Polonya Vize İşlemleri

Polonya Turistik Vize

Polonya Turistik vizesi bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vizedir. Polonya Schengen ülkesi olduğu için alınacak olan vizenin de Schengen C tipi vize kategorisinde olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik amaç ile elde edilen siyah pasaport, hususi amacı ile edinilmiş olan yeşil pasaport, hizmet amaçla edinilmiş olan Gri pasaport Schengen C tipi Polonya turistik vizesi işlemlerinden sadece 90 günü geçmemek şartıyla muaf tutulmaktadır.

 

Polonya turistik vizesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli seyahat amaçlı için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Polonya turistik vize alabilmek için başvurulan yerler; Polonya İstanbul Başkonsolosluğu, konsolosluk tarafından yetkiye sahip vize başvuru merkezleri ve seyahat acentalarıdır. Kişilerin turistik amaçlı olarak Polonya C tipi Schengen vizesi alımına dair şahsi başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Başvurular vize başvuru merkezlerine yapılır. Değerlendirme işleminin sonuçlanması ise Polonya Konsolosluğunun kararıdır.

 

Polonya turistik vize sahibi olan kişiler, vizenin başlangıç tarihi ve bitiş tarihi arasında kalan sürede Polonya başta olmak üzere, izin verilen Schengen ülkeleri içerisinde de seyahat etmek ve belirtilen sürede kalma hakkına sahiptirler. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkı dahi olsa bu vize sahiplerinin ilk giriş yapacağı ve son olarak çıkış yapacağı ülke Polonya olmak zorundadır. İzin verilen Schengen ülkelerine geçiş ancak Polonya üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bu durumun aksi olduğunda bir sonraki vize başvuruları olumsuz yönde etkilenir. İlgili vize türü kısa sürelidir. Maksimum 6 ayı kapsamaktadır. Bu nedenle süreyi uzatmak için bir daha Polonya turistik vize başvuru uzatması yapılabilir.

 

Polonya turistik vize evrakları başvuru merkezlerinin istediği şekilde tam ve eksiksiz olarak hazırlanmak zorundadır. Herhangi bir eksiklik ya da bilgi yanlışlığı olması durumunda vizenin olumlu sonuçlanması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Polonya turistik vize başvuru süresi, seyahate maksimum üç ay kala, minimum ise 15 gün kala yapılabilmektedir. Gidiş tarihinden 15 gün kala vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir. 18 yaşından küçük olan çocukların ebeveynleri olarak hem anne hem de baba onayı alınmak zorundadır.

 

 

Polonya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Polonya Aile Arkadaş Vizesi, Polonya’ daki tanıdıklarına gitmek isteyen farklı ülke vatandaşları için geçerli bir sistemdir. Polonya’ ya bu vizeyi alarak gidebilmek için kimlik, meslek ve maddi durum bilgilerini gösteren bir evrak ile çıkabilmek mümkündür. Bu bilgilerin sunumunda düzenlenen belgelerin sadece ziyaret amaçlı olduğu ve vize bitiminde ülkeye dönüleceği garantisi taşıması gerekmektedir. Aşağıda Polonya Aile Arkadaş Ziyareti vizesi için istenilen gerekli belgeleri ve ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

 

Şahsi Evraklar: Nüfus Müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak alınmış ikametgah belgesi kimlik, pasaport, iki adet biyometrik fotoğraf. Alacağınız ilgili vize Schengen bölgesin kapsayacağı için, bu bölgedeki bütün ülkelere giriş çıkış yapabilmek mümkündür. Bu nedenle de şahsi evraklar Shengen güvenlik sistemine kayıt edilmektedir.

 

Mesleki Bilgi Evrakları

 

Çalışan ya da işverenler için;

 

l mesleki kurumun faaliyet alanını gösteren belge

l Firma imza sirküleri, Ticaret sicil gazete sayfasının fotokopisi, firma tabelası

Öğrenciler için; öğrenci kimlik belgesi ya da öğrenci kimlik kartı. Polonya ziyaretini maddi olarak nasıl karşılayacağının ıslak imzalı belgesi. Bu ziyaret başka bir kişi tarafından finanse edilecekse o kişinin bu finansman işlemini yapması durumuna dair taahhütname imzalaması ve finansman belgelerini bildirmesi gerekmektedir.

 

Emekliler için; maaş hesap kartı, maaş hesabının son üç aylık hareket dökümü.

 

Davetiye: Davetiye ya da davet mektubu aile arkadaş ziyareti için geçerli bir durumudur. Bu davetiye kalınacak yerin ve iletişim numarasının bildirilmesi gerekmektedir.

 

Yukarıda belirlenen evraklar ilgili vize için temel oluşturulması gereken evraklardır. Gerekli görüldüğü takdirde vize başvuru işlemleri ile ilgili olarak, başvuru anından itibaren gereken bütün evrak listesi güncel e mail adresine iletilecektir.

 

Polonya aile arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapıldıktan ve mülakat işlemleri tamamlandıktan sonra onay verilmesi durumunda hazırlanan vize işlem evrakı pasaport ile birlikte size iletilecektir. Konak Vize İşlemleri olarak, ihtiyacınız olan evrakların düzenlenmesinde ve ilgili Polonya aile arkadaş ziyaret vizesi alabilmeniz adına bütün ihtiyacınız olan evrakları derlemekteyiz. Vize işlemleri mesleki ve maddi durumlara göre şahsi olarak değerlendirmeye alınır. Sizler de firmamıza müracaat ederek kendi şahsi evraklarınızı firmamız yardımı ile düzenleyebilirsiniz.

 

 

Polonya Ticari Vize

Polonya Ticari Vize, iş amacı ile ya da ticari amaç ile Polonya seyahati yapılmasını destekleyen bir vize türüdür. Bu vizenin alınabilmesi için kişinin sosyal statüsü, yaşı ve mesleki durumuna göre eklemesi gereken ekstra belgeler bulunabilmektedir. Kapsamlı bir şekilde Polonya ticari vize evrak belgelerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Şahsi Belgeler

 

l Pasaport: seyahatin bitiş tarihinden itibaren 90 gün geçerliliğini koruması ve en az iki sayfasının da boş bulunması gerekmektedir.

l 2 adet biyometrik fotoğraf

l Sicil belgesi: Islak imzalı olarak Nüfus müdürlüğünden alınması gerekmektedir.

l Şahsi ya da şirkete ait banka hesabının son 3 aylık hesap hareketi dökümü. Ayrıca buna ek olarak hesapta minimum 4.000 TL bulunması gerekmektedir.

l İkametgah belgesi

l Seyahat finansman desteğinin nasıl sağlanacak olduğuna dayalı belgeler

l Ulaşım bilgileri(uçak bileti ya da uçak rezervasyon bilgileri, karayolu için uluslararası ehliyet ve araç ruhsat fotokopisi)

l Seyahat sağlık sigortası: bu sigorta Shengen ülkelerinin tamamında geçerliliğini korumalıdır. Yatarak veya ayakta tedavinin minimum 30.000 Euro limiti olması gerekmektedir.

l Adres bilgileri: Otel ya da evde kalınacak ise, kalınacak yerin adres bilgilerini gösteren belge.

Çalışanlar için İstenen Ekstra Evrak

 

l Şirketin resmi kağıdı ile konsolosluğa hitaben yazılmış vize başvuru dilekçesi

l Davetiye: Polonya’ da ticaret yapılacak şirketin ya da davet eden programın davet belgesidir.

l Güncel tarih şirket evrakları (Başvuran kişinin çalıştığı şirkete ait bilgileri içeren belge ve şirket sicil gazetesi ve şirket vergi levhası)

l Maaş bordrosu( Başvuru sahibine ait ve son üç aylık maaş dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli belgesi )

l SGK Belgesi ( Çalışanın hizmet döküm belgesi)

İşveren için İstenen Ekstra Evrak

 

l Şirket yazısı

l Davet mektubu ya da davetiye

l Güncel tarihli şirket evrakları

l 4B Hizmet döküm belgesi (Başvuran kişinin hizmet dökümü SGK kaydı)

Bu sayfada yer alan Polonya ticari vizesi için istenilen evraklar genel belgeleri içermektedir. Şahsi değerlendirme sonucunda konsolosluk tarafından ekstra belge istenebilir ve ek farklı bir durum söz konusu olabilir. Evrakları düzenleyerek vize için başvuru yapıldıktan hemen sonra yaklaşık 15 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanmaktadır. Ortalama 10 – 15 iş günü arasında değişen başvuru onaylanma süreci süresi, başvuru evraklarının tamam olup, konsolosluk tarafından ekstra evrak istenmediği zaman geçerli olacak bir süredir. Ekstra evrak istenememesi durumunda bu süre biraz daha uzayabilir. Ayrıca Paskalya veya Noel tatili gibi günlerden önceki haftalarda iş yoğunluğunun artmasından kaynaklı olarak bu süreç biraz daha uzun sürmektedir.

 

 

Polonya Fuar Vizesi

Polonyo vizesi – Shengen Vizesi olarak fuar vizesi başvurusunda bulunmak için fuarın katılım biletini, ödeme makbuzunu, gidiş amacını ispatlamak gereklidir. Şirket sahibi birisi olarak fuar alanında stand kurmak için gidiyorsa gerekli evrakların yanında ek olarak fuar katılım bileti, fuardaki stand planı ve şirket evrakları sunularak Polonya fuar vizesi için başvuru yapılabilmektedir. Polonya fuar vizesi başvuru evrakları kişilerin mesleki durumlarına ya da genel durumlarına göre farklılık göstermektedir. Polonya fuar vizesi için başvuru sahiplerinin hazırlayacakları evraklara aşağıda değinilmiştir.

 

Başvurusu yapılan vizenin bitiş tarihinden itibaren minimum 3 ay sonrasına kadar son kullanma tarihi olan pasaport. Varsa eski pasaportlar da yeni pasaport ile birlikte sunulmaktadır.

 

l Son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak şekilde 2 tane biyometrik fotoğraf

l Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt belgesi.

l Seyahatin amacı ( Fuar vizesi kapsamında alındığı için fuara ait bütün bilgileri içermelidir. Fuar ya da sergiye ait giriş bileti, davetiye, katılıma dair bütün belgeler bu kapsamda sunulacaktır. )

l Şirkete ait banka bilgilerinin son üç alık hesap dökümü

l Başvuru sahibinin son üç aylık banka hesap bilgileri dökümü

l SGK Bağkur hizmet dökümü

l Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, ticaret odası kaydı(son altı ay içerisinde alınmış olması gerekmektedir), imza sirküleri

l Varsa tapu fotokopisi ve ruhsat fotokopisi

l Kimlik fotokopisi

Polonya fuar vizesine Shengen vizesi kapsamında; şirket sahipleri ya da şirket çalışanları başvurabilmektedir. Polonya’ da fuara katılabilmek için, katılım göstereceğiniz bu fuarın ispatlanması gerekmektedir. Yapılacak en öncelikli işlem bu fuardan bir bilet almanızdır. Polonya fuar vizesine başvuruda bulunmak için yapılacak ve bakılacak en önemli kural bir fuar biletinin olmasıdır. Başvurulan bu vize türü C Tipi vize olarak geçmektedir. Polonya fuar vizesi alabilmek için bir danışmanlık hizmeti almanız sizin, vize başvuru sürecinizin daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır. Evrakların doğru belgelenebilmesi ve takibinin yapılması ancak vize yardım desteği sayesinde kolaylaşabilmektedir. Bu durum da sizin vize alma sürecinizde ve sonrasında onay verilme şansını oldukça artırmaktadır. Sizler de sorunsuz olarak vizenizin onaylanmasını istiyorsanız Konak Vize ile iletişime geçerek sorunsuz bir şekilde başvuru surecinizi hızlandırabilirsiniz.

 

 

Polonya Kültürel Etkinlik Ve Seminer Vizesi

Polonya’ da iş amaçlı ya da kültürel bir etkinlik amaçlı seminerlere ve düzenlenen kültürel etkinliklere katılabilme hakkınız vardır. Bunun için ise Polonya vizesinin Shengen kapsamında yer alan Polonya kültürel etkinlik ve seminer vizesi alabilmeniz gereklidir. Bu vizeye katılabilmek için alınacak vizenin süresi minimum iki hafta maksimum 6 ay olarak belirlenmiştir. Vize süresi yeni bir başvuru ile istendiği takdirde uzatılabilmektedir.

 

Polonya kültürel etkinlik ve seminer vizesi başvuru için belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. İlgili belgeler aşağıda listelenmiştir.

 

l Polonya Shengen Vizesi kapsamında Polonya Kültürel etkinlik ve seminer vizesi başvuru formu.

l Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden en az üç ay sonrasına son kullanma tarihi bulunması gerekmektedir. varsa eski pasaportların da bu aşamada sunulması gerekmektedir.

l 2 adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

l TC kimlik fotokopisi

l Shengen bölgesi için geçerli olacak şekilde minimum 30.000 Euro yatarak veya ayakta tedavi limiti bulunan seyahat sağlık sigortası

l Seyahat planı ve otel rezervasyon bilgilerini gösteren belge

l Uçak bileti ya da uçak bileti rezervasyonu

l Katılacak olan kültürel etkinlikten veya seminerden bir adet davetiye alınması gerekmektedir. Seminer ya da kültürel etkinlik bileti bulunuyorsa bu davetiye yerine de geçmektedir.

Spor etkinliklerine katılabilmek için spor kulübü tarafından gönderilen bir davetiyeye ihtiyaç bulunmaktadır. bunun dışında sporcunun kulüpten ya da federasyondan almış olduğu sporcu lisansının bulunması gerekmektedir.

 

Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda okuldan alınmış öğrenci belgesinin imzalı ve aslı uygundur. Ayrıca öğrencinin seyahat finansını sağlayacak kişinin de başvuru dosyasında noter onaylı taahhütnamesi bulunması gerekmektedir. ayrıca bu kişiye ait banka bilgileri ve son üç aylık banka hesap dökümü de istenmektedir. Polonya’ da çeşitli alanlarda düzenlenen her türlü kültürel etkinliğe katılım bu vize ile sağlanabilir. Ayrıca ilgili vize Shengen vizesi olduğu için, Shengen onaylı diğer ülkelere giriş ve çıkış da onaylanmaktadır. Sizler de Polonya kültürel etkinlik ve seminer vizesi almak için en kısa zamanda Konak Vize, vize işlemlerinden yardım ve destek alabilirsiniz. Bu sayede vize başvuru süreciniz hızlanmış olur.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat