Mısır Vizesi

Mısır Vize İşlemleri

MISIR TURİSTİK VİZE

 

Mısır Turistik vize, Mısır’ a turistik amaçlı olarak seyahat etmek için bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenilen bir vize türüdür. İlgili pasaport sahipleri Mısır’ a turistik amaç ile gitmek için Mısır turistik vize almak zorundadır. İlgili vize kısa sürelidir. En uzun 90 gün olarak belirlenen süre zarfında verilmektedir. Mısır turistik vize alınabilmesi için pasaportun son on yıl içinde alınmış olması ve en az son iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Ayrıca pasaport süresinin seyahatin bitiş süresinden itibaren altı ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir.

 

Mısır Turistik Vize başvurusu Mısır konsolosluklarına yapılmaktadır. Bu başvurular şahsi olarak yapılabildiği gibi vize işlemi yürütülen turlar ile de gerçekleştirilebilmektedir. Resmi amaç ile alınmış siyah ve yeşil pasaport sahiplerinin Mısır turistik vize almasına gerek bulunmamaktadır. 90 gün içerisinde ilgili pasaport sahipleri vizesiz olarak Mısır’ ı seyahat edebilme hakkına sahiptir. Mısır turist vizesi alabilmek için İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna ya da Ankara Mısır Büyükelçiliğine müracaat edilmesi gerekmektedir. Türkiye geneli her il için İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’ na müracaat hakkı tanınmaktadır. Yalnız Ankara Mısır Büyükelçiliği vize başvuruları ancak Ankara ve İç Anadolu bölgesinde bulunan illeri kapsamaktadır.

 

Mısır turistik vizesini alabilmek amacı ile vize başvuru sahiplerinin istenilen her evrakı hem eksiksiz hem de doğru olarak doldurmaları gerekmektedir. Ayrıca ilgili dönem için belirlenmiş olan vize ücretinin de ödenmiş olması gerekmektedir. Eksik evrak, hatalı evrak ve vize ücreti ödenmemiş olan başvurular ne yazık ki başvuru sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Başvuruların ve evrakların incelenme sürsüinde gerkli görüldüğü takdirde İstanbul Mısır Başkonsolosluğu vize başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir. Konsolosluğun belirttiği tarihte mülakat için bulunmak gerekmektedir.

 

Mısır Turistik Vize Süresi

 

Mısır turistik vize başvuruları başvuruda eksik evrak veya hatalı bilgi olmadığı sürece genellikle olumlu şekilde onaylanmaktadır. Vize başvuru işlemleri onaylandıktan sonra 15 – 20 iş günü içerisinde Mısır turistik vize çıkış süreci ve başvuru sahibine iletilme süreci tamamlanmış olmaktadır. İlgili vizeye yönelik VIP başvuru yani hızlandırma başvuruları ne yazık ki yapılmamaktadır. Mısır turistik vize başvuru süresi gerçekleştirilecek olan seyahatten maksimum 90 gün minimum ise 1 ay kala yapılabilmektedir.

 

MISIR TİCARİ VİZE

 

Mısır’ a iş gezisi amaçlı olarak gidecek olan bordo pasaport sahiplerinin alması gereken vize türüne Mısır ticari vize denilmektedir. İlgili vize iş gezisi, kongre, seminer, fuar gibi ticari amaçlı nedenler ile gerçekleştirilebilmektedir. Mısır ticari vize başvurusunda bulunan kişilerin pasaportunun minimum altı ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. İlgili vizenin süresi kısadır. Maksimum 90 gün için Mısır ticari vize verilebilmektedir. Seminer, iş gezisi, kongre ve fuar gibi bir nedenden dolayı 90 günün yeterli gelmediği durumlarda yapılması gereken vize süresini uzatmaktır. Bunun için de Mısır’ da oturma izni ya da Mısır’ da çalışma izni belgesine sahip olmak gereklidir. 90 günlük vize aşımının ardından oturma ve çalışma belgesi temini yapılarak 5 iş günü içinde yabancılar polisine ilgili belge ile vize süresi uzatma işlemini kayıt ettirmek gereklidir. Aksi takdirde ne yazık ki ülkede kaçak durumuna düşülebilir.

 

Mısır ticari vize alındıktan sonra ülke içerisinde iş seyahatlerinin kapsadığı durumları ve süresini takip etmek önemlidir. Kurallara uyulması bir sonraki vize işlemlerinde de olumlu yönde yansıma yaratacaktır.

 

Mısır ticari vize ücreti politikası her sene düzenli olarak değişmektedir. Bu nedenle de her zaman aynı kalmaz. En güncel vize ücreti bilgileri, vize başvuru zamanı sunulmaktadır. Bu nedenle net bir rakam açıklaması yapılamamaktadır.

 

Şirket sahibi kişiler Mısır’ a ziyaret ederken Mısır ticari vize almak zorunda değildir. Bu vizenin içeriği sadece ticari amaçla seyahat edildiği zamanı kapsamaktadır. Bu nedenle Mısır’ daki ticari firma ve şirketlerden alınacak davetiye vize başvurusunun seyri açısından oldukça önemli olmaktadır. Alınacak olan davetiye veya davet mektubunu yazan şirketin çalışma alanının Mısır’ da olması gerekmektedir. Davetiye zorunlu değildir. Ancak Mısır ticari vize başvurusunda davetiye olmaması durumunda bir fuar, seminer bileti ibraz edilmesi gereklidir. Aksi takdirde ilgili vize alınması ne yazık ki güçleşecektir.

 

Mısır ticari vize alınmak isteniyor ise, başvuru formuna sadece ticari vize yazılmalıdır. Her ne kadar ticari amaçla gidildiğinde turistik gezi yapılıyor olsa da, Mısır ticari vizenin amacına uygun olarak çıkarılması için seyahatin amacının turistik olarak belirtilmemiş olmasında başvuru sürecinin değerlendirme aşaması için fayda vardır.

 

Ticari Vize Gerekli Bilgiler

 

ŞAHSEN GELİNMESİNE GEREK YOKTUR.

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan )

2. İki Adet Yeni Çekilmiş Arkası Beyaz Fon Fotoğraf ( 5×5 cm ebatındaEkteki Ebata Uygun Olacak )

3. Ticari Davetiye Aslı.

4. Otel Rezervasyonu

5. Uçak Rezervasyonu

6. Firmanın Antetli Kağıdına İngilizce Dilekçe ( Islak İmzalı ve Kaşeli Olacak )

7. Yerleşim Yerini Gösteren Muhtardan Alınmış İkametgah İlmuhaberi

8-Nüfus müdürlüğünden tam vukaatlı nüfus kayıt örneği aslı.(anne,baba,kardeşler,eş ve çocuklar görünecek)

9. Pasaportun Ön Yüzünün Renkli Fotokopisi

10. Kimlik Fotokopisi

11.Son 3 ay geriye dönük şirket banka ekstresi aslı.Bakiyeli,güncel ve bankadan ıslak imzalı kaşeli olmalıdır.

 

 

Turistik Vize Gerekli Bilgiler

 

ŞAHSEN GELİNMESİNE GEREK YOKTUR.

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan )

2. İki Adet Yeni Çekilmiş Arkası Beyaz Fon Fotoğraf (5×5 cm Ebatında Ekteki Ebata Uygun Olacak )

3. Otel Rezervasyonu

4. Uçak Rezervasyonu

5. Yerleşim Yerini Gösteren Muhtardan Alınmış İkametgah İlmuhaberi

6-Nüfus müdürlüğünden tam vukaatlı nüfus kayıt örneği aslı.(anne,baba,kardeşler,eş ve çocuklar görünecek)

7. Pasaportun Ön Yüzünün Renkli Fotokopisi

8. Kimlik Fotokopisi

9.Son 3 ay geriye dönük şahsi banka ekstresi aslı.Bakiyeli,güncel ve bankadan ıslak imzalı kaşeli olmalıdır.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat