Tatil Türleri Genel Olarak Nelerdir?

Tatil sözlük anlamıyla çalışma yaşamında, yasa gereğince çalışmaya ara verilen süre demektir. Diğer anlamıysa okul, meclis, adliye gibi kurumların yasa gereğince çalışmasını durdurduğu ya da kapalı bulduğu dönemdir. Birçoğumuz için tatil yorucu geçen bir yılın ardından dinlenmek, eğlenmek, uyumak, kültürel geziler yapmak özellikle de yaz dönemlerinde deniz, kum, güneş üçlüsü demektir.

Tatil Türleri

Tatil yapılma amacına göre genel olarak şu türlerdedir:

Okula/eğitime hazırlığa yönelik tatiller

 

Ailenin bir veya birden fazla bireyinin okul dönemindeki eksikliklerini veya geride kaldıkları noktaları belirleyip onları telafi etmeye yönelik oluşturdukları tatillerdir. Bu kategoriye yaz okullarını, özel dersleri veya günlük programın en ağırlıklı olduğu zaman diliminde okul eğitimine desteğin ağırlık kazanması durumları da katılabilir. Bunun dışında dil öğrenmek için gidilecek başka ülkeler ve bu ülkelerde yapılan faaliyetler de bu türde değerlendirilebilir.

Sosyal tatiller

 

Tatil planının büyük bölümünün aile ziyaretlerine ayrılması ve sosyal etkinlikler düşünülerek planlanması sosyal tatiller içerisine girer. Uzun zamandır ziyareti ihmal edilmiş aile dostlarına, hasta ve yaşlılara ziyaret bu kategoriye girmektedir. Birkaç ailenin bir araya gelerek aynı ortamda tatil planları yapması da sosyal tatildir. Son yıllarda Türkiye’de de yaygınlık kazanan ve yaz aylarına denk gelen sosyal aktiviteler de sosyal tatiller içerisine girer.

Doğa ve tabiatı tanımaya yönelik tatiller

 

Dünyaca ünlü bir şelale, dünyanın bir ucundan turist çeken bir mağara gibi doğanın güzelliklerini tanımaya çalışmak için yapılan bir tatil türüdür. Ülkemizde çok yapılmayan bir tatil türüdür. Doğal güzelliklere Kapadokya’daki Peri Bacaları örnek verilebilir.

Eğlenceye yönelik tatiller

 

Yoğun geçen bir yıldan sonra eğlenerek dinlenmeye yönelik planlanan tatil türüdür. İlk akla gelen bu tür tatiller, anlık bir rahatlama ve dinlenme sağlasa da koca bir yıl insan üzerinde birikmiş olan ritim bozukluğunu/yoğunluğunu düzenlemediğinden dolayı sadece yapay bir rahatlamaya neden olmaktadır.

Kültürel tatiller

 

Yeni bir kültürle karşılamak, farklı kültürleri tanımak amacıyla yapılan tatillerdir. Örneğin bir yörenin ya da bir halkın mutfak kültürlerini, düğün kültürlerini, eğlence kültürlerini vs. tanımak amacıyla yapılan tatiller bu gruba girer. Bunun dışında bir ülkenin kültürel mirasını, doğal güzelliklerini görmek ve öğrenmek de bu tatil grubuna girer.

Kayak tatili

 

Genellikle tatil denince birçok kişinin aklına yaz mevsimi gelir ancak kışın da tatil yapılabilmektedir. Kayak tatili bunlardan birisidir. Kış aylarında eğlenmek amacıyla kayak merkezlerine gidilir. Kayak merkezleri kayak, snowboard ve diğer kış sporları için geliştirilmiş bir tesistir. Kış aylarında hizmet verir. Uludağ, Kartalkaya ülkemizdeki kayak merkezlerinden biridir.

Yurtdışı tatilleri

 

Dünyanın farklı ülkelerini gezmek, tarihi yerlerini ve doğal güzelliklerini görmek için yapılan tatil türüdür. Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ve Balkan ülkelerine yapılan seyahatler bu türdendir. Örneğin gidilen yabancı bir ülkede yemeklerini tatmak, şehirlerini gezip görmek kültürel miraslarını, müzelerini, doğal güzelliklerini gezmek, o ülke halkının kültürlerini, gelenek ve göreneklerini görmek gibi faaliyetler yapılabilir.

Gemi tatili

 

Zamanın büyük bir çoğunluğu gemide geçirilen, gemide eğlence aktiviteleri yapılan tatil türüdür. Cruise seyahatleri olarak da bilinir. Gemilerde yapılan aktivitelerle hoş ve eğlenceli vakit geçirilmekte aynı zamanda başka limanda durularak farklı ülkeleri gezme olanağı bulunmaktadır.

Kaplıca tatili

 

İnsanların kendisini daha sağlıklı hissetmek, şehir stresinden biraz olsun uzaklaşıp rahatlamak ve kaliteli bir yaşam sürmek için tercih ettikleri tatil türüdür. Genelde mesela romatizma, nevralji ve şeker hastalığı gibi hastalıklardan şifa bulmak için gidilir. Günümüzde bir sağlık turizmi olarak nitelendirilmektedir.

 

Tatilinizi Vize isteyen bir Yurt Dışı ülkesinde geçirmek istiyorsanız Vize İşlemleri İçin Hemen Tıklayınız.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat