Amerika Vizesi

AMERİKA’YA TURİSTİK VİZE ÇIKARMAK

Eğer Amerika’ya tatil amaçlı gitmek ve orada bir süre konaklayıp tatil yapmak ve gezmek istiyorsanız bunlar için bazı evrak ve belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

PASAPORT İŞLEMLERİ

Amerika konsolosluğunun ülkesine ziyaretçi ve turist kabul etmesi için pasaportta aradığı bazı özellikler bulunmaktadır. Kişi tekrar ülkesine dönüş yaptığında pasaport geçerliliğini 6 ay daha korumalıdır. Ayrıca pasaport son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Eğer kişinin eskiye dair pasaportu bulunmakta ise onları da evrakların içerisine koyması gerekmektedir. Vize başvurusunda biyometrik fotoğrafta mevcut olmalıdır. Biyometrik fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ayrıca 5×5 boyutunda olup beyaz arka fonda çekilmelidir. Çekilen fotoğrafın başka bir vize işleminde kullanılmış olmaması da önemli bir noktadır.

BAŞVURU FORMU VE VİZE BAŞVURUSU

Diğer adım ise Online DS-160 vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Bu form Amerika Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden dili İngilizce olacak şekilde doldurulmalıdır. Daha sonraki aşama ise vize randevu alımıdır. Amerika konsolosluğuna turist vize işlemlerinin ilk kısmını halletmek için Amerika ziyaretçi vize randevusuna başvurmanız gerekmektedir. Eğer internet sitesinden erişim alamıyor iseniz resmi iş günleri içerisinde sabah 07:00 ve 19:00 saatleri arasında vize bilgi servisini arayarak kolay bir şekilde randevu alabilirsiniz.

B12 vize başvurusunda kişinin pasaportunda bulunan pasaport numarasını, doğum tarihini, uyruk bilgileri ile kendisine ait hesap oluşturması gerekmektedir. İstediği vize türünü seçerek nüfus cüzdanı bilgilerini girmelidir. Hangi kargo şirketi ile hizmet almak istiyor iseniz seçerek o kargo şirketinden hizmet alırsınız. Vize işleminiz için nüfuz cüzdanınız ön ve arka yüzünün fotokopisi çekilmelidir. Kişi eğer evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi de bulundurulmalıdır.

ZİYARETÇİ VİZESİ TALEP DİLEKÇESİ

Amerika’ya ziyarette bulanacak kişinin dilekçe oluşturması gerekmektedir. Kişi vize talebini bu dilekçe aracılığı ile belirtmelidir. Amerika vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde onaylanması durumunda verdiğiniz adrese en yakın PTT şubesine gönderim yapılmaktadır.

Eğer ki Amerika konsolosluğu gönderdiğiniz evrakları yeterli görmez ise başvuru sahibini tekrar bir mülakata çağırabilir ve bazı evrakları sizden tekrar isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız vize işlemlerinizin hallolma süresi biraz daha uzayabilmektedir.

AMERİKA AİLE ARKADAŞ ZİYARET VİZESİ

Amerika’da bir akrabanız veya yakın bir arkadaşınız bulunmaktaysa sizde o kişilerinin yanına seyahat etmek ve bir süre konaklamak istiyorsanız bu durum da vize seçerken akraba arkadaş ziyaret vizesi seçmeniz gerekmektedir. Bu başvurunun onaylanması için gerekli önemli bir nokta ise bu tanıdıklarınızın sizlere bir davetiyedir. Bu davetiye elinize ulaştığı durumda bu davetiye ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Seyahat sebebinizi doğru bir şekilde belirtmeyi unutmamalısınız. Eğer eksik ve yanlış bir şekilde doldurursanız başvurunuz iptal edilebilir.

Amerika DS-160 vize formunu doldurmalısınız. Bu formu doldururken sistem sizlere 20 dakika süre vermektedir. Süre içeresinde gerekli bilgileri tamamlamaz iseniz otomatik olarak sayfa kapatılmaktadır.

AMERİKA AİLE-ARKADAŞ ZİYARETİ RANDEVU ALMAK

Amerika aile arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için diğer bir adım ise gerekli dosyaların teslimini sağlayabilmek için gerekli randevu alımıdır. Online formu tamamladıktan sonra vize randevusu almanız gerekmektedir. B2 randevu alımı için vize sahibinin kendine ait bir hesap oluşturması istenir. Bu hesap için gerekli bilgileri kaydetmelisiniz. Bu bilgilerin başında pasaportunuzun numarası gelmektedir daha sonra doğum tarihiniz, uyruk bilgileriniz girilmelidir. Nüfus cüzdanı bilgilerinizi de tamamladıktan vize türünü seçip işlemi tamamlayabilirsiniz.

AMERİKA AİLE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE ALIMI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Pasaport türü fark etmeksiniz son 10 yıl içinde alınmış pasaport kullanmalısınız. Amerika’ya ziyaretiniz son bulduktan 6 ay süreye kadar pasaportunuz geçerliliğini korumalıdır. Belgelerinizin arasında biyometrik fotoğrafta bulundurmalısınız. Fotoğrafınızı 6 ay içerisinde çektirmiş olmalısınız. Fotoğrafı çektirirken üzerinizde herhangi bir aksesuar taşımamalısınız. Fotoğrafın boyutu 5×5 olmalıdır ve çözünürlük ayrıca kalitesi iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Nüfus cüzdanınız ön ve arka yüzü fotokopisi de belgelerin arasında bulunmalıdır. Eğer evli iseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisini de eklemelisiniz. Eğer boşanma durumu söz konusu ise boşanma ilamı sunulmalıdır. Amerika’da yaşayan tanıdığınızın davetiyesini ve sizi çağırma sebebini detaylı bir şekilde anlatan ve seyahat planınızı içeren mektup yazılmalıdır. Davet eden kişinin kişisel bilgileri sizlere olan yakınlığı, masraflarınızın hangi şekilde sağlanacağı gibi bilgilerde dosyanın içine eksiksiz bir şekilde eklenmelidir

AMERİKA TİCARİ VİZE

Amerika’ya turistik, ticari veya eğitim gibi sebeplerden gitmek isteyenler ona uygun vize seçmeliler. Eğer iş toplantısı veya ticari bir amaçla Amerika’ya seyahat edecek iseniz genellikle B1 – B2 vize türü olarak bilinen göçmen vize türü olmayan ticari vize türünü kullanabilirsiniz. Amerika’ya seyahat edecek kişinin hangi pasaporta sahip olduğuna bakılmamaktadır. İstenen sadece uygun vize türünü seçilmesi gerekliliğidir. Ticari vize başvurusu için gitmeniz gereken tarihten 6 ya da 8 hafta öncesinde vize başvurusu yapmış olmanız en iyi zaman dilimidir. Eğer bu zamanı aksatırsanız bazı olumsuzluklar karşısında işlerinizde aksamalar yaşayabilirsiniz.

Amerika Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi gitme sebebini gerektiren ticari sebebi ve bu sebep hakkında bilgileri başvuru dosyasına eklemelidir.

TİCARİ VİZE BAŞVURU FORMU

Ticari vize başvurusunda bulunan kişiler pasaport ayrımı fark etmeden DS-160 formunu tamamlamalıdır ve evrakların arasına koymalıdır. Bu form onaylandıktan sonra bu formun üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Bu formu doldururken her işlem için 20 dakika verilmektedir. Size ayrılan sürede bu formu doldurmazsanız eğer otomatik olarak sayfa kapanmaktadır. Biyometrik fotoğraf eklemeyi de unutmamalısınız. Fotoğrafınızın arkasında beyaz fon bulunmalıdır. 5×5 boyutunda olmalıdır. Fotoğraf çektirirken herhangi bir aksesuar şapka gibi eşyalar bulundurmamalısınız.

Başvuru formunu Amerika Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden İngilizce olacak şekilde doldurmalısınız. Ayrıca veriliş tarihi 10 yılı geçmemiş pasaportlarınızı kullanabilirsiniz. Pasaport seyahatinizin sonlanma tarihinden 6 ay süre kadar geçerliliğini korumalıdır. Eski pasaportlarınız mevcut ise onları da eklemeyi unutmamalısınız. Bu işlemler halledildikten sonra ticari vize başvurusunda bulunan kişi Amerika Konsolosluğu’na dilekçe yazmalıdır. İzinli olduğu tarihleri, seyahat etme sebebini, ve seyahat boyunca masraflarının nasıl karşılaşacağını da detaylı bir şekilde anlatan dilekçeyi hazırlamalıdır ve göndermelidir. Konsolosluk dilekçe talebinizi en geç 15 gün içeresinde sonuçlandırır. Uygun görmediği bir durum veya eksik bir evrak olması durumunda ret edebilir veya bazı evrakların tekrardan isteyebilir. Ret olduğu durumlarda sizlere ret sebebinin ne olduğu hakkında bilgi veren bir mektup gönderilmektedir. Ret durumunda yatırmış olduğunuz hiçbir haç ve para iadesi yapılmaz.

Green Card Çekilişini kazanan kişilerin eş ve 21 yaş altı çocukları da faydalanmaktadır. Green Card çekilişine dahil olabilmeniz için en az Lise mezunu ve yaşadığınız ülkede 2 yıllık iş deneyiminizin olması şartları aranmaktadır. green card  Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) Amerikada göçmenlik statüsünü belirleyen bir kart türüdür. Bu card ile süresiz çalışma ve yaşama hakkı verir. Amerika ülkesindeki çeşitliliği arttırmak için her yıl belirli ülkelerden 55000 kişiye vermiş olduğu bir haktır. Türkiye de Amerikanın kabul ettiği ülkeler arasındadır. Green Card çekilişi Bilgisayar sistemi üzerinden rastgele yapılmaktadır.

Her yıl sonbaharda başvuru için sistem açılır. başvurular kabul edilir. Yaz dönemine doğruda sonuçlar açıklanır. Amerika green card çekilişi için herhangi bir ücret almamaktadır. 2019 – 2020 dönemi green card çekilişi başvuruları henüz başlamamıştır.

Türkiye den  green card başvurusu her yıl artmaktadır. Bu da ülkemizdeki ekonomik durumdan dolayı insanlarımızın ülkeyi terk etme ihtiyacının arttığı görülmektedir. 2016 da başvuran sayısı 246000 kişi iken, 2018 de 406000 kişi olmuştur. 2019 ve 2020 yıllarında bu sayının artması beklenmektedir.

USA -ÇALIŞAN

Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır),

 • Var ise davetiye ve davetiye gönderenin kimlik veya oturum kartı fotokopisi , pasaport fotokopisi, (Mail yolu ile olabilir)
 • Çalışılan Firmaya Ait;
  • Vergi Levhası fotokopisi,
  • İmza Sirküleri fotokopisi,
  • Faaliyet Belgesi fotokopisi,
  • Oda Sicil Kayıt Sureti fotokopisi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • SGK Detaylı Hizmet Dökümü (E-Devlet’ten),
 • Son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır), Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren), (Nüfus müdürlüğünden imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.)
 • Var ise üniversite bilgileri, (Okul, bölüm, giriş ve mezuniyet yılı şeklinde),
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah
 • Çocuklar için muvaffakatname

USA – EMEKLİ

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır),
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Var ise davetiye ve davetiye gönderenin pasaport fotokopisi (mail yolu ile olabilir),
 • Emekli kartı fotokopisi ya da emeklilik belgesi(edevletten alabilir)
 • Kimlik fotokopisi,
 • Maaş alınan bankadan, son 6 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),
 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren),

USA – İŞVEREN

Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır),

 • Var ise davetiye ve davetiye gönderenin kimlik veya oturum kartı fotokopisi , pasaport fotokopisi, (Mail yolu ile olabilir)
 • Firmaya Ait;
  • Vergi Levhası fotokopisi,
  • İmza Sirküleri fotokopisi,
  • Faaliyet Belgesi fotokopisi,
  • Oda Sicil Kayıt Sureti fotokopisi,
  • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • SGK Detaylı Hizmet Dökümü (E-Devlet’ten),
 • Son 3 aylık maaş bordrosu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 3000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır), Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren), (Nüfus müdürlüğünden imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.)
 • Var ise üniversite bilgileri, (Okul, bölüm, giriş ve mezuniyet yılı şeklinde),
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah
 • Çocuklar için muvaffakatname

USA – KAMU ÇALIŞANI

 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır),
 • 2 adet Biyometrik fotoğraf,
 • Var ise davetiye ve davetiye gönderenin pasaport fotokopisi (mail yolu ile olabilir),
 • Çalıştınız kurumdan, kurum yetkilisi tarafından imzalanmış çalışma belgesi,
 • Çalıştığınız kurumdan alınmış izin belgesi,
 • Son 4 aylık maaş bordrosu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, içerisinde minimum 5000TL bulunan bankadan imzalı kaşeli, güncel hesap dökümü (maksimum bir hafta önce alınmış olmalıdır),
 • Var ise tapu-ruhsat fotokopileri,
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş ve çocukları gösteren),
 • Erkek başvuru sahipleri için askerlik bilgileri (nerede, ne olarak, süresi, -gün, ay, yıl olarak belirtilmeli),
 • Var ise üniversite bilgileri, (Okul, bölüm, giriş ve mezuniyet yılı şeklinde),

                                   

                                     BRIAN B. HAYES

                                                                7139 DURANGO #307

LAS VEGAS, NEVADA 89113

brain@brainbhayes.com

(310) 925 6963

July 27, 2012

United States Embassy

Attn..: Visa Unit

110 Ataturk Boulevard

Ankara, Türkiye

Re: Cem Cuma Bakar

 1. Gazeteciler Sitesi Menekşe Sokak No:1

34335 P:(212) 270 09 93 Akatlar Beşiktaş

Dear Sir Madam:

The purpose of this letter is to inform you that Mehmet Ali Demirel is officaially invited to our “Extreme Las Vegas Photography Workshop” held on Aug 27th,28th and 29th Las Vegas, NV USA. I Brain B. Hayes am hosting the workshop along with photographer David Mecey.

Mehmet will be staying at he host house adress 7416 Doe Ave, Las Vegas NV 89117. Mehmet will return to his home adress below on Aug 30, 2012.

Above is my contact information so please let me know if you have any questions or concerns.

Very truly yours,

Brain B. Hayes

DS 160

Seyahat Amacınız?

 

Adınız, Soyadınız, Varsa Kızlık Soyadınız.

 

Varsa eski ad ve soyadlarınız?

 

Evli misiniz? Eşinizin Adı, Soyadı, Doğum Tarihi ve Doğum Yeri? Önceki Soyadı? Eşiniz de sizinle mi yaşıyor? Uyruğu? (Boşanmış iseniz eski eşe ait bilgiler yazılmalıdır.).    

 

Doğum Tarihiniz, Doğum Yeriniz, Ülke,

 

Uyruğunuz? Başka bir vatandaşlığınız var mı?

 

TC Kimlik Numaranız?

 

Varsa Amerikan Sosyal Güvenlik ve veya vergi Numaranız?

 

Ev Adresiniz?

 

Cep Telefonunuz?

 

Var İse 2.Telefonunuz?

 

İş Telefonunuz ve Faksınız?

 

E-mail adresiniz?

 

Pasaport  Bilgileriniz? Pasaport Numarası, Alış Tarihi?Geçerlilik Tarihi?Veren Makam?

 

6 ay geçerli mi?

 

Daha önce hiç pasaportunuz kayboldu mu?  

 

Kaybolan pasaportunuzun varsa bilgileri?

 

Kesin Seyahat Planınızı yaptınız mı? Yapıldıysa gideceğiniz ve dönüş yapacağınız şehirler ve uçuş  numaraları   

 

Amerika’ya Tahmini gidiş tarihiniz?

 

Ne kadar Kalmak arzusundasınız?

 

Amerikada Bulunacağınız adres?

 

Seyahat Masraflarınızı kim karşılıyor?

 

Bir Kurum ya da kişi masrafları karşılıyorsa adı adresi ve telefonları ve sizle ilişkisini açıklayın.

 

Yalnız mı seyahat edeceksiniz? Değilse detaylandırın.

 

Daha Önce Hiç Amerika’da bulundunuz mu? Tarihleri(GÜN,AY,YIL) 

 

Amerikan Ehliyetiniz var mı? Varsa Fotokopisini lütfen bize ulaştırın.

 

Daha önceki Amerikan Vizenizin Numarası ve veriliş tarihi.

 

Aynı Tip vizeye mi başvuruyorsunuz?

 

Geçen Sefer başvuru yaptığınız yer de İstanbul muydu?

 

Daha önce 10 parmak izi verdiniz mi?

 

Amerikan vizeniz hiç kayboldu mu ya da çalındı mı? Detayları.

 

Hiç vizeniz iptal edildi mi? Detayları?

 

Hiç Amerikan vizeniz red oldu mu?Tarihi?

 

Amerika daki Kontak kişinizin bilgileri, Adı Soyadı Adresi, Telefonu, mail adresi ve size yakınlığı,

 

 

Baba Adınız, Soyadı ve Doğum Tarihi

 

Anne Adı,Soyadı  ve Doğum tarihi

 

Anne ve Babanız Amerika’da mı?

 

BOŞANMIŞ İSENİZ ESKİ EŞİNİZİN ADI SOYADI, DOĞUM TARİHİ, HANGİ TARİHTE EVLENİLDİĞİ, HANGİ TARİHTE BOŞANDIĞINIZI, VE BOŞANMA SEBEBİNİNİZİ BELİRTİNİZ.

 

Amerikada bir akrabanız var mı? Kim? Yakınlığı? Amerikan Vatandaşı mı?

 

Mesleğiniz (göreviniz )ve işyeri bilgileriniz?Adı Adresi (Öğrenciyseniz okul bölüm adres tel)

 

Maaşınız ne kadardır?

 

Tam olarak işiniz hakkında kısaca detay verin.

 

Daha Önceki işyerinize ilişkin bilgiler?Adı?Adresi?Telefonu? Göreviniz? Çalıştığınız Tarihler(GÜN,AY,YIL)?Eski

Yöneticinizin adı? İşinizle ilgili detaylar?

 

Eğitiminizle ilgili? İlk öğretim dışındaki okullarınızın adları , şehirleri,bölüm isimleri? Ve okuduğunuz tarihleri(GÜN,AY,YIL)?

  
 
  
  
   
  
KONUŞABİLDİĞİNİZ YABANCI DİLLER:

 

 

Son Beş yıl içinde yurtdışına çıktınız mı? Hangi ülkelere?

 

 

Herhangi bir dernek veya Kulübe üye misiniz?

 

Askerlik yaptınız mı? Nerede? İl-ilçe – Rütbeniz? Tarihleri(GÜN,AY,YIL)?

 

Hiç Amerikada da dâhil olmak üzere tutuklandınız mı? Suç işlediniz mi? Bulaşıcı vs. hastalık taşıyor musunuz?

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat