Fransa Vizesi

Fransa Turistik Vize

 

Fransa Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülke olduğu için ve gezilip görülecek oldukça fazla yer olduğu için seyahat amaçlı bir numaralı tercih edilen Avrupa ülkesidir. Fransa’ ya turistik amaçlar ile seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin Fransa turistik vize alması gerekmektedir. Fransa turistik vize başvuruları için belirli şartların sağlanması gerekmekte ve kişilerin belirli prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir. Fransa bir Shcengen ülkesi olduğu için ayrıca Schengen ülkelerinin getirmiş olduğu vize kurallarına da tabi tutulmaktadır.

 

Fransa turistik vize başvurusu yapılırken kişilerin parmak izinin alındığı biyometrik veri girişi uygulaması zorunluluğu bulunmaktadır. Biyometrik veri giriş analizi, 12 yaşından büyük ve parmak izi alınmasında herhangi bir sakınca bulunmayan kişilerin 5 yılda bir düzenli olarak yurt dışı çıkışlarında yaptırması gereken bir işlemdir. Kişinin biyometrik fotoğrafı ile birlikte on parmağının izinin birbirine tanıtılmasıdır. Bu sistemin be yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Beşinci yılsonunda yeni biyometrik fotoğraf ile sisteme tanıtılması gerekmektedir. Yeşil ve gri pasaport sahipleri vizeden muaf tutuldukları gibi parmak izi uygulamasından da muaf tutulmaktadır.

 

Fransa turistik vize başvurularının onaylanması için başvuru sahibinin istenilen evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde Fransa Konsolosluğu’ na vize başvuru merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Fransa turistik vizesi 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkına sahip olunan bir vizedir. 90 günün sonunda vize süresi uzatılamaz. Yeni vize başvurusu için de hem Fransa turistik vizesi alımlarında hem de diğer Schengen ülkeleri kısa süreli vize işlemleri için 180 günlük sürenin dolması beklenmelidir.

 

Fransa turistik vizesine başvuru yapılırken seyahatin tarihinden 90 gün kadar önce başvurular açılmaktadır. Seyahatin başlamasına 15 günden az süre kalan Fransa turistik vize başvuruları kabul edilmemektedir. Başvuruların değerlendirmesi ve sonuçlanma aşaması ise 10 iş gününe yansıtılmaktadır. Bu nedenle başvuru değerlendirmesi yetişmeyeceği için Konsolosluk tarafından vize başvurularını süre nedeni ile reddetme hakkı bulunmaktadır.

 

Fransa turistik vize başvuru ücreti başvuru sırasında bir kereye mahsus ödenmektedir. Vize reddi yaşanması durumunda hiçbir şekilde vize ücreti iadesi gerçekleşemez. Ücret başka kişiye aktarılamaz veya başka vize türüne devredilemez.

 

FRANSA AİLE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZESİ

 

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin, Fransa’ da bulunan ailelerini, arkadaşlarını veya tanıdıklarını ziyaret etmesi amacı ile alması gerek görülen kısa süreli Schengen vizesi türüdür. Bu vize türünün süresi 180 gün içinde 90 gün konaklama hakkına sahip olmayı kapsamaktadır. 90 günün sonunda talepler ve başvurular gerekli görüldüğü takdirde uzatılabilir ve uzun süreli vize türüne çevrilebilmektedir.

 

Fransa aile arkadaş ziyareti vizesi alabilmek için başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve yerine getirilmesi gerekmektedir. Prosedür gereği standart vize evraklarının tamamlanması uygundur. Ancak bu vize başvurusu için davet mektubu evrakı oldukça önem arz etmektedir. Davet mektubu olmayan kişilerin direkt olarak vize başvuruları reddedilecektir. Davet mektubu ya da davetiye; Fransa’ da ikamet eden tanıdığın Türkiye’ de yaşayan başvuru sahibi için onu ülkeye ve yaşam alanına davet etmesine dayalı bir belgedir. Bu mektubun Fransa Konsolosluğu’ na hitaben, Fransa’ da ikamet eden kişi tarafından yazılması gerekmektedir. İçeriğinde vize başvuru sahibinin ülkeye geliş amacının, seyahat planlamasının ve ülkeye geldiğinde kalacağı ikamet adresinin açık halinin, iletişim numaralarının bulunmasına dayalı bir belgedir.

 

Fransa aile arkadaş ziyareti vize başvuruları seyahatin başlamasına 3 ay kala açılmakta ve seyahatin başlamasına iki hafta kala kapanmaktadır. Bu süre zarfında başvuru sahiplerinin diledikleri zaman Fransa aile arkadaş ziyareti başvurusunda yapmaları mümkündür. Vize değerlendirme ve onaylama konusunda tek yetkili kurum Fransa Konsolosluğu’ dur. Başvurular da vize başvuru merkezleri aracılığı ile buraya gerçekleşmektedir. Değerlendirme süresi ve vize işlemlerini sonuçlandırarak pasaportun kişiye teslim edilme süresi ortalama 10 iş gününü kapsamaktadır. Yoğunluk zamanına uygun olarak bu süre zarfı biraz daha uzayabilmektedir. Vize işlemlerini hızlandırmak amacı ile Fransa Konsolosluğu’ nun uygulamış olduğu VIP hizmet statüsü bulunmaktadır. Bu hizmet ek hizmet ücreti ile fiyatlandırılır. Vize başvuru sırasında kişilerin ek hizmet alıp almayacağına uygun olarak vize harç ücreti ödemesi gerekmektedir. Vize harç ücretini ödemeyen ya da davet mektubu bulunmayan başvuru sahiplerinin vize başvuruları direkt olarak reddedilecektir. Vize reddi yaşayan kişilerin vize harç ücreti ödemesi iadesi mümkün değildir.

FRANSA TİCARİ VİZE

 

Fransa Schengen ülkesi olması sebebi ile ve Avrupa’ da bulunan en büyük ekonomilere sahip olması nedeni ile sıklıkla çalışma ve ticari amaçlar doğrultusunda tercih edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin Fransa ticari vize başvurusunda bulunarak, ülkeye, ticari amaçlar ile gelmesi mümkündür. Bunun için seyahat amacının iş seyahati kısa süreli ticari çalışmalar olması gerekmektedir.

 

Fransa ticari vize, kısa süreli Schengen vizesini kapsamaktadır. 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkı olan kısa süreli bir vizedir. Sürenin talep halinde gerekli gerekçeler sunulmasına bağlı olarak uzatılma durumu bulunmaktadır.

 

Fransa ticari vize başvuruları seyahatin gerçekleşmesinden 3 ay öncesine kadar açılmaktadır. Seyahatin başlamasına iki haftadan az bir süre kala vize başvuruları geri çevrilmektedir. Bunun nedeni vize başvuru değerlendirme süresinin yetişmemesinden kaynaklıdır. İki hafta kalmış olan vize başvurularını kabul etme ya da reddetme hakkı Fransa Konsolosluğu’ na aittir. Vize başvurularının değerlendirilmesinde, vize başvurularının sonuçlandırılmasında ve vize verme işleminde tek yetkili olan kurum Fransa Konsolosluğu’ dur.

 

Fransa ticari vize değerlendirme işlem süresi 10 – 12 iş günüdür. Özel gün ve tatil günlerine giriş yoğunluğunda bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Başvuru sahiplerinin vize değerlendirme sürecinde ek hizmet olarak ekspress vize hizmetlerinden yararlanması mümkündür. Fransa vize ticari vize harç ücretleri yanında ek hizmet ücretleri de başvuru sırasında ödenerek, Fransa Konsolosluğu’ na vize işlemi için başvuruda bulunulur. Vize başvuru merkezleri ya da seyahat acenteleri yardımı ile yapılacak olan başvuruların tek yetkili merci Fransa Konsolosluğu’dur. Vize değerlendirme sonrasında vize reddi yaşanmasında, red nedenine bağlı olarak kişilerin vize itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz işlemleri sadece eksik evrak ve süre kıstasları için geçerlidir. Vize itiraz gerekçesi, Fransa Konsolosluğu tarafından haklı görülmesi ardından kişilere, vize başvurularındaki eksik evrakları tamamlaması için ya da ekspress vize ek hizmeti alabilmesi için süre verilmektedir. Vize reddi, vize itiraz reddi yapma hakkı yalnızca Fransa Konsolosluğu’ na aittir. Vize reddi yapılmasının ardından vize başvuru ücreti, kişiye iade edilemez, başka bir vize türüne ya da başka bir kişiye devredilemez. Başvuru sahiplerinin yeni evraklar ile yeni bir harç ücreti ödeyerek ilgili vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

FRANSA FUAR VİZESİ

 

Ekonomik gelişimlerin ve kalkınmaların yapıldığı bir Schengen ülkesi olan Fransa’ da iş hayatına ilişkin sektörel bazlı fuar düzenlemeleri bulunmaktadır. Fuar, iş seyahati, kısa süreli iş ile alakalı olacak şekilde etkinlik, konferans ve seminerler için Türkiye Cumhuriyetinden Fransa’ ya gitmek isteyen bordo pasaport sahiplerine yönelik bir vize başvurusudur. Bu vizeyi alabilmek için yapılacak olan seyahatin amacına uygun olması gerekmektedir.

 

Fransa fuar vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli başvuru evraklarının tamamlanması lazımdır. Ancak burada en önemli ve atlanmaması gereken özel bir evrak olan davet mektubu ya da davetiyenin var olmasıdır. Davetiye, Fransa’ da bulunan şirket tarafından vize başvuru sahibini Fransa’ ya ve yapılacak olan fuara davet eden bir belgedir. Bu belgenin içerisinde, iş seyahatinin amacını, seyahat planını, fuarın başlama ve bitiş zamanını belirtmesi gerekmektedir. Davetiye’ nin Fransa’ da fuarı ya da etkinliği düzenleyen kurum – şirket tarafından Fransa Konsolosluğu’ na hitaben oluşturulmuş olması gerekmektedir. Faks yolu ile ya da tarayıcıdan ıslak imzalı şekilde taratarak, e mail aracılığı ile gönderilmesi mümkündür. Davetiyesi olmayan vize başvuru sahipleri vize reddi alacaktır.

 

Fransa fuar vizesi 180 gün içinde 90 gün konaklama süresini kapsayan kısa süreli bir Schengen vizesidir. Bu vize kapsamında belirtilen konaklama süresi dahilinde Schengen ülkelerine geçiş söz konusudur. Ancak belirtilen seyahatin amacına uygun bulunması için giriş yeri ve çıkış yerinin Fransa olması gerekmektedir. Aksi takdirde Fransa Fuar vizesi alarak başka Shengen ülkesinden giriş çıkış yapan vize sahiplerinin bir sonraki Schengen vize başvuruları, Schengen kurallarına uymadığı gerekçesiyle reddedilecektir.

 

Fransa fuar vizesi başvuru sırasında tamamlanmış olan evraklar ile Fransa Konsolosluğu’ na vize başvuru merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile müracaat edilmektedir. Vize başvuru değerlendirme yetkisi Fransa Konsolosluğu’ na aittir. Vize başvurularını reddetmesi durumunda, vize ücret iadesi gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle kişilerin bütün evraklarını tamamlayarak ve ilgili seyahat acentesinden danışmanlık hizmeti alarak bir kerede başvurması daha kapsamlı olacaktır. Vizenin değerlendirme süresi 10-14 iş gününü kapsamaktadır. Bu nedenle seyahate 2 haftadan az kalmış kişilerin vize başvuruları geri çevrilmektedir.

Fransa Transit Vize  alacak  pasaport sahibi T.C vatandaşları Fransa vizesi başvurusunda bulunurken Fransa Konsolosluğuna gerekli belgeleri sunmalıdırlar. Konsolosluk tarafından belirlenen bu belgeler güncel olmalıdır. Bazı evrakların ise orijinal olmasını istenebilmektedir. Fransa Transit Vize  ile Fransa üzerinden gidilecek ülke veya ülkeler için gidiş dönüş belgeleri, Fransa ülkesine giriş çıkış tarihlerini gösteren belgeler ibraz edilmelidir. Vize için başvuruda bulunan kişi 18 yaşından küçük ise başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. Fransa Transit Vize  başvurusunda bulunacak kişi Fransa’da kalış süresini kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli orijinal seyahat sigortasına sahip olmalıdır. Gerekli evraklar ve başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak için, Vize Ankara uzmanları ile iletişime geçiniz.

FRANSA – ÇALIŞAN

 

 

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),

 

 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,

 

 • Var ise davetiyenin aslı,

 

 • Şirket yetkilisi tarafından imzalanmış İzin yazısı,

 

 • Çalışılan şirkete ait;

 

  • Vergi Levhası fotokopisi,

 

  • İmza Sirküleri fotokopisi,

 

  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

 

  • Oda Sicil Kayıt Sureti ve Faaliyet Belgesi

 

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi,

 

 • SGK hizmet dökümü, e devletten barkodlu

 

 •  Son 4 aylık maaş bordrosu,

 

 • Kimlik fotokopisi,

 

 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (Başvurudan maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları göstermesi gerekmektedir.)

 

 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,

 

 • İkametgah

FRANSA – İŞVEREN

 

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),

 

 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,

 

 • Var ise davetiye

 

 • Sahip olunan şirkete ait;

 

  • Vergi Levhası fotokopisi,

 

  • İmza Sirküleri fotokopisi,

 

  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

 

  • Oda Sicil Kayıt Sureti -Aslı

 

  • Faaliyet Belgesi –Aslı-,

 

 • Detaylı Bağ-Kur dökümü, (E-Devlet’ten Barkodlu Olarak)

 

 • Kimlik fotokopisi,

 

 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 4000TL bulunan bankadan ıslak imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (Randevu tarihinden maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),

 

 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren ) Nüfus müdürlüğünden alınacak.

 

 • İkametgah

 

 • Şirket antetli kağıdına imzalı kaşeli vize talep dilekçesi

FRANSA – EMEKLİ

 

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),

 

 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,

 

 • Var ise davetiyenin aslı,

 

 • E-Devlet’ten alınmış emeklilik belgesi

 

 • Emekli maaşının alındığı bankadan son 6 aylık maaş dökümü, imzalı ve kaşeli olarak . İçerisinde minimum 4000 TL bulunan banka hesap hareketleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak. (Başvuru tarihinden maksimum 1 hafta önce alınmış olmalıdır.)NOT:İçerisinde bakiye bulunan hesap ile maaş hesabı aynı ise tek belge yeterlidir.

 

 • Kimlik fotokopisi,

 

 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren

 

 • İkametgah

FRANSA – KAMU ÇALIŞANI

 

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),

 

 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,

 

 • Var ise davetiyenin aslı,

 

 • Çalıştığınız kurumdan alınmış, yetkili tarafından imzalanmış çalışma belgesi (

 

 • Kurumunuzdan alınmış izin belgesi

 

 • Son 4 aylık maaş bordrosu,

 

 • Kimlik fotokopisi,

 

 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),

 

 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,

 

 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat