Greencard Nedir? Nasıl Başvurulur?

Greencard Nedir?

ABD Göçmen Bürosu, ülkelere nüfusu arasında kültürel bir değişiklik amacıyla her sene dünyadaki birçok ülkeden farklı insanları ülkesinde göçmen olarak kabul eder. Amerika içinde göçmen bir şekilde yaşamanın diğer bir yolu ise Amerika Birleşik Devletleri’nin 1990 senesinden itibaren uyguladığı Green Card çekilişi yani Diversity Visa programına katılmaktır. Yapılmış olan çekiliş ile toplamda 55 bin farklı ülke vatandaşı Amerika göçmenliği için Green Card sahibi olmaktadır.

Çekilişte kazanmış olan vatandaşlar Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma ve çalışma iznine hak kazanmış olur. Eğer Greencard kazanmış iseniz, Türk vatandaşlığınızın yanı sıra Amerikan vatandaşlığının getirmiş olduğu ayrıcalıklardan da faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz. Green card sahibi olan herkes beş yıl geçmesinin ardından Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunup, tam olarak vatandaşlık elde edebilir.

Eğer lise ya da lise denginde bir okuldan mezunsanız, iş tecrübesi gerektirmeyen Green card başvurusu için bütün ülkelerin şartları eşit olmaktadır. Herhangi bir ücret talebinde bulunulmadan yalnızca bilgisayar ortamında gerçekleşmekte olan çekilişte kazanan kişiler göçmenlik bürosu web sitesi üzerinden kazanmış olunduğuna dair bir bilgi verilir.

Greencard Avantajları Nelerdir?

Green card sahibi olan kişinin eşi ve 21 yaşın altında kalıp evlenmemiş çocukları da Amerika Birleşik Devletleri’nde oturmaya ve çalışmaya hak kazanırlar.

Green card sahibi, Amerika içinde seçme ve seçilme hakları da dahil olmak üzere birçok hakkı bulunur.

Green card sahibi kişiler Amerika’da kendi şirketlerini kurabilirler.

Green card sahipleri, devlet ya da özel okullardan bursa sahip olarak indirimli bir şekilde okuma fırsatı yakalayabilir. Green card sahibi olan öğrenciler, Amerika okullarının indirimli öğrenim ve hükümetin sağlamış olduğu burs veya kredi olanaklarından yararlanma imkanları bulunur.

Green card sahibi kişiler Amerikan sürücü belgesi alma ve yolculuk etme olanakları bulunur.

Greencard Almanın Başka Yolları Var Mı?

Greencard sahibi olmak isteyenlerin en ucuz ve bilinen yolu her sene belirli bir tarihte düzenlenmekte olan çekişe katılmaktır. Fakat Amerika sınırları içinde oturma ve çalışma iznine sahip olmak için birkaç yol daha mevcuttur. Bunlar;

Amerika Birleşik Devletleri içinde toplam bir milyon dolarlık yatırımda bulunmak

Amerika’da yaşayan bir akrabanız ya da tanıdığınızın size davetiye göndermesi

Size iş verecek bir işveren bulunuyorsa da Green card sahibi olabilirsiniz. Fakat işveren kişi ya da şirket o işi Amerikan vatandaşlarının elinden almadığını kanıtlayıp sadece sizin yapabileceğiniz bir iş olduğunu belgeler ile kanıtlaması gerekir.

Akrabanız veya bir tanıdığınızın davetiyesi ile Amerika’ya gelmek, oldukça uzun ve zahmetli bir süreçtir.

Green Card Çekilişi Nedir?

Bir göçmen vizesi türlerinden olan Green card, Amerika’da ömür boyunca oturma ve çalışma için imkan sağlamaktadır.

Green card almanın her ne kadar birçok yolu bulunsa da en kolay ve ucuz olanı, her ekim ayında düzenlenmekte olan Green card çekilişine katılmaktır.

Amerikada’ki devlet üniversiteleri, green card sahibi olan öğrencilere oldukça yüksek miktarlarda öğrenim ücreti indirimi yapmaktadır. Bunun haricinde Green card sahibi öğrencinin hükümet tarafından burs alması diğerlerine göre daha olası bir durumdur. Eğitim görmüş olduğunuz süreç boyunca Green card avantajları ile bir yandan çalışabilir, diğer yandan da okuyabilirsiniz.

Greencard İçin Prosedürler Nelerdir?

Greencard başvurusuna bulunurken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de eksizsiz ve de hatalı bir şekilde başvurunuzun yetkili bir şekilde iletilmiş olmasıdır. Ayrıca başvurular sadece internet üzerinden yapılarak belirtilen zaman içinde başvuru gönderimi sağlanmalıdır.

Greencard başvurusun bir kişinin diğerinden hiçbir üstünlüğü bulunmamaktadır.

Greencard Başvuru Şartları Nelerdir?

Greencard çekilişine katılan kişiler, katılmaya uygun ülkeler arasında yer alan bir vatandaşlığı bulunmalıdır. Çekilişe katılmaya hak kazanan ülkeler her sene Amerikan Hükümeti tarafından resmi olarak açıklanmaktadır.

Başvuruda bulunacak olan kişiler, lise ya da ona denk bir okuldan mezun olması gerekir. Eğer katılacak olan kişi, lise denginde bir okuldan mezun olmamış ise son beş sene içerisinde bir eğitim, tecrübe gerektirecek olan bir alanda iki yıllık geçmişi bulunmak zorundadır.

Katılımcılar arasında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kurallarda yazılmıyor olsa bile 18 yaşından daha büyük olmanız gerekmektedir.

Katılımcı kişide ingilizce dili aranmaz. Fakar bu durumda, ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız bir takım sıkıntıları da göz önünde bulundurmalısınız.

Başvuru yapacak kişinin herhangi bir bankada ya da başka bir alanda parası olması gerekmemektedir.

Greencard başvuruları 2005 senesinden sonra yalnızca internet üzerinden yapılmaktadır. Posta yolu ya da başka yollar ile yapılmakta olan başvurular geçersiz sayılır.

Evli olan kişiler, eşleri adına da başvuru yaparsa çekiliş şanslarını ikiye katlamış olurlar. Bunun nedeni ise eğer bir şahıs çekilişi kazanır ise, bundan karısı ya da kocası ve çocukları da yararlanabilir.

Greencard Çekilişi Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet üzerinden gerçekleşmiş olan tüm başvurular, Kentucky Consular Center ya da diğer adı ile çekiliş merkezinde bir araya getirilir ve altı coğrafi bölge ayrılır. Çekiliş başvuruları sonlandırılmasının ardından bir bilgisayar ile yapılmaktadır. Bilgisayar her bölgeden yapılmış olan başvurular arasında rastgele olarak seçimlerde bulunur. Çekilişte tüm başvurular eşit koşuldadır.

ABD Göçmenlik Bürosu çekilişi kazanmış olan kişilerle herhangi bir yol ile iletişime geçmez. Sonuçlar ise göçmenlik bürosunun web sitesinde size özel bir confirmation numarası ile başvuran kişinin kontrolü ile gerçekleşebilir. Eğer kazanmış olan kişiler arasında iseniz, başvuru dosyasında evraklarınızı tamamlama adına neler yapmanız gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bu çekilişi kazanmış olan kişiler zorunlu olarak Amerika’ya gitme zorunluluğu bulunmaz. Fakat green card hakkınızı kaybetmek istemiyorsanız, vizeyi almanızın ardından 6 ay içinde en az bir kez, daha sonraki senelerde de en az bir kez giriş yapma zorunluluğu vardır. Greencard sahibi kişinin girişinden sonra kalması konusunda herhangi bir süre bulunmaz.

Greencard Nasıl Başvurulur?

İlk olarak greenvard vizesine başvurmak için https://www.dvlottery.state.gov/ sitesini ziyaret etmelisiniz. Başvurununun sonucunu da aynı site üzerinden “Katılımcı Durum Kontrolü” bölümünden elektronik başvuruda bulunmanın ardından size verilmiş olan bir onay kodu yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Eğer kurada kazanamamış iseniz seneye tekrar başvuruda bulunup şansınızı deneyebilirsiniz.

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat