Benin Vizesi

 

BENİN TURİSTİK VİZESİ

 

Bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Benin ülkesine vize ile giriş yapma hakkına sahiptir. Benin Cumhuriyeti turist vizesi başvuruları 2019 yılından beri e vize uygulaması doğrultusunda gerçekleşmektedir.

 

Benin turistik vize değerlendirme süresi anlık olarak sistem üzerinden değerlendirilmektedir. Bu nedenle Benin turist vizesine başvuracak olan kişilerin gidiş tarihinden bir hafta öncesinden bile başvuruda bulunması yeterli olacaktır. e – vize başvurularının ise, Benin ziyaretinden 7 gün önce yapılması gerekmektedir. Benin turist vizesi süresi maksimum 90 gün olarak belirlenmiştir. Kısa süreli vize işlemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 30 gün tek girişli turistik vize, 30 gün çok girişli turistik vize ve 90 gün çok girişli turistik vize olmak üzere üç aşamada vize talebinde bulunulması mümkündür. Benin turist vizesi ücretleri, talep edilecek olan vizenin hem türüne hem de çok girişli ya da tek girişli olmasına bağlı olarak süresine dikkat edilerek değiştirilmektedir. Bu nedenle vize ücretleri ile ilgili olarak net bir fiyat verilememektedir. Her yıl düzenli değişmesinin yanı sıra uygulamış olduğu vize türüne farklı fiyat politikası ile de çok farklı vize başvuru rakamları çıkabilmektedir. Vize başvurusu sırasında ücret ödenmektedir. Vizenin çıkmaması durumunda ise, ücret iadesi yapılamamaktadır. Bu nedenle evraklar konusunda eksik kalmamasına ve doğru bilgi beyan ederek, vize işlemlerinin onaylanmamasını gerektirecek yanlış bir durum yapılmamasında fayda vardır.

 

Bu ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruda randevu alarak konsoloslukta hazır bulunmalarına gerek yoktur. Detaysa inilmeden evrak talebinde bulunulması ve ardından da başvurular tamamlanır tamamlanmaz kısa süre içerisinde yanıt alınması ile işlemler olabildiğince hızlı akmaktadır. Benin turist vizesi ile alakalı olarak değerlendirme sonuçları Benin Büyükelçiliği’ nin inisiyatifince belirlenmektedir.

 

Benin Cumhuriyeti’ ne giriş yapmak için Sarı humma aşısı, Hepatit A, Hepatit B, Menenjit (A, B, W135, X tiplerini içermesi gerekmektedir. ) Difteri, tetanoz ve polio aşılarının bulunduğu karma aşı yaptırılmalıdır. Bu aşıların yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte gidilen ülkede kişilerin sağlıkları açısından önemlilik arz etmektedir. Aşıların gitmeden önce dönemine uygun olarak üç ay öncesinde yaptırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Benin Cumhuriyeti ile alakalı olarak her türlü vize işlemleriniz ve sormak istedikleriniz için bizlere ulaşmanız mümkündür.

BENİN TİCARİ VİZESİ

 

Benin Ticari vizesinin amacı, iş maksadıyla herhangi bir çalışma, seminer ve fuar gibi katılımlar amacıyla Benin Cumhuriyeti’ ne giriş yapmak için izin belgesidir. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaporta sahip olan kişilerin C tipi vize kapsamında almak için başvurdukları bir vize türüdür.

 

Benin ticari vize başvurusunda bulunduktan sonra, hazır olarak Benin Büyükelçiliğinde bulunma zorunluluğu yoktur. Sadece evrakların tam şekilde ve eksiksiz, doğru olarak hazırlanması yeterli olacaktır. Benin ticari vizesi başvuruları online olarak internet üzerinden e vize şeklindede alınmaktadır. Vizenin sonuçlanma süresi e vize ise hemen büyükelçilikten yapılmış ise 3-4 iş gününü kapsamakta ve olumlu ya da olumsuz vize değerlendirilme yanıtı kişilerin güncel e mail adreslerine veya bizzat kendilerine iletilmektedir. E vize kapsamında değerlendirme işlemleri değerlendirme süresini hızlı şekilde ilerletmektedir. Benin vize değerlendirme sürecinin son yetkisi Ankara Benin Büyükelçiliği’ ne aittir.

 

Benin ticari vize başvurusunda bulunmak amacıyla seyahatin bitiş tarihinden itibaren son altı ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Pasaportun yıpranmamış olması ve son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir. Kişilerin önceki pasaportları varsa bunları da yanında bulundurması önem arz etmektedir. Online sistem aracılığı ile Benin ticari vize başvurusunda bulunulması yeterlidir. Başvuru dili Türkçe olabilir. Online Benin ticari başvuru formu içerisinde yer alan kişisel bilgiler, seyahat bilgisi, kalınacak yer bilgisi ve güncel telefon numarası, e mail adresi yerlerinin hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Benin ticari vize ücreti online başvuru işleminden hemen sonra yine online olarak yatırıldığı zaman başvuru işlemleri de hemen onaylanmaktadır.

 

Benin ticari vize süresi 30 günlük tek giriş, 30 günlük çoklu giriş ve 9 günlük çoklu giriş olmak üzere üç aşamada talep edilebilmektedir. Vize başvuru elden yapılacak ise bir hafta öncesinden, e vize başvuru kapsamında yapılacak ise, 90 gün öncesinden yapılması uygundur. Benin Cumhuriyeti’ ne ticari amaçlı olarak gitmeden önce yaptırılması uygun görülen, Menenjit, sarıhumma, tetanos, tifo ve dizanteri için aşılar yaptırılmalıdır. Benin ticari vizesi alındıktan sonra, vizenin kapsadığı zaman aralıklarında vizenin türüne uygun olarak bir kereliğe mahsus veya çoklu giriş yapılarak Benin Cumhuriyetinde ticari amaçla bulunulabilmektedir. Vize süresince iş ile ilgili olarak herhangi bir etkinlik, fuar ve seminer programına katılım sağlanabildiği gibi aynı zamanda da vize süresinde ülkede iş yapılabilmektedir.

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat