Nijer Vizesi

Nijer Vize İşlemleri

Nijer Turistik Vizesi

 

Nijer ile Ülkemiz arasında yapılan anlaşma ile sadece diplomatik pasaport sahipleri 90 gün süre ile vizeden muaf tutulmuş siyah pasaport dışında umumi pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport sahipleri Nijer’e giriş yapmak istediklerinde turistik vize başvurusu yapmak zorundadır. Vize alabilmek için Nijer Ankara Büyükelçiliği, büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığı ile başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru sırasında randevu almak veya şahsi olarak Büyükelçiliğe, vize merkezine gitmeniz gerekmiyor. Nijer turistik vizesi almak için yapmanız gereken vize merkezi ile iletişime geçmek ve istenilen evraklar listesini almak. Size mail olarak gönderilecek evrakları tamamladıktan sonra posta yolu ile veya şahsen giderek başvuru evraklarınızı verebiliyorsunuz.

 

Evraklarınızın teslim edilmesinden sonra başvurunuz değerlendirilerek Ankara Büyükelçiliği vize bölümüne gönderilecektir. Evraklarınızın incelenmesinden sonra başvuru sonucunuz size kargo ve posta yolu ile gönderilecektir. Afrika ülkelerinin birçoğunda uygulanan kapıda vize başvurusu Nijer için geçerli değildir. Başvuru yaptığınızda vize işlemleriniz Büyükelçiliğe gönderildikten sonra 8 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Seyahat tarihinizi belirlerken vize başvurunuzun sonuçlanması süresini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer evraklarınızda eksiklik veya yanlışlık varda vize merkezi veya büyükelçilik vize bölümü çalışanları sizinle iletişime geçip evrak tamamlaması isteyebilir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanması süresi uzayabilir.

 

Nijer turistik vize başvurusu sırasında ödemeniz gereken vize ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermektedir. Nijer ekonomik koşulları ve Türkiye ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde belirli dönemlerde güncellenen vize başvuru ücreti için en doğru bilgili yetkili acentelerden veya büyükelçilik vize bölümünden alabilirsiniz. Vize başvuru ücretinizi nakit olarak dolar bazlı ödeme yapabileceğiniz gibi size verilen hesap numarasına dolar olarak yatırabiliyorsunuz. Başvuru sırasında vereceğiniz başvuru formunu okunaklı ve İngilizce olarak doldurmalısınız. Pasaportunuzun geçerlilik süresi dönüş tarihinizden itibaren en az 6 ay olmalıdır. Pasaportunuzda iki adet boş sayfa bulunması da sizden istenilen şartlar arasındadır. Nijer turistik vizesi başvurusunda diğer ülkelerden farklı olarak Sarı Humma hastalığına karşı aşı yaptırmış olmanız ve bu aşı işlemini belgelendirerek başvuru dosyanıza koymanız gerekiyor. Aksi halde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Sarı humma aşı işlemini taahhüt vererek Nijer Havaalanında da yaptırabilirsiniz.

 

Nijer Ticari Vizesi

 

Nijer’e ticari ve iş amaçlı olarak yapacağınız seyahatler için Nijer ticari vizesi almak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak diplomatik pasaporta sahipseniz 90 günlük vize sahibi oluyorsunuz ve 30 gün ikamet hakkınız bulunuyor. Eğer diplomatik pasaportunuz yoksa ve hususi, umumi, hizmet pasaportlarından birine sahipseniz Nijer’e ticari amaçlı girişleriniz için Nijer ticari vizesi almak zorundasınız. Nijer ticari vize işlemleri için kapı da vize uygulaması olmadığı için Nijer Büyükelçiliği ve büyükelçilik tarafından vize işlemleri konusunda yetkilendirilmiş vize merkezlerinden vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize merkezlerinden başvuru yapmak için şahsen vize merkezine gelmenize gerek yoktur. Evraklarınızı posta yolu ile göndermeniz yeterli olacaktır.

 

Vize merkezlerine adınıza ilkem yapma yetkisi verdiğinizde tüm vize işlemlerini sizin adınıza vize merkezi tamamlamaktadır. Nijer ticari vize başvurusu yaparken 10 yıldan eski bir pasaporta sahip olmamalısınız. Ayrıca vize başvurusunda kullanacağınız pasaportun dönüş tarihinizden itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresi olması, en az 2 tane boş sayfasının olması, yırtık, deforme olmaması gereklidir.

 

Nijer ticari vize başvurusu yaparken Nijer kayıtlı bir firmadan, kişiden, organizasyondan, resmi kurum ve kuruluşlardan gönderilmiş bir davetiye sahibi olmanız gereklidir. Davetiyeniz olmadığı takdirde vize başvurunuza red cevabı verilecektir. Kongre katılım, fuar, sempozyum katılım davetiyenizde başlangıç ve bitiş tarihleri net bir şekilde yer almalıdır. Davetiye içeriği katılacağınız organizasyon, yapacağınız iş görüşmesi ile ilgili tüm bilgilerin yer alması ve gönderen kişinin bilgilerinin yer alması çok önemlidir.

 

Nijer ticari vize başvurusu yaptıktan sonra ortalama olarak 5 – 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Nijer resmi tatilleri, bayram tatillerine göre, Ülkemizdeki resmi tatillere ve bayram tatillerine göre uzayabilir. Bu nedenle başvuru yapma tarihiniz ile seyahat tarihinizi dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Nijer ticari vize başvurusu için vize ücreti ödemeniz gerekiyor. Vize ücret belirli bir standarda sahip olmayıp vize sürenize, gidiş amacınıza göre belirlenmektedir. Vize ücreti vize merkezlerinden veya banka hesap numarası üzerinden nakit olarak dolar bazında güncel kur ile hesaplanarak yatırılmaktadır. Vize ücreti ödemeden başvurunuz kabul edilmemektedir.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat