Rusya Vizesi

Rusya Vize İşlemleri

Rusya Turistik Vizesi

 

Rusya’yı gezmek, kültürel amaçlı etkinliklere katılmak, önemli şehirleri ziyaret etmek istediğinizde Rusya’ya giriş yapmak istediğinizde Rusya Turistik vizesi almanız gereklidir. Vize almadan giriş yapamadığınız için vize başvurusu yapmanız zorunludur. Rusya turistik vizesi tek giriş vizeler ve çift giriş vizeler olarak 2 sınıfa ayrılmaktadır. 30 gün süre ile verilen turistik vize ile Rusya’da en fazla 30 gün konaklama hakkınız bulunuyor. Rusya turistik vizesi alırken Rusya Federasyonu sınırları içinde tur operatörlüğü faaliyeti yürüten bir kuruluşun sizi karşılayacağını beyan ettiği kabul ve onay belgesine sahip olmanız en önemli şarttır. Bu şartı sağlamadığınızda başvurunuza red cevabı verilmektedir. Rusya Federasyonu sınırları içinde gerçekleştirilecek kısa süreli iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon işlemleri, bilimsel araştırma süreçleri gibi amaçlar ile ziyaret gerçekleştirecek kişilere Rusya turistik vizesi verilmektedir.

 

Dikkat edilmesi Gereken Durumlar

 

1 ) Rusya turistik vizesi başvurusu için pasaportunuzun seyahat süresinden başlayacak şekilde en az 6 aylık geçerlilik süresi olmak zorundadır. Bu süreyi sağlamayan pasaport ile başvurduğunuzda red cevabı alırsınız.

 

2 ) Pasaportunuzda girişte ve çıkışta kullanılmak üzere en az 2 adet boş sayfa olması gereklidir.

 

3 ) Rusya Büyükelçiliği, Rusya Konsolosluğu’na vize için müracaat edebilirsiniz. Başvurularınızda dikkat etmeniz gereken nokta resmi tatillerdir. Hem Rusya tarafı, hem de ülkemizde yer alan resmi tatiller başvurunuzun sonuçlandırılmasını geciktirecektir.

 

4 ) Eğer turistik vize için başvuran bir AB vatandaşı iseniz seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırmış olmanız gereklidir. Sigorta poliçeniz yoksa başvurunuz red cevabı alır.

 

5 ) Rusya turistik vize başvurusu sırasında vize harç ücreti vize merkezinden nakit TL veya USD olarak yatırılmalıdır. Vize harç ücreti seyahat edecek kişinin Rusya’da kalış süresine ve seyahat amacına göre Rusya Konsolosluğu tarafından belirlendiği için resmi ve net bir rakam yoktur.

 

6 ) Rusya turistik vize başvurusu başvuru tarihinden itibaren 4 ile 10 iş günü arasında sonuçlandırılan bir vize türüdür. Vize başvurusunda tek girişli veya çift girişli olarak vize talebinde bulunabiliyorsunuz. Çift girişli bir vize aldığınızda kalacağınız süre boyunca bir kez çıkış yaparak tekrar Rusya Federasyonuna giriş yapabilirsiniz.

 

Rusya Aile Akraba Vizesi

 

Rusya’da yer alan aile, akraba, arkadaş ziyareti yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken bir vize türü olan Rusya aile akraba vizesi alabilmek için aile bağlarınızı kanıtlayan ve seyahatinizin amacını gösteren belgelerin başvuru dosyasında yer alması gereklidir. Aile ziyareti başvurusu için Rusya Federasyonu Göç Merkezi veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen resmi bir davetiyeye sahip olmalı veya Rusya’da yaşayan yakınlarınızdan yazılı beyan içeren bir davetiyeye sahip olmalısınız. Davetiyenin birinci derece yakınınızdan veya akrabalarınızdan gelmek zorundadır. Birinci derece kan bağınız yoksa akraba olarak davetiye alamazsınız.

 

Rusya aile akraba ziyareti vizesi için verilen süre en fazla 90 olarak belirlenmiştir. Tek giriş akraba vizesi veya çift giriş akraba vizesi olarak iki türlü verilen vize, size gelecek olan davetiye süresine göre uzun verilmektedir. Rusya aile vizesi için yetkili vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapabiliyorsunuz. Evraklarınızı posta yolu ile vize başvuru merkezlerine ulaştırabilirsiniz. Rusya aile ve akraba vizesi başvurularını Rusya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz. Vize merkezi tarafından sizin adınıza yapılacak başvuru sonrasında konsolosluk sizden ek evrak veya bilgi isteyebilir, telefon aracılığı ile veya yüz yüze mülakat yapma gereği hissedebilir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanma süresi uzayabilir. Rusya aile akraba vizesi başvurusu ortalama olarak 5 – 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak ek bir evrak istenmesi veya mülakat yapılması istenmesi durumunda bu süre daha uzun olacaktır. Acil durumlarda Rusya Konsolosluğu acil durumun bildirilmesi halinde başvuru işlemleri 3 iş günü içinde sonuçlandırılarak vize verilmektedir. Rusya aile akraba vizesi aldığınızda Rusya’da ikamet edeceğiniz süre içinde çalışma hakkına sahip olmuyorsunuz.

 

Rusya aile akraba vizesi için yatırmanız gereken harç ücreti için giriş esnasında nakit olarak veya USD olarak ödeme imkanına sahipsiniz. Seyahat amacınıza, vize kategorisine, vize türüne, tek giriş, çift giriş olmasına, başvuru sahibinin uyruğuna göre değişen vize harç ücreti başvuru sırasında belirlenen bir ücrettir. Vize harç ücretini yatırdığınızı ibraz eden bir dekont olmadığında başvurunuz kabul edilmemektedir.

Rusya Ticari Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Rusya’da ticari bir iş yapacaksanız veya ticari ilişkileriniz için Rusya’ya gidecekseniz Rusya ticari vizesi başvurusu yapmak ve vize almak zorundasınız. Yeşil ve gri pasaport sahipleri vize işlemlerinden muafken diğer pasaport türlerine sahip kişiler ticari vize için başvuru yapmak ve vize almak zorundalar. Rusya ticari vizesi için Rusya Federasyonu değişiklikler yaptığı için hangi evrakların gerekli olduğu konusunda Rusya Konsolosluğu vize merkezini arayarak bilgi almanız faydalı olacaktır.

 

Rusya ticari vizesi başvurusu için bizzat konsolosluğa gitmeniz eğerek olmadığı için yetkili seyahat acenteleri ile iletişime geçerek başvuru yapabiliyorsunuz. Vize merkezine evraklarınızı kargo yolu ile ulaştırdığınızda vize merkezi sizin adınıza başvuru işlemlerini yapıyor. Tek giriş ve çift giriş olmak üzere iki farklı türde verilen Rusya ticari vizesi 90 gün süreli olarak verilmektedir. Ayrıca 1 yıl süreli olan ve çok girişli olarak size verilen ticari vizeye de ihtiyacınız olması durumunda başvurabilirsiniz. Rusya Federasyonu sınırları içindeki ticari faaliyetlere göre ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Fuar ve etkinlik, kongre gibi süreklilik arz etmeyen toplantılara katılım için 90 günlük vize almanız gerekirken yatırım yaptığınız, iş ortaklığınızın bulunduğu ticari faaliyetler için 1 yıllık ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

 

3 aylık çok girişli veya 1 yıllık çok girişli vize türünde Rusya Federasyonu sınırları içinde ikamet süreniz 90 güne geçmemelidir. 3 aylık çok girişli vize de ise bu süre 30 gün olarak belirlenmiştir. Rusya ticari vizesi için iş ziyareti, toplantı, kongre, fuar katılım, konferans ve seminer gibi bir amaç için gittiğinizi belirten bir davetiye almanız gereklidir. Davetiyeniz olmadığında ticari vize alma şansınız yoktur. Rusya Federasyonu Federal Göç İdaresi Şubesi tarafından ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylı olması zorunlu olan davetiye, Rusya’daki ticari firmanın veya firmaların iletişim, faaliyet, adres ve kişisel bilgilerini de içermek zorundadır. Başvuru sırasında ibraz edeceğiniz pasaportunuzun gidiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerlilik süresi olması ve en az 2 adet boş sayfası olması şartı vardır.

 

Vize İçin Gereken Belgeler

  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olmalıdır, var ise eski pasaportlar),
  • 2 adet Biyometrik fotoğraf
© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat