Türkiye, Sınırların açılması için Avrupa Birliğinin kararını bekliyor

Türkiye, Sınırların açılması için Avrupa Birliğinin kararını bekliyor.

Koronavirüs sebebi ile Tüm dünya ülkelerinin sınırlarını kapatarak Kendi içerilerinde Covid 19 ile mücadelesini bir süredir sürdürüyor. Uluslararası Pazar daralmaya başlaması ile Turizm, Üretim, Ticaret yönlerinden ekonomik olarak, ailelerin ve yakınların birbirlerinden uzak kalması sebebi ile de sosyal anlamda sorunlar artmaya başladı. Ancak AB ve tüm dünya ülkeleri aylardır süren Koronavirüs mücadelesinde Bulaşma riskini azaltmak için özellikle Avrupa, Kontrollü olarak sınırlarını açmaya hazırlanıyor.

Ancak, Bu süreçte gerek DSO (Dünya Sağlık Örgütü), Gerekse kendi ülkelerinden Sağlık bakanlıkları, içişleri Bakanlığı, dışişleri bakanlığı ve ilgili bakanlıkların verecekleri rapor ile Hangi ülkelere Sınırlarını açacağı belli olacaktır. Tabiki Öncelikle Schengen bölgesinde serbest dolaşım olduğundan  ilgili ülkenin kararından çok Avrupa Parlamentosu’nun kararı daha büyük bir önem taşımaktadır.

Bugün (30.06.2020 ) verecekleri kararı açıklamaları ve yarın 01.07.2020 tarihinde ise kararın oya sunularak kabul edilmesi bekleniyor. Türkiye Avrupa Parlamentosunun kararını beklerken birçok ülke sınırlarını Türkiye’ye açacağını fısıldadılar. Ancak çoğunluk oyu gerektiğinden ayrıca Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında serbest dolaşım olduğundan Her Avrupa Parlamentosu üyesi ülke bir diğerinden bağımsız hareket edemeyecektir.

Hangi Avrupa ülkesi Türkiye’ye Kapıları ne zaman açılacak sorusunun cevabı yakında belli olacaktır. Öncelikle 1 haziran itibari ile sınırlı şartlar ile sınırlarını açan ülkeler bakalım nasıl bir karar verecekler. Kararın ardından vize işlemleri ile ilgili nasıl bir yol izleneceği, vize işlemlerinde şartlar değişecekmi, vize işlemlerinde covid 19 testi isteniyormu, vize işlemleri ne zaman başlayacak, gibi soruların cevabıda belli olacak.

Avrupa’nın vereceği kararda Siyasi bir sebepten çok, kapıları açacakları ülkelerin koronavirüs salgınında ne kadar başarılı olduğu, vatandaşların ne kadar bir risk grubunda olduğu daha büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü pazarda haraket sağlamak için her ülkenin ekonomi bakanı normalleşmeyi istemektedir. Ancak normal hayata geçmek çokta kolay olamayacağı gibi, seyahatlerdede Kontrollü kabuller sağlanacaktır. Şu anda bazı ülkeler seyahatten maximum 96 saat önce alınmış covid 19 testi isterken, bazı ülkeler ise kendi havaalanlarında covid 19 testi yapacaklarını belirtmişlerdir. Herhangi bir ülke vize işlemleri sırasında covid 19 testi istediğini henüz belirtmemiştir.  Avrupa Birliği ülkesi olan Almanya sınır kabullerinde birtakım Avrupa standartlarına uygun test kiti ile alınmış test sonucu ile kabul edelim diye Avrupa parlamentosuna fikir beyan etmiştir.

‘’Avrupa koronavirüs konusunda Türkiye’ye güvenmiyor!’’ diye halk ağzınında bir söylenti dolaşmakta. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Yunanistan Sınır komşumuz Türkiyeyi kabul ediyoruz desede,  Almanya Yunanistan’ın bu fikrine katılmıyor. İtalya Dışişleri Bakanına gazeteciler tarafından sorulduğunda bunun kendisinin vereceği bir karar olmadığını Ülkesinin Sağlık bakanı’nın, Bilim insanlarının ve Parlamentonun kararı olacağını beyan ediyor.

Ancak son karar tüm Avrupa Birliği ülkelerinin alacağı ortak karara kaldı. Türkiye artık Avrupa parlamentosunun sınırların açılması ile ilgili alacağı kararı bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat