İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri

 

Tarihi güzellikleri ve konumu ile Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan İtalya her açıdan harika etkileri ziyaretçilerine sunuyor. Tarihin en önemli olayların gerçekleştiği ülke aynı zamanda Roma İmparatorluğunun da merkezi konumundaydı. Dünya tarihinde bu denli önemli yere sahip olması da cazipliğini arttırıyor. Muhteşem yapıya sahip ülkeyi ziyaret etmek için vize almanız gerekmektedir. İtalya, Schengen gurubu ülkelerden bir tanesi olduğu için İtalya Schengen Vizesi alınması zorunluluktur. Vizeniz ile ilgili yapmanız gereken işlemleri doğru şekilde takip etmeli ve eksik hiçbir şey bırakmadan başvurmalısınız. İtalya vize işlemleri prosedürler ve uygulamalar açısından farklılık sunmaktadır. Fakat Avrupa birliği ülkelerden birisi olarak görünün ülke için vizeler ortak olarak başvuru gerektirmektedir. Vizenizi zorlanmadan alabilmeniz içinde sürekli olarak hizmet veren Vize Başvuru Merkezi en iyiyi sunacak yapıdadır. Hem uzun süre bu işi yapıyor olmaları hem de sektörde aktif olarak rol oynayan yapıları olması olumlu etkiyi sunmaktadır.

 

İtalya Vizesi Alma Şartları

Hangi amaçla İtalya’ya gitmek istediğinizi belirlemeniz önceliğiniz olmalıdır. Bu amacın öncelikli olarak belirtilmesi evrakların teminini belirlemektedir. Amaca yönelik evrak talep edilmesinden dolayı seyahat amacı belirlenmelidir. İtalya vizesi alabilmeniz için öncelikli olarak sizden istenen evrakların hem uyumlu olması hem de kanunlar açısından engel teşkil edecek durumlar olmamasıdır. Kanuni açıdan sorunlu olan kişilerin başvurularında ret cevabı alınması söz konusudur. İtalya vize başvurusu için evraklara dikkat etmenizin yanı sıra öncesinde vukuat işlenmemiş olması da önemlidir. Başvuru için şartların uygun olması durumunda evrakları konsolosluğa sunabilirsiniz. Evrakların takibinden tutunda randevu işlemlerine kadar parmak izi işleri hariç tüm işlemler vize başvuru merkezi tarafından yapılmaktadır. Size düşen ise evraklarda imza atmanız gereken yerlere imza atmak ve randevuda şahsen bulunmaktır.

 

İtalya Vize Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Başvurunuzu sunmadan önce hazırlık aşamasında dosya tutmanız ve dosyanızda bilgilerin net olmasına dikkat etmeniz gerekir. İtalya vize başvurusu yaparken dosyanızda bulunması gereken evrakları şu şekilde sıralamamız mümkün:

 

 

l İtalya vize başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalı ve bu formun güncel olmasına dikkat edilmelidir. Güncellemeler ile ilgili konsolosluk sitesinden form temin etmek mümkündür.

 

l Pasaportun hem geçerlilik süresi uygun olmalı hem de en az 2 sayfalık boş alan bulunması gerekir. Pasaportunuz bu şartlara uygun değilse pasaport yenilemeniz gerekecektir. Yenilemediğiniz taktirde başvurunuz ret cevabı ile sonuçlanabilir.

 

l Biyometrik fotoğraf arkası beyaz fonlu olmalı ve uygunluğu kontrol edilmelidir. En az iki adet olmasına ve 35 x 40 mm olmasına dikkat etmelisiniz.

 

l Aile bilgileri içerecek şekilde sunulacak nüfus kayıt örneği ilgili kurum tarafından imzalanarak size sunulmalıdır.

 

l Banka hesabınızda en az 7.000 TL olması gerekmektedir. Mali durumunuzun incelenebilmesi için de banka tarafından imzalanmış orijinal 3 aylık hesap hareketleri.

 

l Net bir şekilde görülebilir ve yazılarının okunabilir olduğuna dikkat ederek kimlik fotokopisi sunulmalıdır.

Vizeleriniz ile ilgili evrakları sunarken mutlaka amaca yönelik olmasına dikkat edin. Ticari amaçlı vize için planlama yaparken turistik amaçlı istenen belgelerin sunulması sıkıntıya sebep olabilir. Amaca yönelik evrak temininin önemi de bu durumla doğrudan bağlantılıdır. Kontroller esnasında yaşanabilecek bu tür aksaklıklar ret cevabı almanıza sebep olacaktır. İtalya vize işlemleri yürütülürken gereklilikler uygun şekilde sunulmalıdır. Dosyalama yapmanız ve gerekli evraklar konusunda liste tutmanız iyi olacaktır. Temin ettiğiniz evraklarla listeyi karşılaştırıp sorunsuz şekilde başvuru dosyasını tamamlayabilirsiniz. Planlarınızı sorunsuz şekilde gerçekleştirebilmek için prosedürleri uygun şekilde yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca konsolosluk sitelerinde bulunan formların güncel olarak indirilmiş olmasına da dikkat edin.

 

Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat