İsrail Vizesi

İsrail Vize İşlemleri

İsrail Turistik Vizesi

 

İsrail yasalarına göre İsrail’e turistik amaçlı girmek isteyen Türk vatandaşları İsrail Turistik vize başvurusu yaparak vize almak zorundadır. İsrail’e giriş koşullarına göre vize başvurusu için ilgili mercii İsrail Ankara Büyükelçiliği ve İsrail Başkonsolosluğudur. İsrail ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalara göre vize başvurusunu aracı kurumlar aracılığı ile de yapabilirler. Ankara, Muğla, Trabzon, Sivas, Denizli, Gaziantep illerinden bölge ayrımı yapmadan İsrail için vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Diplomatik vize, hizmet vizesi ve hususi pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile İsrail’de kalabilir, İsrail’e vizesiz giriş yapabilirler. Umumi pasaport sahipleri İsrail’e girmek istediklerinde ise İsrail turistik vizesi almak zorundalar. İsrail turistik vizeleri 3 aylık süre ile geçerli olan ve 1 ay ikamet hakkı tanıyan vize türüdür. İsrail’e gidecek kişinin mevcut durumuna göre seyahat süresi kadar da vize verilebilmektedir. Turistik vize başvurundan bulunacak olan vatandaşlar için pasaportların en az 6 ay geçerli olması gerekli olup, en az 2 adet boş sayfasının bulunması gereklidir. İsrail Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularına cevap veren ve onaylayan kurumdur. Başvuruları değerlendirmeye almak için şart olarak sunduğu tek konu yetkilendirilmiş aracılar ile başvuru yapılmış olmasıdır. Konsolosluğun sunmuş olduğu bu şart sayesinde konsolosluk veya büyükelçiliğe gitmek zorunda kalmadan vize başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Randevu sistemi olmadığı için önceden randevu almanıza gerek kalmadan vize başvurusu yapabiliyorsunuz. İsrail’e seyahat edecek kişiler bu ülkeden başka ülkelere seyahat edeceklerse yapacakları seyahatler, uçuş bilgileri, ülkeyi terk etme tarihleri, rezervasyon bilgileri ve seyahatlerinin devamı ile ilgili tüm ayrıntıları İsrail Konsolosluğuna bildirmek zorundadır. İsrail turistik vize başvurusu yapacak kişiler için biometrik iz işlemi zorunlu olmadığından parmak izi vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor.

 

İsrail turistik vizesi başvurusu sonuçları ortalama olarak 7 – 10 iş günü içinde açıklanmaktadır. Başvuru yaparken seyahat tarihinizi göz önünde bulundurmanız ve seyahat tarihinizden en az 20 – 25 gün öncesinde başvuru yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Başvuru tarihiniz ile seyahat tarihiniz arasında kalan süre de Türkiye ve İsrail resmi tatil günlerini de hesaplamanız gerekiyor.

İsrail Ticari Vizesi

 

İsrail vize türlerinden biri olan ticari vize; çalışanlar ve şirket sahipleri olarak iki sınıfa ayrılmıştır. İsrail’de ticari faaliyetlerde bulunacak kişi durumuna uygun olan vize türüne başvuru yapması gereklidir. İsrail ticari vizesinde başvuru dosyanızda İsrail’de ticari faaliyette ulunan bir firmadan almış olduğunuz davetiye mektubu olmalıdır. B/2 ziyaretçi vizesi kapsamında yer alan İsrail ticari vizesi kısa süreli olarak iş toplantısı, fuar katılımı, kongre katılımı gibi sebeplere bağlı olarak verilmektedir. İsrail ticari vizesi 3 ay geçerliliğe sahip olan bir vize türü olup vize aldığınızda İsrail’de kalış süreniz sınır polisinin evraklarınızı incelendikten sonra belirlenmektedir.

 

İsrail vizesi aldığınızda İsrail’de daha fazla kalmak istediğinizde İsrail İçişleri Bakanlığına bağlı olan Nüfus Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Ticari vize başvurusu yapmak için randevu alma zorunluluğunuz bulunmuyor. Türkiye genelinde evraklarınızı kargo yolu ile konsolosluğa göndermeniz yeterli oluyor. Vize başvurusu sonrasında biometrik izler için konsolosluğu gitme zorunluluğunuzda bulunmuyor. İsrail ticari vize başvurusu için konsolosluğa gitme zorunluluğu bulunmadığı için sadece kargo veya posta yolu ile başvuru yapabiliyorsunuz.

 

İsrail ticari vize başvurusunda önemli olan etken geçerli bir davetiyenizin olmasıdır. Davetiyeyi çalışacağınız firma veya kişi gönderebilir. Ayrıca İsrail’de iş kurmak amacı ile ticari vize almak istiyorsanız yatırım yapacağınız sektörün veya firmanın tüm ayrıntılarını belgelemeniz gerekiyor. Eğer sanatsal veya spor konuları ile ilgili olarak gidecekseniz yapmanız gereken gidiş amacınızı destekleyen belgelere başvuru dosyanızda yer vermek. Başvurunuzun değerlendirilmesinden sonraki 10 – 15 il günü içinde başvurunuz sonuçlandırılıyor. Başvuru sonucunuz isterseniz posta yolu ile isterseniz bizzat giderek elden teslim alma yolu ile size ulaştırılıyor.

 

İsrail Başkonsolosluğunuzun vize başvuru değerIendirme aşamasında sizden bilgi ve belge isteme ek evrak talep etme, mülakat yapma veya telefon ile sorular sorma hakkı bulunmaktadır. Kişisel olarak sizinle ilgili güvenlik sorunları olması veya İsrail sınır polisinin sizinle ilgili bilgilere sahip olması durumunda vize verilmeyeceği gibi İsrail havalimanından geri gönderilebilirsiniz.

 

TURİSTİK VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
 
Bütün vize başvuruları için gereken evraklar;
1. En az altı ay geçerli pasaport,
2. Son bir yıl içerisinde çekilmiş bir adet standart vesikalık  fotoğraf (5×5 cm),
3. Bir adet vize formu.
 
Turist Vizeleri İçin:
 
1. Çalıştığı iş yerinden çalıştığını gösterir belge (maaş bordrosu, son 3 aylık SGK hizmet dökümü vs.)
2. Çalıştığı işyerinden başvuru yılına ait Oda Sicil Kaydı
3. 3 aylık ücret bordrosu
4. İsrail’de herhangi bir tanıdığı var ise o kişiden bir davet yazısı,
5. Otel rezervasyonu,(Satın alınmış)
6. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu, (Satın alınmış)
7. Seyahat sağlık sigortası
8. Banka hesap  bilgileri,
9. Tapu (var ise),
10. Herhangi bir turizm acentasının organize ettiği bir tur ise, acentanın gezi programı.
11.Seyahat Sağlık Sigortası
 
* 10 kişiden fazla olan turistik grupların vize işlemleri, İsrail’deki acentanın İçişleri Bakanlığı’ndan alacakları izin ile mümkün olmaktadır. Bu grupların Büyükelçiliğimize veya İstanbul Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri gerekmemektedir
TİCARİ VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
 
Bütün vize başvuruları için gereken evraklar;
1. En az altı ay geçerli pasaport,
2. Son bir yıl içerisinde çekilmiş 2 adet standart vesikalık  fotoğraf (5×5 cm),
3. Bir adet vize formu.
 
İş Gezileri Için :
 
1. İsrail’deki bağlantılı olan firmadan bir davet yazısı (Firma yetkilisi tarafından imzalanmış, irtibat adres ve numaralarının bulunduğu)
2. Türkiye’deki firmadan bir görev yazısı,
3. Çalıştığı işyerinden başvuru yılına ait Oda Sicil Kaydı, Vergi Levhası
4. İsrail’e gidecek olan kişi şirket ortağı veya sahibi ise; içinde bulunduğumuz yıla ait imza sirküleri, şirket çalışanı ise son üç aylık SGK hizmet dökümü ve maaş bordrosu,
5. Seyahat Sağlık Sigortası 
© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat