek çok ülkede binlerce ölüme neden olan virüsün yayılmasıyla birlikte uçuşların durdurulmasına ilişkin kararlar alınmıştır. Covid-19 olarak adlandırılan virüsün etkilerinin hissedilmesiyle birlikte ilk olarak 9 Şubat tarihinde Çin uçuşlarının iptal edilmesini, ileriki tarihlerde diğer ülkelere yapılan uçuşların da iptal edilme kararı takip etmiştir.

 

Koronavirüs olarak adlandırılan bu salgın 11 Şubat tarihinde ise küresel salgın olarak nitelendirilen pandemi şeklinde ilan edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamalar ve yaşanan gelişmeler neticesinde Çin’de pek çok ülkenin uçuşları kapatılmıştır.

 

Roma’da 31 Ocak 2020 tarihinde ise Roma’da bulunan Çinli turistlerin test sonuçlarının pozitif çıktığı görülmüştür. İtalya’da doğrulanan vaka sayılarının artmasıyla birlikte hastalığın yaklaşık 2 haftalık süreçte 60’ın üzerine çıktığı rapor edilmiştir. Tedavi altına alınan hastalardan 78 yaşındaki bir vatandaşın hayatını kaybetmesiyle ise İtalya’da koronavirüs nedeniyle ilk ölüm vakası kaydedilmiştir.

 

Koronavirüs Nedeniyle Vize İşlemlerinin Aksatılması

Bu sebepten dolayı Türk vatandaşlarının en çok uçuş yaptığı ülkelerden birisi olan İtalya’ya seferlerin 9 Mart 2020 tarihi itibariyle kapatılmıştır.Bu tarihten itibaren Schengen vize işlemlerinde İtalya başvurularında başlayan aksaklıklar kısa sürede diğer konsolosluklarda da yaşanmıştır. Buna göre seyahat tarihlerinin ileri alınmasına yönelik talepler yoğun bir şekilde gelmeye başlamıştır. Ankara’dan vize işlemleri için başvuru yapacak olan kişilerin yeni başvuruları kabul edilmemiştir. Vize işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayan kişilerin dahi yurt dışı çıkışlarına izin verilmemiştir.

 

 Vize Başvuru Süreci Devam Eden Kişiler Ne Yapmalıdır?

Bu süreçte başvuruda bulunan ve yaşanan aksaklıklardan dolayı yanıtları alamayan kişilerin nasıl davranmaları gerektiği büyük bir merak konusudur. Ancak global çapta yaşanan bu sıkıntılı süreçten ötürü başvuruların sonuçlanma süresinin netleşmediğini vurgulamaktayız. Bu nedenle pasaportlarınızın uzun süreli olarak başvuru merkezlerinde olmasından dolayı herhangi bir endişeyi yaşamamanızı öneriyoruz. Herhangi bir işlem yapmadan ve harekete geçmeden, sonuçları almak için yalnızca beklemeniz ve bu süreçte daha sabırlı olmanız gerekmektedir.

 

Geçerli Vizesi Olan Kişiler İçin Nasıl Bir Uygulama Yapılacak?

Ankara vize başvuru merkezi tarafından yapılan işlemler neticesinde vizesini alan kişiler uçuş imkanı bulamadıkları için yapılacak uygulamalara dair yeni haberleri ve gelişmeleri takip etmektedir. Buna göre seyahatlerini planlanan tarihlerde yapamayan kişiler için birtakım çalışmalara dikkat çekilmektedir. Ancak herhangi bir net bilginin olmadığını vurgulamak gerekmektedir. Vize süresinin uzatılmasına ya da tarihlerinin değiştirip değiştirilmeyeceğine dair kesin bilgilerin elde edilmesi halinde sitelerimiz üzerinden gerekli açıklamalara yer verileceğini belirtebiliriz. Bu süreçte bizleri takip ederek en yeni ve güncel bilgilere ulaşabileceğinizi unutmamalısınız.

 

Vize Başvuru Süreçleri Normale Dönecek Mi?

Covid-19 salgını sürecinde normalleşmenin yaşanmaya başlamasıyla birlikte hangi ülkelerin vize işlemlerindeki kısıtlamaları kaldıracağını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Ülkelerin turizm açısından zarar görmelerine neden olan vize işlemlerinin devamının sağlanmasına ilişkin ciddi çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Buna göre tarihlerin netleşmesiyle birlikte siz değerli ziyaretçilerimiz için güncel paylaşımları gerçekleştireceğiz. Bizleri takip ederek, vize başvuru süreçlerinin normale dönmesi öngörülen tarihler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sürekli ileri bir tarihe ertelenmekte olan bu sürecin net bir şekilde ifade edilmesinin ardından siz değerli ziyaretçilerimizin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlayacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat