Cezayir Vizesi

CEZAYİR TURİSTİK VİZE

 

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin yabancı ülkeye yapacakları ziyarette vize alması gerekmektedir. İlgili vize, seyahatin türüne göre belirlenir ve buna ilişkin süre verilir. Cezayir Turistik vize alabilmek için de Cezayir konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca Cezayir vizesi başvuru merkezleri de bulunmaktadır. Her vizenin farklı başvuru ismi ve hazırlanması gereken farklı evrakları bulunmaktadır. Cezayir turistik vize C tipi bir kısa süreli vize işlemidir. İlgili başvuru evraklarının hazırlanırken tam ve eksiksiz şekilde hazırlanıyor olması başvuru değerlendirilme işlemini olumlu yönde etkilemektedir.

 

Cezayir turistik vize almak isteyen bordo pasaport sahibi TC vatandaşlarının pasaportlarını son on yıl içerisinde almış olup, seyahatin bitme süresine maksimum 6 ay olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun da vize basılabilmesi adına son iki sayfasının boş olması, pasaportun hiçbir şekilde zarar görmemiş olması, kişinin önceki pasaportu varsa onların da iletilmesi gerekmektedir. Cezayir turistik vize işlemleri başvurusundan sonra sağlık pasaportu yapılması işlemi zorunlu kılınmıştır. İlgili sağlık sigortalarını sağlık acentaları sağlamaktadır.

 

Cezayir turistik vizesi alabilmek için Cezayir konsolosluğundan randevu almak ve burada hazır bulunmak zorunlu değildir. Evrakların tam bir şekilde hazırlanıp gönderilmesi de yeterli bir işlemdir. Konsolosluk ya da başvuru merkezlerinde vize mülakatı ya da kişilerin biyometrik verileri ( parmak izi) alınması işlemi yapılmamaktadır. Bu nedenle şahsen gelinmemesi halinde sadece evrak gönderimi de geçerli olmaktadır.

 

Cezayir turistik vize başvuru süresi maksimum 90 gün öncesinden açılmaktadır. Bu 90 günlük süre zarfında Cezayir turistik vize işlemlerine başvuru için kişiler uygun zamanda müracaat edebilir. Vize işlemleri için sonuçların değerlendirilmesi bir iş günü içerisinde çıkmaktadır. Yoğunluk olduğu zamanlarda değerlendirme sonucu ikinci iş gününe sarkabilmektedir. Kısa bir süre içerisinde değerlendirme yapıldığı için vize başvurularının hızlı vize, VIP hizmetler ve ekspress hizmetleri kapsamında belirlenmiş herhangi bir hizmeti bulunmamaktadır.

 

İlgili vizeye başvuruda bulunabilmek için her ilin bağlı bulunduğu bölge başvuru merkezine yani konsolosuk veya büyükelçilik vize bölümüne  gidilmesi gerekmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde her başvuru sahibinin başvuruda bulunmak istediği başvuru merkezine bağlı müracaat edebilme hakkı bulunmaktadır. Sadece Ankara’ da ikamet eden kişilerin Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

CEZAYİR TİCARİ VİZE

 

Cezayir ticari vize, bordo pasaport sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti’nden Cezayir’ e iş seyahati, çalışma ve fuar, seminer kapsamında gerçekleştirecekleri durum için alacakları vizedir. İş ile alakalı olacak şekilde eğitim, seminer, kongre, fuar gibi kişinin iş ile alakalı olarak katılabileceği durumları içermektedir. Her ne kadar ilgili durum için kişi turistik amaçla gitse de asıl amacı iş seyahati olduğu için turistik vize değil, Cezayir ticari vize alması gerekmektedir. Cezayir ticari vize evrakları diğer vize evraklarından farklılık göstermektedir. Bu vize başvurusunun değerlendirilmesi için evrakların eksiksiz ve tam, doğru şekilde hazırlanması, sunulması gerekmektedir. Tam ve doğru beyanda bulunulan evraklar başvuru değerlendirmesinde vize almaya hak kazanır. Cezayir ticari vize işlemleri başvurusu sırasında bireysel başvurular kabul  edildiği gibi aynı zamanda kolektif başvurular da kabul edilmektedir.

 

Başvuru formu doldurulurken Türkçe uyumlu olacak şekilde Fransızca veya İngilizce başvuru yapılmaktadır. Ancak en önemli belge olan ve ticari vizenin kabul edilmesini sağlayan davet mektubunun ya Fransızca ya da İngilizce olarak yazılması gerekmektedir. Çünkü başvurudaki davet mektubu Cezayir konsolosluğu tarafından incelenecektir. Davet mektubu denilen belge başvuru sahibinin Cezayir’ de iş amaçlı bulunduğuna dair bir davetiye niteliğindedir. Davet yazısı olmayan başvuru sahiplerinin vize başvuruları kabul edilmemektedir. Her şirket sahibinin Cezayir ticari vizesi alma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Vize işlemleri alınırken sadece amacına uygun olarak alınması gerekmektedir. Seyahatin amacı turistik ise, Cezayir turistik vizesi, eğer seyahatin amacı iş gezisi ise Cezayir ticari vize alınması uygun olacaktır.

 

Cezayir ticari vize maksimum 90 iş günü için geçerlidir. Bu vizeye başvuruda bulunmak için seyahat tarihinden 90 gün önceye kadar başvuru merkezlerine müracaat yapılabilmektedir. İlgili vizenin başvuru onaylanma süresi 1 – 2 iş gününü almaktadır. Bu nedenle seyahatten bir hafta önceye kadar da başvurular alınabilmektedir. Cezayir ticari vize ücretleri yıllık olarak değiştiği için, net bir ücret bilgisi sunulmamaktadır. Ayrıca ilgili vize başvurusunda bulunan kişiler 90 gün için Cezayir’de iş yapabilir ve burada çalışabilir. Yalnız oturum izni almamaktadır. Vizenin çalışma vizesine çevrilmesi için yeni vize başvurusunda bulunma ya da sürenin uzatılma isteğinde bulunulması gerekmektedir.

 

 

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat