Vietnam Vizesi

Vietnam Turistik Vizesi Hakkında

 

Türkiye ve Vietnam ülkeleri arasında yapılan anlaşma gereği Vietnam’a yapılacak seyahatlerde Vietnam turistik vizesi almak zorunludur. Vizeniz olmadığında Vietnam’a seyahat edemiyorsunuz. Vietnam turistik vizesi tek girişli bir vize olup kısa süreli vizeler kategorisindedir. 30 günlük Vietnam turistik vizesi kapsamında gidiş amacınıza göre 90 güne kadar vize uzatım hakkına sahipsiniz. Vize sürenizden daha fazla süre kaldığınızda günlük para cezası ile karşılaşıyorsunuz. 7. gün sonunda hukuki olarak yasa dışı yollar ile ülkeye giriş yapmak suçundan mahkeme karşısına çıkarılıyorsunuz. Bu nedenle vize sürenizin bitişinden önce çıkış yapmış olmanız gerekiyor. Turistik ve gezi amaçlı olarak Vietnam’a gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken Vietnam turistik vizesi için 10 yıldan eski bir pasaportunuzun olmaması gereklidir. Pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfa olması ve pasaportunuzun yırtılmamış, deforme olmamış olması gereklidir. Gri ve diplomatik pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaf tutulduğu anlaşma kapsamında diğer pasaport sahipleri Vietnam turistik vize başvurusu yapması zorunlu kılınmıştır.

 

Vietnam turistik vize başvurusu için yetkili tek makam Vietnam Ankara Büyükelçiliğidir. Büyükelçilik tarafından yetki verilmiş vize temsilcilikleri sadece evrakları toplayarak Büyükelçiliğe ulaştırmak ile yükümlüdür. Başvurularınızı posta yolu ile ulaştırabilir veya kendiniz bizzat getirip teslim edebilirsiniz. Vietnam turistik vize başvurusunda C1 davetiye belgesine ve dönüş tarihiniz itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gereklidir.C1 davetiye belgesini Vietnam vize acentelerinden talep edebilirsiniz. Seyahat tarihlerinizin ve kişisel bilgilerinizin yer aldığı C1 davetiye belgesi olmadan başvurunuza olumlu cevap verilmemektedir.

 

Vietnam turistik vizesine başvurduğunuzda değerlendirilmesi ve sonuçlanması ortalama olarak 7 iş günü sürmektedir. Eğer sizden ek evrak veya bilgi istenirse bu süre daha da uzayabilir. Vietnam Büyükelçiliği bu konuda size alternatif imkan tanımış olup Vietnam ekspres vize uygulamasını sunmuştur. Ek ücretler ödeyerek vize işlemlerinizin daha hızlı olarak sonuçlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Vize başvuru ücreti olarak Büyükelçilik gidiş nedenlerinize ve sürenize göre ücret belirleyerek güncel dolar kuru üzerinden nakit ödeme almaktadır. Vize merkezlerinden nakit ödeme yapma imkanına sahipsiniz.

VİETNAM TİCARİ VİZE

 

Bordo pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ticari amaçla Vietnam seyahati yapmak için Vietnam ticari vize almak zorundadır. İlgili Vize Vietnam konsolosluğu tarafından verilmektedir. Kısa süreli vize arasında yer almaktadır. Vietnam ticari vizesi iş seyahati, Vietnam’ da fuar ve seminer katılımları, Vietnam’ da iş başvurusu ve çalışma hayatı gibi öncelikler için verilmektedir. Vietnam ticari vize kapsamında Vietnam’ da çalışmaya izin verilmektedir. Ancak kişilere iş yeri açma hakkı tanınmamaktadır. Sadece seminer, fuar ve iş amaçlı çalışmalar için maksimum 90 gün için Vietnam ticari vize çıkarılmaktadır. İlgili neden ile alınan vizenin tarihi dolduğunda ülkeden çıkış yapmak zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde ülke içerisinde kaçak sayılacağınız ve bu nedenle de Vietnam’ da cezai yaptırım ile karşılaşılması muhtemel bir olgudur. İlgili vize çıkış işlemleri, vize süresi uzatma veya yeni vize alma işlemleri için yeniden başvuruda bulunmak gereklidir. Bunun için bizlerden bilgi alabileceğiniz gibi aynı zamanda Vietnam konsolosluğundan da detaylı bilgileri ve yapılması gereken durumları inceleyebilmeniz mümkündür.

 

İlgili vizeyi alabilmenin en kesin yolu, konsolosluk tarafından verilen başvuru koşullarını sağlamaktır. Başvuru yapılması ve bu başvuruda gerekli olan belgelerin eksiksiz halleri ile sunulması gerekmektedir. Başvurulacak olan şahsi pasaportların seyahatin bitiş tarihinden itibaren minimum 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportlar on yıldan daha eski olmamak zorundadır. Kişinin önceden almış olduğu bir pasaport var ise, bu pasaportların da sunulması gerekmektedir. Pasaporta ek olarak eksiksiz şekilde istenilen evrakların da tamamlanması ve dosyanın tam bir şekilde sunulması değerlendirme açısından oldukça önemlidir. Başvuru işlemlerinin onaylanma problemleri yaşanmamasına ilişkin olarak en az 30 gün öncesinden Vietnam ticari vize başvurularının gerçekleşmesinde fayda bulunmaktadır. Vietnam vizesinin belgeleri hazırlanırken, seyahat amacına uygun şekilde hazırlanması bir sonraki vize işlemlerinde ya da ilgili vizenin uzatma işlemlerinde oldukça etkili olmaktadır.

 

Vietnam ticari vize başvurularının onaylanma süresi herhangi bir önceki vize işlemlerinde sorun olmaması, evrakta eksiklik ya da yanlış beyan bulunmaması ve ilgili vize alımları konusunda her hususu karşılayabilecek yapıda olunması durumu ile ilişkilidir.

Vietnam Vizesi Başvurusu İçin Hemen Arayınız 03124263922

Vietnam Vizesi Başvurusu İçin Hemen Arayınız 03124263922

 Pasaport ( Vizesi süresinin bitişinden itibaren 6 Ay geçerli olmalıdır )

  1. 2 Adet Fotoğraf ( Arka fonu beyaz olmalıdır )

  2. Otel Rezervasyonu

  3.  Uçak bileti

  4. C1 davetiye

C1 Davetiyesi: Vietnamda ki seyahat acentaları tarafından çıkartırılan belediye onaylı davetiyedir.

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat