Ekim ayında St. Petersburg’a seyahat ederken ne yapmalı?

Ekim ayında St. Petersburg’a seyahat ederken ne yapmalı?

 

Neva’daki şehre yılın herhangi bir zamanında gelebilirsiniz, çünkü saraylar, katedraller ve müzeler misafirleri yaz ve kış aylarında eşit şekilde karşılar. Makale Ekim ayında St. Petersburg’a gitmeye karar vermiş olanlara, burada nasıl zevk ve fayda ile vakit geçireceklerinden bahsediyoruz.

 

Turisti şehre çeken şey

 

Turistler tarafından en çok ziyaret edilen Avrupa şehirleri arasında, St. Petersburg yedinci sırada, ayrıca dünyanın en ünlü yirmi şehri arasında. Bununla birlikte, gezginler buraya güneş veya deniz banyoları için gelmiyorlar, ancak muhteşem mimariye hayran olmak, müzeleri ziyaret etmek ve kendi gözleriyle dünyaya önem veren birçok şaheser görmek için buraya geliyorlar. Hiç şüphesiz ki, St Petersburg sadece kuzeyi değil, aynı zamanda Rusya’nın kültürel başkentini de sayılıyor.

 

Sonbaharda St. Petersburg gezisi

 

Beyaz geceler şehrine yapılan sonbahar gezisi sırasında kabaca muhtemel faaliyetler planının taslağını çizmeden önce, gezginleri bekleyen bazı özelliklerden bahsetmek gerekir.

 

Birincisi, Ekim ayında St. Petersburg’da hava çoğunlukla bulutlu ve soğuktur, gökyüzü gridir ve kaçınılmazdır, güneş nadiren kasvetli bulutların arasından süzülür, yağmur yağar. Şehrin coğrafi olarak ılıman karasal iklim bölgesinde yer alması koşuluyla bu şaşırtıcı değildir. Baltık Denizi’nin yakınlığı, yaz aylarında bile çok sayıda bulutlu güne neden olur. Bu nedenle, Ekim ayında St. Petersburg’a gelmeye karar verenlerin kesinlikle sıcak giysiler ve şemsiye hakkında düşünmeleri gerekir.

 

İkincisi, şehirdeki turist katılımı zirvesinin beyaz gecelere Mayıs – Temmuz aylarına düştüğü düşünüldüğünde, sonbaharda indirimli son dakika bileti bulmak çok daha kolaydır. Bu yüzden, Ekim ayında St. Petersburg’a gitmek daha ucuz olacaktır. Ancak bu sadece seyahat acentalarından seyahat paketleri için geçerlidir. Seyahatinizi kendi başınıza planlıyorsanız, özel tasarruflara güvenmek zorunda değilsiniz: otellerin maliyeti ve müzelere giriş ücretleri yaz ve kış aylarında aynıdır.

 

Üçüncüsü, yukarıda belirtildiği gibi, sonbaharda St. Petersburg’daki turistlerin akışı azalacaktır. Kuzey rüzgarlarından korkmuyorsanız, Ekim ayının sonunda St. Petersburg’a gelin, planlanan yerleri ziyaret edin ve dünyanın önemine sahip olan kültürel şaheserleri sessizce hayranlıkla izleyin. Saraylar, tapınaklar ve müzeler yılın bu zamanında görülmeye değer yerlerin görülmesini kolaylaştıran daha az insan bulunmaktadır.

 

Kısa etkinlik listesi

 

Petersburg’da sonbaharda ne yapmalı? Her şey seyahatinizin amacına bağlıdır. Eğer bu kısa süreli bir iş gezisiyse ve ilk kez şehirdeyseniz, o zaman kesinlikle kuzey başkentinin ana cazibe merkezini (dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Devlet Ermitaj Müzesi) ziyaret etmelisiniz. Yeterli zaman varsa, o zaman şehrin en önemli Ortodoks kiliselerinden biri olan Aziz Isaac Katedrali’nin yanı sıra, şehrin tüm tarihinin başladığı Petropavlovsk Kalesi’ni keşfetmeye değer.

 

Kuzey ’e turist olarak gelmişseniz, kesinlikle bir eylem planı hazırlamanız gerekir. Şehir çok geniş ve görülmeye değer yerlerden dolayı kalabalık olduğu için kültürel program etkin olacaktır.

 

Ekim ayında Petersburg’da gezilecek yerler

 

Hava durumu ne olursa olsun, St. Petersburg’daki sonbahar gezisi sırasında yapılacak turlara neler dahil edilebilir:

 

  • Saraylar. Şehirde kırk kadar olan saraylar. Bunların en ünlüsü, iç dekorasyonun mimari ihtişamı ile hayranlık uyandıran tüm Rusya’nın gururu – Kış Sarayı, Mermer, Vorontsovsky, Stroganovsky, Catherine (burada dünyanın sekizinci harikası – Amber Odası), Anichkov, Kamennoostrovsky, Mikhailovski Kalesi, Çeşme Evi.

 

  • Müzeler. Petersburg’da İki yüzden fazla müze var. Bunların içinde dünyaca ünlü, en değerli koleksiyonları ile: Devlet Ermitaj Müzesi, Devlet Rus Müzesi, Kunstkamera, Rus Bilimler Akademisi Zooloji Müzesi, Sanat Akademisi Müzesi ve Rus Etnografya Müzesi.

 

  • Tiyatrolar. En ünlüsü Mariinsky Opera ve Bale Tiyatrosu, Alexander ve Mikhailovsky Tiyatroları, Müzik Salonu ve Gençler Tiyatrosu’nu da ziyaret etmeye değer. A. Bryantseva, oda tiyatrosu “St. Petersburg Opera”, Bolşoy Drama ve Maliy Drama tiyatroları, “Komedyen Barınağı” ve diğerleri.

 

  • Tapınaklar ve katedraller. Petersburg’da birçok Hıristiyan kilisesi, katedrali, Müslüman camii, Budist tapınağı, sinagogu var. Bunların arasında katedraller var: St. Isaac, Kazan, Sampsonievsky, Smolny, Petropavlovsk, Vladimir, Sofievsky, Spas-na-Blood. Ayrıca muhteşem İskenderiye Bazilikası, St. Petropavlovsk Lutheran Kilisesi.

 

  • St. Petersburg’un görülmeye değer manastırları: Smolny, Alexander Nevsky Lavra, Ioannovsky, Diriliş Novodevichy.

 

St. Petersburg’ta Ekim ayında harika bir ruh hali yaşayacağınızdan eminiz.

 

İyi havalarda nereye gidilir?

 

Ekim ayında St. Petersburg gezisi sırasında hava güzel olacaksa, kültürel programı genişletip incelemeye değer:

 

  • Petersburg’un ünlü anıtları – Bronz Atlı, Catherine II, Suvorov, Aleksander III, Pyotr I, Puşkin, Krylov, Aleksander Nevsky, Nikolay I, Aleksander Sütunu anıtları;

 

  • Dünyanın en ünlü Çeşmeleri Petersburg’da: “Sekizgen”, “Pul”, “Taç”, “Lacosta”, “Piramit”, “Nereyda”, “Kuş bahçeleri”;

 

  • Parklar ve bahçeler – Alexandrovsky, Botanik, Yaz, Lopukhinsky, Tauride.

 

Neva üzerinde tekne ile gezinti. Vasilievski ve Tavşan Adaları

 

Yağmur yağmazsa, nehirde gezinti mükemmel bir eğlence olacaktır. Neva boyunca yapılan bir tekne gezisinde saraylarla dolu bir tur, sayısız köprü, Finlandiya Körfezi, Zayachy Adası’ndaki Petropavlovski Kalesi gezisi ve Strelka Vasilievsky Adası’nın mimari topluluğu ziyareti yer almaktadır.

 

Asma köprülerin altındaki gece botu gezisi unutulmaz kalacaktır. Gece kentin çarpıcı manzarasını kuşkusuz kimse bırakmayacaktır. .

 

Restoran turu

 

Ekim ayında St. Petersburg’a vardığınızda, bir “mide ziyafeti” düzenleyebilir ve kentin bilinen Bolshaya Konyushennaya’daki Pyshechnaya, Edebi Cafe, “Stray Dog”, “Palkin”, “Metropol”, “Austeria” restoranlarını ziyaret edebilirsiniz. Grand Hotel Europe’un lobi barı, tüccar kafesi “Kuzey”, Kitap Evi’ndeki kafe “Şarkıcı”, bardağı “Deniz Feneri”.

 

Dışarısı soğuk ve nemli olduğunda, rahat bir ortamda oturmak ve en iyi Rus aşçılarının lezzetli yemeklerini tatmak çok keyifli olacaktır. Restoranlarda canlı müzik dinlenirken, sık – sık misafirlerin eğlenmesi için parlak gösteri programları düzenlenmektedir.

 

Artık Ekim ayında St. Petersburg’ta nereye gideceğinizi biliyorsunuz. Kuzeydeki başkent, Rusya’daki ikinci büyük şehirdir, sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat