Portekiz Vizesi

Portekiz Vizesi

 

Portekiz Avrupa kıtasının en batısında bulunan ve ekonomisi güçlü olan ülkelerden bir tanesidir. Bunu yanı sıra Portekiz bir Schengen ülkesi olarak geçmektedir. Schengen vizesi uygulaması söz konusu olduğu için başvuruları bu yönde yapmak gerekmektedir. Bu tür vize ile başka ülkelere de seyahatiniz mümkün olduğu için oldukça önemli yapıya sahiptir. Kısa süreli ya da transit geçiş amaçlı seyahat için Portekiz vizesi alınması zorunludur. Direk başvuruları kabul etmeyen konsolosluk bu noktada vize başvuru merkezi ile bağlantılı başvurulara kabul görmektedir. Detayları iyi bir şekilde araştırmak sizi en iyiye ulaştıracak yönlerdendir. Size destek olabilecek kuruluşlardan destek almak çoğunlukla iyi sonuç verecektir. Ülkelerin belirledikleri politikalara bağlı olarak gelişen bu durumlar hakkında ince detaylar işlemleri kolaylaştıracaktır. Portekiz’e kısa süreli gitmek için yani 90 günden az ziyaretlerde Schengen vizesi alınması şarttır. Yanlış başvurular sizin ciddi sıkıntılarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bunun dışında seyahatiniz 90 günden daha fazla olacaksa Portekiz ulusal vize başvurusu yapılması gerekir.

 

Portekiz Vizesi İçin Gereken Evraklar

Kurallara ve kanunlara uygun hareket ettiğiniz sürece vizeye dair işlemler size her zaman kolaylık sunacaktır. Portekiz vizesi almak istiyorsanız sizden istenen evrakların hiçbir şekilde eksik olmamasına ve doğru şekilde sunulmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde başvurunuz ret cevabı alacağı gibi sonra ki başvurularda bu ret cevabı karşınıza çıkabilir. Değerlendirmelerin yapılması esnasında kurumlardan bilgi alındığını ve teyit edildiğini de unutmamanız gerekir. Bu noktada Portekiz vizesi için gerekli evraklar sıralamasını da şu şekilde yapabiliriz:

 

 

l Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan ve sizi net şekilde gösterecek arka fonu ise beyaz biometrik fotoğraf.

 

l Pasaportun işlem gören sayfalarının tamamının fotokopisi ve resmin net bilgilerin de okunabilir olduğu kimlik fotokopisi olması gerekir.

 

l Son 10 yıl içerisinde alınmış olan pasaportun en az 3 ay geçerlilik süresi ve sayfalarında da 2 boş alan bulunması önceliğiniz olmalıdır.

 

l Banka hesaplarında ki dökümün ıslak imzalı ve orijinal şekilde sunulması gerekir. Başvuru tarihinden 7 gün önce alınan hesap dökümü 3 aylık olmalıdır. Hesap hareketlerinizin başvuru onayına etkisi oldukça fazladır. Bunun sebebi ise ekonomik durumu görebilmek adına istenen bir evraktır.

 

l Başvuru sahibinin kendisinin doldurması gereken Portekiz vize başvuru formu eksik olmayacak şekilde ve ıslak imzalı olarak sunulmalıdır. Başvuruyu sunan kişinin reşit olmaması durumunda ise form anne ve baba tarafından imzalanır.

 

l Seyahatin gerçekleşeceği ile ilgili masrafların ödeme durumları aile bireyleri tarafından yapılacaksa bunun ispatlanması gerekir. Bunu ispatlamak için de nüfustan alınan aile bildirim tablosu uygun olacaktır.

Portekiz Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm evraklarınızı seyahat amacına göre hazırladıktan sonra gerekli mercilere başvuru yapmanız gerekir. Portekiz vizesi için konsolosluğun belirtmiş olduğu kuruluşlarla irtibata geçmelisiniz. Aracı olarak işlem yapılmasından dolayı bizzat başvurular dikkate alınmamaktadır. Vize başvuru merkezi ile işlemlerinizi sürdürerek başvuruyu sunabilirsiniz. Bu noktada kuruluşlara yetki verildiğine dair teyitte alabilirsiniz. İstenilen evrakların bilgi edinebilmek için istendiğini unutmamanız ve bu evrakların eksiksiz olmasına önem verin. Başvurunun değerlendirilmesi esnasında ki incelemeler vizenizin onaylanıp onaylanmadığını gösterecektir. Kurallar ile ilgili detaylı araştırmayı yapmanız ve bu araştırma neticesinde gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekir. İstenen belgelerde eksiklik söz konusu olduğunda başvurunuzun ret cevabı ile sonuçlanması söz konusudur. Yapılan masrafların ve geçen zamanın boşa gitmemesi adına dikkatli olun. Yaptığınız başvuruların değerlendirme sürecinin tamamlanası ile birlikte de cevap tarafınıza iletilecektir. Es geçilen ve unutulan bir diğer konu ise hem uçak hem de otel rezervasyonlarında ön ödemeli işlemlerdir. Vizenin onayı alınmadan satın alınan otel ve uçak ücretleri oldukça riskli olacaktır.

 

Daha Detaylı Bilgi Almak İçin tıklayınız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat