TITLE

DESCRIPTION

İtalya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya devleti şehirlerini gezmek Roma İmparatorluğunun merkezine ziyarette bulunmak amacında olan Türk vatandaşları için vize şartı bulunmaktadır. İtalya vize işlemleri için takip edilmesi gereken yol ve yöntemler bulunmaktadır. İtalya vize başvurusu amaçlayan umumi pasaport sahipleri vize merkezi olarak neresi belirlenmiş öğrenmeleri gerekmektedir. Vize için İtalya konsolosluğuna müracaatları şarttır. Schengen bölgesi ülkesi olan İtalya, bu bölge vizesi bulunanlar ile Türkiye Cumhuriyeti devlet görevlisi pasaportu olanlardan da vize talep edilmemektedir. Bu meyanda gerek hizmet pasaportu yani gri pasaportu gerek yeşil pasaportu gerekse de diplomat pasaportu olanların vize işlemlerine ihtiyacı yoktur. Yüz seksen günü ihtiva eden bir sürede ve üç aylık bir zaman diliminde bu ülkede seyahat ede bileceklerdir. Hatta diğer bölge ülkelerine de geçebileceklerdir.

 

Uzun süreliğine bu ülkede kalmak isteyen hem Türk Vatandaşları hem de Türkiye’de bulunana yabancı uyruklu vatandaşların İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğine müracaatları zorunludur. Ancak üç aylık süreden daha kısa olan seyahat başvurularının doğrudan buralara yapılması söz konusu değildir. Bu süreli İtalya vize işlemleri için İtalya vize başvurusu yalnızca İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize merkezi üstünden gerçekleştirile bilecektir. Vize danışmanlığı yapan yetkili kurumlar ile yetkili seyahat acenteleri üstünden başvurular değerlendirilecektir.

 

İtalya Vize Türleri

 

İtalya’ya gitmeyi hedefleyen yurttaşlar, yapmayı istedikleri seyahat için vize türlerini bilmeleri gerekmektedir. Bu amaç ve tür doğrultusunda vize verilmektedir. Öncelikli tür “İtalya Turistik” olarak adlandırılan vizedir. Akabinde “İtalya Aile Ziyareti” isimli vizeyi talep etmeleri istenmektedir. Şayet ticari bir ziyaret ön görülüyor ise “İtalya Ticari” şeklinde nitelendirilen vizeye müracaatları zorunludur. Oturum ve çalışma gibi düşüncesi olanların da bu isimler ile adlandırılan vizeleri formda bildirmeleri gerekmektedir. İtalya vize işlemleri müracaatında türlerin bilinmesi vize için kolaylıktır. İtalya vize başvurusu esnasında ilgili vize merkezi bu durumu gözetecektir.

 

İtalya Vizesi Evrakları

 

Tüm schengen bölgesi ülkelerinde olduğu gibi en dikkat edilmesi gereken evrak konsolosluk tarafından resmi olarak bildirilen müracaat formunun eksiği olmadan tamamı ile doldurulmasıdır. Hata ve yanlışın kabul edilmeyeceği dikkate alınmalıdır. Hem Türkçe hem de İtalyanca doldurula bilmektedir. Form büyük harfler ile ve okunaklı doldurulmalıdır. Seyahatin amacının net olarak şekillenmesi vizede kolaylık sağlayacaktır. Seyahate dair masrafların nasıl karşılanacağının da net bir şekilde bildirilmesi gerekiyor. Ayrıca biyometrik işlemlerin de tamamlanması ilgili vize merkezi tarafından talep edilmektedir. İtalya vize işlemleri müracaatı esnasında biyometri işlemleri arasında parmak izi vermek ile fotoğraf da bulunmaktadır. İtalya vize başvurusu neticesini doğrudan etkileyecek işlemlerdendir.

Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat