İngiltere Vizesi

İngiltere Turistik Vize Başvurusu

 

İngiltere’ye turist olarak gitmek için İngiltere turist vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ve Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentelerine kısa süreli vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Turistik vize başvurusunda bulunacaklar için Konsolosluk tüm işlemlerin yetkilendirilmiş seyahat acentelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için seyahat tarihinizden en az 45 gün öncesine acentenin internet sitesinden randevu almanız gerekiyor. İşlemlerinizin tamamlanarak size ulaştırılması süreci ortalama olarak 20 – 25 iş günü arasında sürüyor. Bu nedenle randevu saatinizi 45 gün öncesine almanız ideal olacaktır. Seyahat acentesine randevunuz için giderken gayet sakin ve kibar olmalısınız. Olası bir gerginlik başvurunuzun red cevabı almasını sağlayabilir. Bu nedenle evraklarınızı teslim ederken dikkatli ve sakin olmalısınız.

 

Kısa süreli İngiltere turistik vizesi için Konsolosluk sitesinde yer alan evrakların asılları ve birer fotokopileri ile birlikte randevu saatinde yetkili kurum acentesinde olmalısınız. Evraklarınız son 3 ay içerisinde temin edilmiş evraklar olmalıdır. Evraklarınızın birbiri ile tutarlı olması, doğru bilgiler içermes ve beyanlarınız ile birbirini desteklemesi çok önemlidir. İngiltere vizesi en zor alınan vizelerin başında geldiği için bu konularda çok titiz olmalısınız. Aksi durumda red cevabı almanız çok olasıdır. Evraklarınızı teslim edeceğiniz ilgili memur istenilen belgeleri teker teker kontrol ederek teslim alacak, vize başvuru ücretini yatırdığınız dekontu alarak işlemlerinizi tamamlamak adına parmak izinizi de alacaktır. İngiltere turistik vizesi başvuru ücreti 6 aylık vizeler için 129 dolar, 2 yıllık için 485 dolar, 5 yıllık için 881 dolar ve 10 yıllık vizeler için 1105 dolardır. Vize başvuru işlemlerinden sonra yapmanız gereken vize sonucunun size ulaştırılmasını beklemek.

 

En az 15 iş günü içinde sonuçlandırılan vize başvuruları Konsolosluk tarafından ek evrak istenilmesi veya yeni bir mülakat yapılması gibi istekler yapılması durumunda daha da uzayabilir. Eğer sizden ek bir evrak isteniyorsa başvurunuza cevap verilme süresi 15 i günü uzayacaktır. Resmi tatiller, milli bayramlar gibi etkenler başvuru sonuçlanma süresini uzatan etkenlerdir. Bu nedenle iş günü olarak süreler belirlenmiştir. Vize başvuru sonucu elinize ulaştığında red cevabı almamışsanız artık turist olarak İngiltere’ye gidebilirsiniz.

İngiltere Ticari Vize

 

Birleşik Krallık topraklarına iş toplantısı, konferans katılımı, iş görüşmesi, uluslararası ticari organizasyonlara katılım, akademik çalışmalar için araştırma yapmak için gitmek isteyenler için verilen İngiltere ticari vizesi kısa süreli ve çok giriş çıkışlı bir vizedir. Eğer ticari çalışmalarınız için uzun süreler boyunca giriş çıkış yapacaksanız uzun süreli İngiltere vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Uzun süreli ve çok giriş çıkışlı 1 – 2 – 5 – 10 yıllık İngiltere iş ziyareti vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Bu vizeye başvuru yaptığınızda İngiltere’de en fazla 6 ay süreli olarak kalabiliyor ve ikamet edebiliyorsunuz.

 

İngiltere; Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmadığından dolayı Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapamadığınız gibi İngiltere ticari vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapamıyorsunuz. İngiltere ticari vize başvurusunda bulunmak için öncelikle umumi pasaport, hususi pasaport türlerinden birine sahip olmanız gerekiyor.

 

Ticari Vize Başvurusu

 

İngiltere ticari vize başvurusunu online ve Konsolosluğa giderek iki aşamada başvuru yapabiliyorsunuz. İngiltere Konsolosluğunuzun internet sitesini ziyaret ettiğinizde iş ziyareti vizesi için online olarak vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Vize başvuru formunda vize türüne göre sorulan sorulara net ve doğru yanıtlar vermelisiniz. Sorulara cevap verirken sadece İngilizce olarak cevap vermeniz gerekiyor. Başvuru formunda yer alan soruları cevapladıktan sonra en altta yer alan declaration bölümünden formunuzu onaylıyorsunuz.

 

İngiltere Konsolosluğuna ve yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerine giderek ticari vize başvurusu yapabiliyorsunuz. Şahsi olarak İngiltere Konsolosluğu internet sitesinde yer alan ticari vize başvuru evraklarını tamamladıktan sonra online başvuru formunun onaylı çıktısı, İngiltere ticari vize randevu belgesi, İngiltere vize başvuru ücreti dekontu ile birlikte vize başvuru merkezine giderek başvuru işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Vize başvuru merkezinde biometrik veriler olan yüz fotoğrafı, parmak izleri alınıyor ve kaydediliyor. Bu işlemlerden sonra mülakat işlemi için vize merkezine tekrar gidiyorsunuz. Mülakat işlemlerinin ardından İngiltere ticari vize başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz. İngiltere Konsolosluğu vize başvuru merkezi olarak; Ankara, İstanbul, Gaziantep, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana olmak üzere 7 farklı şehir belirlemiştir. Bu şehirlerde yer alan vize başvuru merkezlerine giderek ticari vize başvurusu yapabiliyorsunuz.

İngiltere Aile – Arkadaş Ziyaret Vizesi

 

İngiltere’de yaşayan arkadaşlarınızı, akrabalarınızı ve yakınlarınızı ziyaret etmek için başvurmak zorunda olduğunuz bir vize türü olan İngiltere aile arkadaş vizesi ile İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya ülkelerine giriş yapabiliyorsunuz. İngiltere dışındaki ülkelere Türkiye’den doğrudan ulaşım sağlayamıyorsunuz. Öncelikle İngiltere topraklarına giriş yapıyorsunuz ve İngiltere aktarmalı olarak diğer ülkelere erişim sağlıyorsunuz.

 

Umumi ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günden fazla ikamet etmemek şartı ile bu vizeden muaftır. Vize başvurusu yapmak için arkadaşınızdan veya aile bireylerinizden davetiye mektubu almanız gereklidir. Davet mektubu; davet edilen kişinin iletişim bilgileri, seyahatin amacı, nedeni, seyahatin süresi, seyahatin sponsoru, ikamet edilecek adres, gidiş ve dönüş tarihleri, davet eden kişinin iletişim bilgileri içermelidir.

 

Vize Başvuru İşlemleri

 

İngiltere aile vizesi başvurusu fiziki olarak yapılmadan önce online olarak yapılması gereken aşamalardan oluşmaktadır. İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinin internet sitesinden üyelik işlemleri yapılarak başvuru yapılacak vize merkezi seçilmeli ve vize başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. Online vize başvuru aşamasında vize türü ile ilgili olarak İngiltere’ye seyahat etme nedeninizi destekleyecek sorular yer alıyor. Bu sorulara İngilizce cevaplar vermelisiniz. Vereceğiniz cevaplar ile başvuru sırasında sunacağınız evraklar ve beyanlar tutarlı olmalıdır. Vize memurlarının en titiz oldukları konu verilen bilgilerde tutarsızlık olmasıdır.

 

Online başvuru evraklarınızı onaylayarak başvuru işlemini tamamladıktan sonra fiziki olarak vize başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor. İngiltere Aile Ziyareti vize başvurusu önceden randevu almanız gerekiyor. Randevu saatinde ve gününde online başvuru formu, İngiltere Aile Vizesi başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont, İngiltere’den gönderilen davetiye ve diğer vize başvuru evrakları ile ikamet ettiğiniz şehrin bağlı bulunduğu vize başvuru merkezinde olmalısınız. Vize başvuru merkezinde randevu saatiniz geldiğinde ilgili memura başvuru evraklarınızı vermeli, biometrik veri işlemleri sonrasında başvuru yaptığınızı onaylayarak işlemlerinizi bitirmelisiniz. Başvuru yaptıktan sonra ortalama 20 – 25 iş günü içerisinde posta yolu ile başvurunuzun cevabı size ulaşacaktır. Olası bir mülakat yapılmak istenmesi durumunda süre biraz daha uzayabilir.

İngiltere Dil Eğitimi Öğrenci Vizesi

 

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlerin başvurmak zorunda olduğu vize türü olan Tier 4 İngiltere Öğrenci Vizesi dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki gruba ayrılmıştır. Tier 4 General Vizesi ve Tier 4 Child vizesi olarak ikiye ayrılan vize kısa süreli ve uzun süreli olarak da ikiye ayrılıyor. Dil eğitimi alacak öğrenciler 6 aydan kısa süreli bir eğitim programına katılacaklarsa Tier 4 kısa süreli öğrenci vizesine, 6 ay ile 11 ay arasında bir eğitim programına katılacaklarsa Tier 4 uzun süreli öğrenci vizesi başvurusu yapmalılar. Eğitim süresi 6 aydan kısa olan eğitimler için alacağınız vize kesinlikle uzatılmamaktadır. Bu nedenle dil eğitim süresi kadar vize başvurusunda bulunmanız gereklidir.

 

İngiltere’de dil okullarında, üniversitelerin dil bölümlerinden dil eğitimi alacak öğrenciler vize başvurusu yapmadan önce dil eğitim kurumundan kabul belgesi almak zorundadır. Puan sistemine dayalı olan vize türü olan Tier 4 dil eğitim öğrenci vizesi başvurusunda kabul mektubu aldığınızda 30 puan, yaşamınızı idame ettirecek birikime sahip olduğunuzu belgelediğinizde 10 puan alıyorsunuz. Vize başvurusu için almanız gereken taban puan ise 40 puandır. 40 puan şartını sağladığınızda Tier 4 dil eğitimi öğrenci vizesi başvuru hakkını elde edebiliyorsunuz. İngiltere Konsolosluğu internet sitesinde yer alan vize türlerine göre istenilen evraklar bölümünde yer alan evrakları tamamladığınızda başvuru yapabilirsiniz.

 

Başvuru İşlemleri

 

Tier 4 uzun süreli veya kısa süreli dil eğitim vizesi başvurusu yapacak kişiler en az B1 seviyesinde İngilizce bildiklerini gösteren belgeye sahip olmalılar. Başvuru işlemleri için İngiltere Konsolosluğu resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu İngiltere Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan acenteler aracılığı ile de yapabilirsiniz. Online olarak veya vize başvuru merkezlerinden yapacağınız başvurulardan sonra kısa mülakatlar için başvuru merkezlerine çağrılıyorsunuz. Gidiş amacınız, hangi okula veya eğitim kurumuna gideceğiniz gibi sorulara başvurunuzu destekleyici cevaplar vermeniz gerekiyor. Bu işlemler sonrasında vizenizin gelmesi ortalama 1.5 ay sürdüğü için gidiş tarihinizden 3 ay öncesinde vize başvurusu yapmanız size zaman açısından avantaj sağlayacaktır.

İNGİLTERE – ÇALIŞAN

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli olmalıdır, var ise eski pasaportlar)

 

 • Davetiye varsa

 

 • İşyerinizden antetli kağıda Şirket yetkilisince imzalanmış izin yazısı,

 

 • Bankadan imzalı kaşeli içerisinde bakiye olan son 6 aylık Güncel banka hesap dökümü,

 

 • Var ise tapu – ruhsat fotokopileri,

 

 • Çalışılan Şirkete Ait;
  • Vergi Levhası fotokopisi
  • Oda Sicil Kaydı Fotokopisi,
  • İmza sirküleri Fotokopisi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi,
  • Faaliyet Belgesi Fotokopisi

 

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi,

 

 • SGK dan alınmış Detaylı Hizmet dökümü (Barkodlu Belge Olarak)

 

 • Son 3 aylık maaş bordrosu,

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne,baba,kardeş,eş ve çocukları gösteren)

 

 • Evli olanlar için evlilik cüzdan fotokopisi

 

 • Kimlik Fotokopisi

 

 • İkametgah

İNGİLTERE – İŞVEREN

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli olmalıdır, var ise eski pasaportlar)
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Varsa Davetiye
 • Bankadan imzalı kaşeli içerisinde bakiye olan son 6 aylık Güncel banka hesap dökümü,
 • Var ise tapu – ruhsat fotokopileri,
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Oda Sicil Kaydı Fotokopisi,
 • İmza sirküleri Fotokopisi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi,
 • Detaylı Bağ-Kur Dökümü
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukların yazılı olduğu)
 • Evli olanlar için evlilik cüzdan fotopokisi

 

 • Kimlik Fotokopisi

İNGİLTERE – EMEKLİ

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli olmalıdır, var ise eski pasaportlar)
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf (3,5×4,5)
 • Davetiye var ise aslı, davet mektubu (mail yolu ile gelmiş olabilir), davet gönderenin son 3 aylık maaş bordrosu, kimlik fotokopisi veya oturum kartı fotokopisi
 • Emekli maaşının yattığı banka hesabıın son 6 aylık hesap hareketleri (Islak imzalı ve kaşeli olacak)
 • İçerisinde minimum 3000 TL bulunan banka hesabının son 3 aylık hesap hareketleri ( Maaş alınan banka ile aynı olabilir)
 • Var ise tapu – ruhsat fotokopileri,
 • Emekli Cüzdan Fotokopisi yok ise SGK’dan alınmış emeklilik belgesi(E-devlet üzerinden alınabilir)
 • Emekli maaşının alındığı bankadan son 6 aylık maaş dökümü,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukların görünmesi gerekiyor – Nüfus Müdürlüğünden alınmalıdır)
 • Evli olanlar için evlilik cüzdan fotokopisi

 

 • Kimlik Fotokopisi

İNGİLTERE – KAMU ÇALIŞANI

 

 • Pasaport (En az 6 ay geçerli olmalıdır, var ise eski pasaportlar)
 • Davetiye var ise aslı , davetiye gönderen kişinin İngiltere kimlik fotokopisi yada oturum kartı fotokopisi
 • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
 • Bankadan imzalı kaşeli içerisinde bakiye olan son 6 aylık Güncel banka hesap dökümü,
 • Var ise tapu – ruhsat fotokopileri,
 • E-Devlet’ten alınmış barkodlu sigorta hizmet dökümü
 • Çalıştığınız kurumdan alınmış, yetkili tarafından imzalı izin belgesi, (İngilizce olacak)
 • Çalıştığınız kurumdan alınmış, yetkili müdür tarafından imzalı görevinizi ve iş tanımızı belirten çalışma yazısı,
 • Son 4 aylık maaş bordrosu,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukların yazılı olduğu) Nüfus müdürlüğünden alınacak.
 • Evli olanlar için evlilik cüzdan fotopokisi,

 

 • Kimlik Fotokopisi

 

 • İkametgah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat