Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vize İşlemleri

Etiyopya Turistik Vizesi

 

Etiyopya turistik vizesi, Etiyopya’ya giriş yapmak isteyen herkes için zorunlu olan bir uygulamadır. Hususi, hizmet, umumi pasaport sahipleri Etiyopya vize prosedürüne tabi oldukları için vize almak zorundalar. Diplomatik pasaport sahipleri bu konuda ayrıcalıklı olan kişilerdir. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatler için vize işlemlerinden muaf tutulmuştur. Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Etiyopya devletinin Türkiye temsilciliklerine ve Etiyopya devleti tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile başvurabilirler. Etiyopya turistik vize başvurusunu şahsen yapabileceğiniz gibi seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapabilirsiniz.

 

Etiyopya vize başvurusu yapmak için ülkemizde bulunan Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümünden randevu almanız gerekiyor. Başvuruların randevu gününde ve saatinde yapmanız gerekiyor. Şahsi olarak yapacağınız başvurular için Etiyopya Başkonsolosluğunu da tercih edebiliyorsunuz. Başkonsolosluk aracılığı ila yapacağınız başvurular için çok ileri bir tarihe randevu verileceği için vize merkezlerini tercih etmeniz sizin adınıza avantajlı olacaktır. Etiyopya Konsolosluğu vize biriminin başvuru dosyalarını inceleme işlemlerinde herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle başvuru dosyanızda yer alan evrakların eksik olması tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğu için başvurularınızı eksiksiz bir şekilde yapmanız gereklidir.

 

Etiyopya vizesi başvurusu yaparak alacağınız vize tek girişli bir vizedir. Tek girişli Etiyopya vizesi almak istediğinizde pasaportunuzun başvuru tarihi itibari ile en az 6 ay geçerlilik süresi olması gereklidir. Ayrıca pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfanın bulunması ve pasaportun deforme olmamış olması gereklidir. Etiyopya turistik vize başvuruları için biometrik iz alınmadığı için evraklarınızı kargo ile gönderip randevu alarak da başvuru yapma imkanına sahipsiniz. Vize almanız durumunda vize başlangıç tarihiniz pasaportunuzun vize tarihinin işlendiği tarih olarak baz alınmaktadır

 

Etiyopya turistik vizesi seyahat tarihinize veya otel rezervasyonunuza göre verilmediği için başvuru sırasında bu detaya önem vermelisiniz. Pasaportunuzun çıktığı tarihten itibaren vizeniz başlayacağı için seyahat tarihlerinizi planlarken buna dikkat etmelisiniz. Turistik vizeler genellikle tek girişli ve 1 aylık olarak verilirken, ikinci başvurularda ise 6 aylık veya 1 yıllık çok girişli vizeler olarak verilmektedir.

 

Etiyopya Aile Akraba Vizesi

 

Etiyopya aile akraba ziyaret vizesi, Etiyopya konsolosluğu tarafından verilen kısa süreli bir Etiyopya vizesidir. Kısa süreli vize ile Etiyopya’da bulunan aile ve akrabalarınızı ziyaret edebiliyor,30 gün boyunca ikamet etme hakkını elde edebiliyorsunuz. Etiyopya aile akraba vizesi alabilmek için en önemli nokta Etiyopya’da yaşayan yakınlarınızdan, ailenizden, akrabalarınızdan bir davetiye yazısıdır. Etiyopya da yaşayan akrabalarınızdan bir davetiye almadığınız takdirde bu vize türüne başvuramazsınız, başvurmanızda red cevabı alırsınız. Etiyopya aile akraba vizesi için başvuru yapmak için sadece Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümüne gitmelisiniz. Evraklarınızı posta veya kargo yolu ile gönderebilir, şahsi olarak gitme zorunda değilsiniz.

 

Etiyopya aile akraba vizesi kısa süreli bir vize olup, 30 gün geçerliliği vardır. Bu süre dolmadan önce mutlaka Etiyopya’dan ayrılmış olmanız gereklidir. Vize süresi dolması halinde ülkeden ayrılmamışsanız geciktiğiniz her gün için 20 dolar geçime cezası ödemeniz gerekecektir. Ceza ödeyeceğiniz gün sayısı 14 günü geçtiğinde Etiyopya mahkemeleri ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Vize aldığınız tarihten itibaren en az 6 aylık bir pasaport geçerlilik sürenizin olması gereklidir. Giriş ve çıkışta kullanılmak üzere pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa bulunması gereklidir.

 

Etiyopya aile akraba vizesi için gerekli evrakları toplayıp başvuru yaptığınızda Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümümün evraklarınızı değerlendirme süresi ortalama olarak 15 iş günüdür. Ancak bazı durumlarda çok daha erken değerlendirme yapılacak cevap verilirken bazı durumlarda yoğunluklarına göre bu süre uzayabilmektedir. Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümü bazı durumlarda sizden ek evrak isteyebilir veya size sorular sormak için büyükelçiliğe davet edebilir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanma süresi uzayacaktır.

 

Etiyopya aile akraba vizesi kısa süreli bir vize olup 30 günlüktür. Ancak geçerli bir gerekçe belirtmeniz durumunda bu süre 90 güne kadar uzatılmaktadır. Vize süresi Etiyopya konsolosluğuna başvurduğunuz tarihten itibaren başlamaktadır. Bu duruma dikkat ederek seyahat sürenizi belirlemenizde fayda vardır. Başvuru yaparken Etiyopya’da ikamet edeceğiniz adresi kayıt ettirmeniz gereklidir. Ayrıca size davetiye gönderen kişinin davetiyeye kalacağınız adresi yazmış olması ve bu adresi Etiyopya resmi makamlarına kaydettirmiş olması gereklidir.

 

Etiyopya Ticari Vizesi

 

Etiyopya ticari vizesi; Etiyopya Konsolosluğu tarafından düzenlenen ve özel vize kapsamında verilen bir vize türüdür. Ticari amaçlı olarak, iş görüşmesi, fuar katılımı, konferans ve kongre katılımı gibi gerekçeler ile baş vurabileceğiniz ticari vize başvurusu yapmadan önce ticari amaçla gittiğinizi kanıtlayıcı bir belge olan davetiye yazınızın olması en temel şarttır. Alacağınız davetiye, Etiyopya’da ziyaret edeceğiniz firmadan alınmış olması, firmanın resmi makamlara kayıtlı olması gerekmektedir. Etiyopya ticari vizesi kısa süreli bir vize olup bu vize ile etiyopya2ya giriş yapan kişiler uzun süreli kalamazlar ve Etiyopya’da iş kuramazlar.

 

Etiyopya ticari vize başvurusunda Etiyopya Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne şahsi olarak bizzat giderek ve gitmeden evraklarınızı posta veya kargo yolu ile göndererek başvuru yapabiliyorsunuz. Eğer şahsi olarak başvuru yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz ikinci bir yöntem olan yetkili vize danışmanlık acenteleridir. Türkiye’nin farklı illerinde yer alan danışmanlık firmaları ile yapacağınız başvurular için bizzat gitmeniz gerekecektir. Etiyopya ticari vizesi aynı zamanda kısa süreli bir turistik vizesi olarak da kullanılabilir. Başvuru yaptığınız tarihten sonra maksimum 15 gün içinde çıkan Etiyopya vizesi, vizenizin çıktığı günden itibaren geçerli olan bir vize türü olduğundan seyahat6 tarihlerinizi ve planlarınızı bu tarihlere göre belirlemenizde fayda olacaktır.

 

Etiyopya ticari vize başvurusu için olumlu cevap almanızı sağlayan en temel faktör bu ülkeden alacağınız davetiye yazısıdır. Davetiye yazısı resmi makamlara kayıtlı bir şirket tarafından yapılmadığında red cevabı alırsınız. Bu nedenle davetiye yazınızın resmi makamlara kayıtlı bir şirket, kişi, kuruluş veya topluluk tarafından gönderilmesi, davetiye yazısı içinde yer alan Etiyopya ikamet adresinizin kaydettirilmiş olması çok önemlidir. Etiyopya ticari vizesi için başvurmak istediğinizde arklı bir ülke de bulunuyorsanız bu ülkeden başvuru yapamazsınız. Ancak bu ülke de oturum izniniz varsa ve ikamet ediyorsanız bu durumda bulunduğunuz ülkenin Etiyopya Konsolosluğu vize bölümüne evraklarınızı teslim ederek vize başvurusunda bulunma hakkınız bulunuyor. Ticari vize için yapacağınız başvuru, Etiyopya’da bulunacağınız süre kadar olmalıdır. Aksi durumda red cevabı alabiliyorsunuz. Kısa süreli olarak verilen vizeler genel olarak başvuru sürenizden fazla olmaktadır.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat