Letonya Vizesi

Letonya Vize İşlemleri

Letonya Turistik Vize Başvurusu

 

Son dönemim popüler ülkelerinden biri olan ve Ab üyesi olduğu için Schengen vizesi ile giriş yapabildiğiniz Letonya’ya turistik amaçlı bir gezi yapmak istediğinizde AB üyesi bir ülke vatandaşı değilseniz, AB üyesi ülkelerde oturum izniniz yoksa Letonya turistik vize başvurusu yağmanız gerekiyor. Letonya hükümeti; başvuru yapacak kişiler için şu şartların yerine getirilmesini istemektedir.

 

l Pasaport süresinin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

l Letonya giriş ve çıkış tarihlerini kapsayan ve en az 15 gün olacak şekilde tıbbi müdahale dahil 30.000 Euro maddi karşılığı olan seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekiyor.

l Seyahat edecek kişi 18 yaşından küçükse anne ve babasının noter tasdikli muvafakatname alınmış olması gereklidir.

Bu şartları sağlayan kişiler Letonya turistik amaçlı vize başvurusunda bulunabilirler. Letonya’nın bir Avrupa Birliği üyesi olması nedeni ile vize başvurularında başvuru formunun İngilizce ve okunaklı bir şekilde doldurulması gereklidir. Sadece Letonya’ya girecekseniz tek giriş çıkışlı Letonya vizesi, eğer başka ülkelere gidecekseniz çok giriş çıkışlı Letonya vizesi için başvurmanız gerekiyor.

 

Başvuru Süreci

 

Letonya turistik vizesi başvuru yapacaksanız Letonya Büyükelçiliğine, yetkili vize danışmanlık merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için önceden başvurunuz için randevu almanız gerekiyor. Randevu gününde başvuru yapacağınız vize merkezine gittiğinizde dosyanızı teslim ediyorsunuz. Başvuru sırasında daha önce bir Avrupa Birliği ülkesine giriş yapmamışsanız sizden biometrik izler alınıyor. Evraklarınızı büyükelçiliğe veya vize merkezine posta yolu ile gönderebileceğiniz gibi şahsen de götürebilirsiniz. Eğer daha önce parmak izi vermişseniz ve üzerinden 5 yıl geçmemişse biometrik iz vermek için gitmenize gerek kalmıyor. Parmak izi ve fotoğraf işlemlerinden sonra vize ücretini ödemeniz gerekiyor. Letonya turistik vize başvuru ücretini başvuru merkezinde Euro ve nakit olarak ödeyeceğiniz vize ücretiniz vizenizin türüne göre belirleniyor.

 

Vize başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzun değerlendirilmesi süresi 10 iş gününü bulmaktadır. Letonya turist vizesi başvuru işlemleri sonucunda vizenin kargo yolu ile sizlere ulaştırılıyor. Letonya Büyükelçiliği sizden ek bir evrak isterse cevabın size ulaşması gecikebiliyor. Bu nedenle seyahat sürenizden önce başvuru tarihinizi dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

 

Letonya Ticari Vizesi

 

Letonya; yakın zamanda Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olduğu için Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının ticari vize başvurusu yapmalarını şart koşmuştur. Avrupa Birliği vatandaşları, Schengen vizesi sahibi olan kişiler ve diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar ticari vizeden muaf tutulmuştur. Bu kişilerin dışında yer alan yeşil, umumi ve hususi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Letonya ticari vizesi almak zorundalar.

 

Letonya ticari vizesi başvurusu için her Avrupa Birliği üyesi ülke gibi 30.000 Euro asgari tutara sahip acil tıbbi müdahale kapsamı olan bir seyahat sigortası yaptırmış olmanız gerekiyor. Seyahat sigortası dönüş tarihinizi kapsayacak şekilde olmalıdır.

l Başvuru yaparken pasaportunuzun dönüş tarihimizden sonrasında en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Pasaportunuzun yırtılmamış olması ve deforme olmamış olması gereklidir. Ayrıca 2 adet boş sayfası olmalıdır.

l Ticari başvurusu yaparken Letonya kayıtlı bir şirket, kurum, kuruluş, firma veya organizasyondan adınıza düzenlenmiş bir davetiyeye sahip olmanız gerekiyor.

l Letonya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş vize danışmanlık firmalarından ve Letonya büyükelçiliği vize ofisinden şahsi olarak başvuru yapabilir, evraklarınızı kargo ile gönderebilirsiniz.

l Biometrik iz vermek için vize merkezlerinden randevu almanız gereklidir. Bu nedenle randevu tarihinizde başvuru dosyanızla birlikte başvuru yapmanız avantaj sağlayacaktır.

Letonya ticari vize başvuru sonrasında 180 günlük bir ticari vizeniz olacaktır. Bu sürenin 90 gününde Letonya sınırları içinde ikamet edebilirsiniz.

l Letonya vizesi başvurusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta adınıza düzenlenmiş olan davetiye de kişisel bilgilerinizin doğru yazılmış olması ve davetiyeyi gönderen şirketin Letonya’da kayıtlı olmasıdır.

l Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular için en az 6 ay Türkiye’de oturum izni almış olması gereklidir.

Letonya ticari vize başvurusunda vize ücretini vize merkezinden nakit olarak yatırmanız gerekiyor. Vize başvurusu sırasında hesaplanan ve güncel kur üzerinden ödemeniz istenen vize başvuru ücretini yatırarak dekontu başvuru dosyanıza koymalısınız. Euro bazında belirlenen vize ücreti güncel olarak 60 Euro olarak belirlenmiş olup, belirli dönemlerde değiştirilmektedir. Letonya vize başvuru dosyanızda yer alan başvuru formunuzun İngilizce veya Türkçe doldurulmuş olması, okunaklı olması ve akıcı bir dil ile yazılması gereklidir. Aksi durumda red alma olasılığınız oldukça yüksektir.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat