Estonya Vizesi

Estonya Turistik Vizesi

 

Kültürel, seyahat ve gezi amaçlı olarak Estonya’ya giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, AB üyesi ülkelerinden birinde ikamet iznine sahip değilse, Schengen vizesine sahip değilse Estonya turistik vizesi almak zorundadır. Kısa süreli Schengen kategorisinde yer alan Estonya turistik vizesi 90 günü aşmayan seyahatler için verilmektedir. 90 günlük kısa Schengen vizesinde 30 gün ikamet hakkınız bulunmaktadır. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Estonya’ya turistik amaçlı giriş yapacak olan kişiler Schengen vizesine sahipse, yeşil pasaport, gri ve diplomatik pasaporta sahipse bu vizeden muaftır.

 

Estonya turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahatlerinin dönüş tarihi itibari ile en az 3 aylık geçerlilik süresine sahip olması gereklidir. 10 yıldan eski olmamak kaydı ile sağlıklı pasaportlar ile başvuru yapılabilen Estonya turistik vize başvurusu için en az 2 adet boş sayfaya sahip olmanız gerekiyor. Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye giriş yapacağınız için vize başvurusundan önce seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekiyor. En az 15 günlük olacak şekilde ve dönüş tarihinizi kapsayacak şekilde yaptıracağınız sağlık sigortası acil tıbbi müdahale kapsamında olmalı, 30.000 Euro asgari kapsama sahip olmalıdır. Estonya turistik vizesi için başvuru yapacak kişilerin biometirk iz işlemleri için yetkili vize merkezlerine gitmesi zorunludur. Evraklarınızı posta yolu ile gönderebilirsiniz veya şahsen başvuru yapabilirsiniz. Ancak randevu alarak biometrik işlemler için vize merkezine gitmeniz zorunlu bir durumdur.

 

Estonya Turistik Vizesi Başvuru Merkezleri

 

Estonya turistik vize başvurusu için Estonya Ankara Büyükelçiliği, Estonya Konsolosluğu ve yetkilendirilmiş vizem danışmanlık merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri için karar mercii sadece Estonya Büyükelçiliği vize ofisidir. Yapacağınız işlemler sonrasında evraklarınız vize ofisine gönderilir ve burada incelenir. Başvuru yaptığınız tarihten itibaren ortalama olarak 20 iş günü içinde başvurunuz sonuçlanmaktadır. Başvurunuz için sizden bilgi, belge istenebileceği gibi mülakat içinde telefonla aranabilir veya randevu verilerek vize ofisine çağrılabilirsiniz. Bu süreçler konusunda yetkisi olan Büyükelçilik vize ofisi resmi tatillerde ve bayramlarda hizmet vermemektedir. Ülkemizdeki resmi tatilleri de göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız halinde seyahat tarihiniz olumsuz olarak etkilenmeyecektir.

 

 

Estonya Ticari Vizesi

 

Estonya’ya ticari bir amaç, iş görüşmesi gibi amaçlar için seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ticari vize prosedürüne tabi oldukları için Estonya ticari vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Estonya ticari vize başvurusunda ticari amaçlar için seyahat etmek istediğiniz belgeler ile desteklemeyen kişiler red cevabı almaktadır. Vize başvurusu yapan kişilere 180 günlük ticari vize verilirken 90 gün ikamet hakkı verilmiştir. Avrupa Birliği üyesi olan Estonya Schengen bölgesine dahil olduğu için Schengen vizesine sahip olanlar, Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları, AB üyesi ülkelerde oturma izni olan kişiler bu vizeden muaf tutulmaktadır. Umumi pasaporta sahip olanlar başvuru yapmak zorundayken gri, siyah ve yeşil pasaport sahipleri bu vizeden muaf tutulmuştur.

 

Estonya ticari vize başvurusu yapacak kişilerin 10 yıldan eski olmayan bir pasaporta sahip olmaları ve en az 2 adet boş sayfanın bulunması gereklidir. Ticari amaçlı olarak seyahat edecek kişiler için Estonya’da kayıtlı olan bir şirketten, üniversiteden, kurumdan, kişiden davetiye almış olmalıdır. Davetiye içinde yer alan gidiş amacı, seyahat süresi, seyahat edecek kişinin bilgileri ve ikamet edeceği adres açık ve okunaklı bir şekilde yer almalıdır.

 

Bir Avrupa Birliği üyesi olan Estonya, tüm vize başvurularında biometrik iz alınmasını zorunlu tutmuştur. Bu nedenle başvuru için evraklarınızı Estonya Ankara Büyükelçiliği vize ofisi, Konsolosluk veya yetki verilmiş vize danışmanlık ofislerinden yapabilirsiniz. Evraklarınızı posta yolu ile gönderebilirsiniz ancak biometrik iz vermek için internet sitesi üzerinden randevu almanız gereklidir. Biometrik iz işlemleri sonrasında başvurunuz tamamlanmış oluyor. Büyükelçilik sizden ek evrak talebinde bulunma hakkına sahip olduğu için başvuru dosyanız için gereken evrak listesini Estonya Büyükelçiliği sitesinden almanız size fayda sağlayacaktır. Başvuru dosyanızı hazırlarken seyahat sağlık sigortanızın dönüş tarihinizi kapsayacak şekilde en az 15 günlük olmasına ve 30.000 Euro teminat tutarı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Estonya ticari vize başvurularının değerlendirilerek sonuçlanması ortalama olarak 20 iş günü sürmektedir. Başvurunuzun sonuçlanması ek evrak talebi, mülakat gibi nedenler ve resmi tatiller nedeni ile sarkabilir. Bu nedenle başvuru sürenizi dikkatli bir şekilde ayarlamanız gerekiyor.

 

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat