Avusturya’da Gezilecek Yerler

Avusturya’da Gezilecek Yerler;

 

Bu yazımızda sizlere Avusturya’da gezilecek yerleri Listeledik;

 

 1. Viyana

 

 

 

Mozart’ın dünyaya geldiği büyüleyici şehirde doğduğu mevki, Salzbach Nehri’nin bir yakasında bulunan Mozart Rezidansı, Mozart Meydanı ve burada yer alan Mozart heykeli görülmesi gereken ilk yapılardır. Barok mimari ile süslenen tarihi şehirde adım başı görülmeye değer bir yapı bulunduğundan yaya olarak ilerlemek önerilmektedir. Katedral Meydanı, Salzburg Prensine ev sahipliği yapmış olan Residenz Sarayı’nı ziyaret etmek, yüzyıllar yaşında mobilya, sanat ve tarih eserlerin eşsiz görüntüsü ile buluşmak unutulmamalıdır. Ayrıca birbirinden ilginç silahların sergilendiği Hohensalzburg Kalesi’nde (Festung) şehrin en büyüleyici manzarası seyredilmektedir.

 

 

 

Nehrin sağında kalan Mirabel Sarayı ve enfes bahçeleri, Hohensalzburg Kalesi’nin kardeşi olarak bilinen Castle Werfen’i gördükten sonra tuz şatosu anlamına gelen eski tuz ticaret merkezi şehri Salzburg’un neden UNESCA Dünya Mirası listesinde yer aldığı daha net anlaşılmaktadır.

Avusturya’nın başkenti olan Viyana gezisi için en az 1 gün tavsiye edilmektedir. Dolu dolu bir Avusturya gezisi için Viyana’da gezilmesi gereken yerler listesi bir hayli kalabalıktır.

 

 

 

l Hofburg İmparatorluk Sarayı: Habsburg hanedanına kış aylarında ev sahipliği yapan, 13.yüzyıl kalesidir. Resmi konut ve ofis olarak cumhurbaşkanına tahsis edilmektedir. Ayrıca 3 faklı bölüm müze olarak düzenlenmiştir. Kraliçe Elizabeth’in şahsi eşyalarının sergilendiği Sisi Müzesi özellikle ziyaret edilmelidir.

l Museum Quarter: Hofburg İmparatorluk Sarayı’nın yanında yer alan yapı sanat tutkunlarına hitap etmektedir. Dünyanın 8. Büyük kültürel kompleksidir. Alanında en çağdaşı ünvanına sahip Modern Sanat Müzesi, ‌Gustav Klimt ve Egon ‌Schiele eserlerinin ağırlıklı bulunduğu Leopold, dans ağırlıklı etkinliklerin adresi Tanzsquartier, müze kültürü aşılamak adına düzenlenen ‌ZOOM ‌Kindermuseum komplekste yer alan bazı yapılardır.

l Hundertwasser Evi: Teras zeminlerinin toprak kaplanarak ağaçlık alana dönüştürüldüğü, ekspresyonist mimari özellikleri ile inşa edilen yapıda 16 teras, 4 dükkan ve 53 daireden meydana gelmektedir. Dairelerde konaklandığından teras ve dükkanlar ziyarete açıktır. Ayrıca aynı kişilerce inşa edilen Kunst Haus Wien Museum görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

l Schönbrunn Sarayı: Habsburg hanedanına yaz aylarında ev sahipliği yapan eski imparatorluk sarayı 44 veya 22 odayı kapsayan tur seçenekleri ile incelenebilmektedir. Barok özelliklere sahip yeşil bahçelerde heykeller, Neptün Çeşmesi, labirent ve hayvanat bahçesi ilgi çeken ayrıntıların başında gelmektedir.

l Aziz Stephan Katedrali: Osmanlı devletinin kuşatması esnasında yerel halk tarafından sığınak olarak kullanılan katedral gotik mimariye sahiptir. İlginç ve farklı yapılarda koleksiyonların sergilenmesinin yanı sıra güney kuleden muhteşem bir manzara keyfi vaat etmektedir. Ayrıca

l Belvedere Sarayı: Prens Eugene için yazlık konut hizmeti veren saray Alp mimarisine sahip kompleks bir yapıdır. Ahır, kış bahçesi ve açık bahçelerden oluşmaktadır.

l Opera Binası: Klasik müziğin mabedi, Avusturya’nın sembollerin biridir. Schwind Fuayesi, Çay Salonu, Büyük Merdiven ve sergilenen performanslar yoğun ilgi görmektedir.

l Viyana Belediye Binası: Neo-Gotik mimari anlayış ile yeniden inşa edilen bina, Ulusal Tiyatro ve Parlamento ile aynı alanda bulunmaktadır. Ayrıca her Mayıs ayında Life Ball adlı etkinliğin gerçekleştiği balo salonu binanın önünde bulunan Viyana Şehir Kütüphane’sinde yer almaktadır. Ayrıca Kasım ayında kurulan Noel Pazarı ve Ocak-Mart aylarında buz pateni pistinin keyfini sürmek mümkün hale gelmektedir.

l Karl Kilisesi: Veba salgınını geçmesi ümidi ile inşa edilen yapı, cesaret ve sadakatin vurgulandığı kuleleri, görkemli heykel ve duvar kabartmaları ile dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Ayrıca asansör ile çıkılabilen platformdan tüm çalışmalar izlenebilmektedir.

l Sanat Tarihi Müzesi, popüler alışveriş bölgesi Graben Caddesi ve Veba Sütunu, 1 milyondan fazla basılı eser ve 60 binden fazla çizimin sergilendiği Albertina Müzesi, notaljik ve modern olmak üzere 250 farklı oyuncağa sahip Prater, tarihi Pazar yeri olan Naschmarkt, milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan panda, koala, gergedan, Sibirya kaplanı gibi 700’den fazla hayvan türüne sahiplik eden Tiergarten Schönbrunn görülmesi gereken diğer noktalardır.

 

 

Bambaşka deneyim arzulayan kişiler için fosil, değerli taş ve mercanlardan oluşan 30 bin parçalık koleksiyon bağışlanması ile açılan Doğa Tarihi Müzesi, Grabene benzeyen alışveriş bölgesi Karntner Caddesi ve ücretsiz turların yapılabildiği Neo-Klasik mimarinin en ihtişamlı örneği Avusturya Parlamento Binası, halka açık faaliyet gösteren İber Yarımadası’nda bulunan İspanyol Binicilik Okulu kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler olarak önerilmektedir.

 

 

 

Son olarak doğanın huzuruyla buluşmak isteyenler için Burggarten kaçırılamayacak fırsatlar sunmaktadır. Palimiye Evi, Kelebek Evi, Neue Burg Sarayı, Ring Bulvarı ile çevrelenen 38 hektarlık alana sahip bölgede çimlere uzanarak kitap okuma keyfi sürmek popüler aktivitedir. Viyana’yı koklayarak keşfetmek isteyen gezginlere Smells Like Wien Spirit Turu, Viyana’dan kalkan, imparatorlara layık dizayna sahip vagonları bulunan çeşitli seyahat seçeneklerine sahip Majestic Imperator tren turu tavsiye edilen diğer aktivitelerin başında gelmektedir.

 

 

 

 1. Bad Gastein

 

 

 

Altın madenciliğinin ardından, termal su kaynaklarının varlığı nedeniyle kraliyet, çar ve şansölyelerin uğrak mekanı olan Bad Gastein sağlık kasabası olarak ünlenmiştir. Belle Epoque tarzına sahip gösterişli mimarisi ile hayranlık oluşturan yerleşim spa merkezleri ve hamamlar ile yılın tüm yorgunluğunun atılmasında büyük rol oynamaktadır.

 

 

 

Salzburd’da yer alan ve rakımı bin metreyi bulan kasabada kış sporları gerçekleştirilmektedir. Kış aylarında seyahat planlayanlar için yemyeşil ormanlar ve bol oksijenli doğal güzellikler haricinde kayak pistleri seyahat rotasına eklenmelidir.

 

 

 

 1. Graz

 

 

 

Avrupa’nın en eski Roma devri kentlerinden biri olan Steiermark eyaletinin başkenti oldukça iyi korunmuştur. 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan yerleşim Mora Nehri’nin iki yakasında bulunmaktadır. Sayısız kafe ve sosyal tesiste gastronomik bir tur imkanının yanı sıra Glockenspieplatz’da bulunan ünlü saat kulesi Chateau Eggenberg ve İtalyan esintilere sahip Landhaus ve katedral görülmesi gereken en önemli yapılardır. Ayrıca Ortaç Çağ ruhunu yansıtan Graz sokakları zengin koleksiyonlara sahip birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

 1. Hallstatt

 

 

 

Salzburg ile Graz arasında kalan Salzkammergut dolu dolu bir tatil imkanı sunmaktadır. Kartpostallara sık sık görüntü olan doğal güzellik abidesi opera, bale, tiyatro aşıklarına, kültür ve tarihi eser severlere hitap eden mekanlara da sahiptir. Berrak birçok gölün çevrelediği bölgede, manzarası ile kendine hayran bırakan dağları, doğal kaplıcaları ve UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Hallstatt ile St. Wolfgang gibi unutulmaz köyleri ziyaret etmek mümkündür. Hallstatt dünyanın en çok fotoğrafa sahne olan 5 yerleşimden biridir. Çin Cumhuriyeti’nde replikasının inşa edildiği köyün 7 bin yıldır ayakta olduğu bilinmektedir.

 

 

 

 1. Hochosterwitz Kalesi

 

 

 

Şato olarak da anılan yapı Orta Çağ Avrupası’na ait ilk şatodur. 9. Yüzyıldan günümüze değin ulaşan, 14 farklı kapısı olan ve Dolomite kayasına inşa edilen yapı oldukça göz kamaştırıcıdır. 160 metre yükseklikte bulunduğundan yaklaşık 650 metre doğa yürüyüşü sonucunda varılmaktadır. Dünya üzerinde eşi bulunmayan Hochosterwitz Kalesi görülmesi şiddetle tavsiye edilen yerlerden biridir.

 

 

 

 

 

 1. Innsbruck

 

 

 

Avrupa kayak başkentlerinden biri olan yerleşim doğal güzelliklerin yanı sıra çokça kültür cazibe merkezi tarafından çevrilmiştir. Ünlü manzaralara, etkileyici mimari yapılara sahip olan Innsbruck son dünya savaşında 22 kez bombalı saldırıya maruz kalarak ağır yaralar almıştır. Ancak Tirol’un ve Alp Dağlarının başkenti olan şehir muazzamlığını geri kazanmıştır. Şehre ismini veren Inn Nehri ve köprülerinin yanı sıra tarihi atmosferi görenlerin hayranlığını kazanmaktadır.

 

 

 

 1. St. Anton am Alberg

 

 

 

Doğa ile baş başa olma imkanı da sunan kış tatil merkezi Avrupa’da kayak yapılan ünlü noktalarından biridir.

 

 

 

 1. Wachau Vadisi

 

 

 

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan vadi tarihi, üzüm bağları ve meyve ağaçlarıyla bir arada sunmaktadır. Vadinin adını onlarca derenin birleştiği Wachau Nehri’nden almaktadır. Vadinin tam ortasından geçen Tuna Nehri haricinde 500e yakın tarihi mekanı sınırlarında barındıran Wachau da yapılan şaraplar dünya genelinde bir üne sahiptir.

 

 

 

 1. Wörthersee Gölü

 

 

 

20 kilometre uzunluğa sahip olan gölün genişliği 2 kilometredir. Bölgede orta çağ mimarisiyle inşa edilen tarihi yapılar ve el değmemiş ormanlar bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca misafir ağırlayan gölde yüzmek, kano yapmak gibi çeşitli su aktivitelerine katılmak mümkündür. Henüz hayatta iken görülmesi gerekenler listesinde bulunan Wörthersee Gölü Avusturya’ya tekrar gelmenize neden olacaktır.

 

 

 

 

 

 1. Zell am See

 

 

 

Salzburg’da yer alan diğer bir turistik yerleşimdir. Uluslararası kayak turnuvalarına birçok kez ev sahibi olan Zell am See’de 16.yüzyıldan günümüze ulaşan St. Hippolyte Romanesk Kilisesi ile keşfe başlanmalıdır. Panoramik görüntüleri ile ünlenen Grossglockner Alpine yoluna giriş için uygun olan kilise mevkiinin ardından mevsime uygun aktiviteler gerçekleştirmek mümkün kılınmıştır.

 

 

 

 1. Salzburg

 

 

 

 

Avusturya’da Gezilecek Yerleri İncelediniz Avusturya Vize İşlemleri İçin Tıklayınız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİZE YAZIN

Yükleniyor
© Copyright 2019 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat