Burkina Faso Vizesi

Burkina Faso Vize İşlemleri

Burkina Faso Turistik Vizesi

 

Burkina Faso’ya turistik amaçlı gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Burkina Faso turistik vizesi almak zorundalar. Umumi pasaport, yeşil pasaport ve gri hizmet pasaportu lan vatandaşlar vize almak zorundayken diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vize almadan vize alabilir ve giriş yaparak ikamet edebilirler. Burkina Faso turistik vizesi için3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olmak üzere üç farklı süre için başvuru yapabiliyorsunuz. Vize başvurusu yaparken pasaport geçerlilik süresinin vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına özen göstermelisiniz. Burkina Faso Büyükelçiliği vize bölümü çalışanları standartların aksine vize bitiş tarihini baz alarak en az 6 ay geçerlilik süresine sahip pasaportlar ile başvuru yapılmasını istiyorlar.

 

Burkina Faso turistik vizesi için Burkina Faso Ankara Büyükelçiline başvuru yapabiliyorsunuz. Burkina Faso Fahri Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize ve giriş izni vermekle yetkili değildir. Başvuru yaparken sadece turistik ve ticari vizeler için Büyükelçiliğe ve Yetkilendirilmiş seyahat acentelerine başvuru yapabiliyorsunuz. Burkina Faso turistik vizesi için Büyükelçilik dışında başvuru yapacağınız bir makam olmadığı gibi kapı da vize uygulaması da yapılmamaktadır. Başvuru işlemleri için gereken evrak listesine, yatırılacak vize ücretine ve izlenecek prosedürlere Burkina Faso Büyükelçiliği resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Burkina Faso turistik vizesi başvurusu için resmi bayramlar dışında ve hafta sonu resmi tatiller dışında hafta içi her gün başvuru yapabiliyorsunuz. Burkina Faso resmi bayramlarını dikkate alarak yapacağınız başvuruları seyahatinizden en az 15 gün öncesinden başvuru yapmanız sizin için avantaj oluşturacaktır. Vizeniz için evrakların incelenmesi ve evrakların değerlendirilerek vize başvurunuzun sonuçlanması için ortalama 3 – 5 iş günü sürüyor. Başvuru sonuçlarınızı büyükelçilik vize ofisinden alabilir veya posta yolu ile size ulaşmasını da bekleyebilirsiniz. Resmi tatiller olması durumunda size ulaşması gecikebilir.

 

Burkina Faso turistik vizesi için vize ücreti TL olarak ve nakit ödeme şeklinde yapılmaktadır. Vize başvuru ücreti başvuru yaptığınız vizenin türü, süresi ve giriş sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle vize ofisinde vize başvurusu yaparken size ücret konusunda bilgi verilecek ve ödeme yapmanız istenecektir.

 

Burkina Faso Ticari Vize

 

Turistik amaçlar dışında ticari faaliyetler yürütmek isteyen Türk Vatandaşları Burkina Faso ticari vizesi almak zorundadır. Faaliyet gösterdiğiniz meslek grubu fark etmeksizin Burkina Faso’da ticari amaçlar için bulunacaksanız ticari vize başvurusu yapmanız gerekiyor. İstisnai olarak sadece diplomatik pasaport sahipleri ticari vize almak zorunda değildir. Burkina Faso ticari vize başvurusu için yetkili olan makam Burkina Faso Ankara Büyükelçiliğidir. İstanbul’da yer alan Fahri Konsolosluk vize verme yetkisine sahip değildir.

 

Vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hafta içi her gün saat 10:00 ile 12:00 arasında vize başvurusu yapmak için Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilirler. Burkina Faso ticari vize başvurusu için Ankara Büyükelçiliğine veya Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine şahsen giderek başvuru yapabilirler. Ticari vizeler 3 aylık çok girişli, 6 aylık çok girişli, 1 yıllık çok girişli olarak 3 farklı kategoride verilmektedir. İlk defa Burkina Faso’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 3 aylık çok girişli ticari vize verilirken daha önce gitmiş ve Burkina Faso sınırları içinde ikamet etmiş kişilere 1 yıllık çok girişli vize verilmektedir.

 

Önemli Noktalar

 

Burkina Faso ticari vize başvurusu yapmak için dikkat etmeniz gereken iki konu ver. Bunlardan birincisi Büyükelçilik tarafından istenilen evrakların eksiksiz olarak başvuru dosyası içinde yer alıyor olmasıdır. Dikkat edeceğiniz ikinci konu ise aşı kartınızın yanınızda olmasıdır. Türk vatandaşları için; sarı humma, meningokok, çocuk felci, tetanos, difteri aşılarını yaptırmış olmaları gerekiyor. Bu aşılardan eksik olan varsa tamamlatılması vizenizin olumlu sonuçlanması için büyük bir etkendir.

 

Burkina Faso ticari vize başvurusu ortalama olarak 5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Burkina Faso Büyükelçiliği vize bölümü istediği zaman sizden ek evrak ve bilgi talep edebilir. Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanması uzayabilir. Burkina Faso vize başvurusu için sizden istenen ve 20 sorudan oluşan ticari vize başvuru formunu İngilizce olarak akıcı bir dilde doldurmalısınız. Başvuru formunun okunaksız olması veya doldurulmamış olması vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Burkina Faso vize merkezlerinde ekspres vize uygulaması olmadığı için başvuru, değerlendirme ve sonuçlandırılması süreleri için ortalama 30 gün sürebilir.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat