Avustralya Vize İşlemleri

Avustralya Turistik Vizesi

Avustralya’ya turistik amaçlı gitmek isteyen Tük vatandaşları tek girişli Avustralya turistik vizesi almak zorundadır. Vize için online olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sonrasında evraklarınızı posta yolu ile gönderebilir veya taratarak sisteme yükleyebilirsiniz. Türk vatandaşlarına verilen  tek giriş turistik vizesi ile vize süreleri dolmamış dahi olsa tekrar giriş yapmak istediklerinde yeniden Avustralya turistik vizesine başvuru yapmak zorundalar. Eğer tek girişli vize başvurusu yaptığınız halde başvurunuza çok girişli Avustralya turistik vizesi verilmiş ise tekrar giriş yapmak istediğinizde vize başvurusu yapmanıza gerek kalmadan Avustralya’ya giriş yapabiliyorsunuz.

Avustralya Turistik Vize İçin Gerekli Şartlar

 • Avustralya hükümeti tarafından istenilen sağlık şartlarını sağlıyor olmanız gerekiyor.
 • Turistik amaçlı olarak Avustralya’da geçireceğiniz süre boyunca maddi olarak yaşamınızı idame ettirecek maddi birikime sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor.
 • Başvuru mektubunuzda turistik amaçlı olarak Avustralya’ya gitmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.
 • Gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi almış olmak, konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgileri ve gezeceğiniz şehirler için tren ve otobüs biletlerini almış olmanız size avantaj sağlayacak şartlar arasında yer alıyor.

Başvuru işlemleri için öncelikle Başkonsolosluk internet sitesinden online olarak başvuru yapılması gereklidir. İlk adım olarak yapılan online başvuru sonrasında e – posta yolu ile size başvuru onay maili gelecektir. Onay malini aldıktan sonra yetkili vize danışmanlık merkezlerinden randevu almanız gerekiyor. Randevu gününde biometrik izler vermeniz gerekiyor. Başvuru evraklarınızı yaparken pasaportunuzun da deforme olmamış olması gereklidir. Ayrıca en az 2 boş sayfası olan bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Başvurunuz ortalama olarak 6 hafta da sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun sonuçlanmasından sonra posta yolu ile sizlere bildirilmektedir.

Avustralya turistik vize başvurusunda vize alacak kişinin vize süresi bitmeden Avustralya’dan ayrılacağı ve Avustralya Hükümeti tarafından belirlenmiş olan vize şartlarına uygun davranacağı konusunda garanti vermesi gerekiyor. Turistik seyahat sırasında vize sahibi şartlara uygun davranmadığında sponsor olacak kişi 5 yıl boyunca başka birine sponsor olamıyor. Başvuru sonrasında başvurunuzun sonuçlanması ortalama olarak 6 hafta da sonuçlanmaktadır. Avustralya turistik vize başvurusu yaparken başvuru tarihin seyahat tarihinden 2 ay önce olması size avantaj sağlayacaktır.

 

 

Avustralya  Aile – Arkadaş Ziyareti  Vizesi

Avustralya’da bulunan bir arkadaşınızı veya ailenizi ziyaret etmek istediğinizde almanız gereken Avustralya aile arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen Türk vatandaşları  Avustralya’da yaşayan tanıdıklarından veya akrabalarından davetiye mektubu almak zorundalar. Davetiye olmadan aile ve arkadaş ziyareti vizesi verilmemektedir. Avustralya aile ve arkadaş vizesi başvurusu yapan vatandaşlara 3 aylık, 6 aylık ve en fazla 1 yıllık vize verilmektedir. Vize süresi bitiş tarihinden önce dönüş yapmanız gerekiyor. Vizeniz çok girişli bir vize olduğunda 90 günlük süre içinde Avustralya’ya birçok kez giriş yapabiliyorsunuz. Eğer vizeniz tek girişli bir vize ise çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş yapamıyorsunuz. 90 günlük sürenin bitişi itibari ile tekrar Avustralya’ya giriş yapmak istediğinizde güncel tarihli bir davetiyeniz olmak zorundadır. 3 aylık aile ve arkadaş vizesi aldığınızda 3 ay boyunca Avustralya’da eğitim alabilir, gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Avustralya’da seyahatiniz boyunda size sponsor olacak kişinin 18 yaşından büyük olması, en az 2 yıldır Avustralya’da yaşıyor olması gereklidir. Ayrıca vize başvurunda bulunan kişilerin Avustralya Devletine karşı oluşabilecek mali yükümlülükleri üstlendiğini de onaylaması gerekmektedir.

Vize İçin Gereken Şartlar

Avustralya aile arkadaş ziyareti vizesi alabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlar şunlardır:

 • Gidiş ve dönüş tarihlerinizi içeren ve Avustralya’da yaşayan arkadaşınızdan veya ailenizde bir davetiye almış olmanız gerekiyor.
 • Davetiye içinde yakınlık derecenizi belgeleyen evrakların bulunması, gidiş ve dönüş tarihinizin olması, kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, Avustralya’da yaşayan arkadaşlarınızın veya ailenizin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, ikamet bilgileri resmi evraklar şeklinde yer almalıdır.
 • Avustralya aile arkadaş vize başvuru formunuzun İngilizce olarak doldurulması gereklidir.
 • Pasaportunuzun en az 6 aylık geçerlilik süreci olmak zorundadır. Pasaportun kimlik bilgileri sayfasında yer alan kimlik sayfanızın fotokopisi, eski pasaportunuzdaki damgalar, giriş çıkış sayfalarının olması gereklidir.
 • Pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa olması gereklidir.

Avustralya aile arkadaş vizesi için online olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzun onaylanmasından sonra taratıp sisteme yüklemeniz gereken evrak listesi size mail yolu ile bildiriliyor. Bu evrakları hazırlayıp taratarak sisteme yükledikten sonra parmak izi vermek için vize merkezine gitmeniz gerekiyor. Evraklarınızı sisteme yükledikten sonra randevu alarak vize başvuru merkezine gidebilirsiniz.

 

 

Avustralya Ticari – Fuar Vize Başvurusu

Avustralya’ya ticari amaçlı olarak giriş yapmak istediğinizde online olarak Avustralya ticari – iş ziyareti vize başvurusu yapabiliyor ve onay almanız durumunda evraklarınızı posta yolu ile gönderebiliyorsunuz. Online başvuru sonrasında randevu alarak vize başvuru merkezlerine giderek bizzat başvuru yapıp biometrik izler vermeniz gerekiyor. Sınıf 600 olarak adlandırılan Avustralya ticari vizesi için randevu almak istediğinizde kişisel veya kurumsal olarak yerine getirmeniz gereken şartlar bulunuyor.

Avustralya ticari vize başvurusu yaparken vize başvuru ücretlerini başvuru merkezlerinden nakit olarak veya kredi kartı yardımı ile ödeyebiliyorsunuz. Avustralya ticari – iş ziyareti vizesi başvurusu için pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olması ve pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa olması gereklidir. Ayrıca pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaportunuz ile birlikte pasaport kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfaları fotokopileri ile birlikte sunmanız gerekiyor.

Başvuru İşlemleri

Avustralya ticari – fuar vizesi başvurusu yaparken Avustralya’dan gelen davetiyenizin tarihi çok önemlidir. İngilizce olarak size gönderilen davetiyeniz ilgili kişiler tarafından hazırlanarak size gönderilmelidir. Davetiye içerisinde kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, davetiye gönderen kişi veya kurum ile olan ticari bağlantılarınızı gösteren belgeler, Avustralya’ya gidiş sebebiniz, seyahat amacınız, seyahat süreniz, gidiş ve dönüş tarihleriniz gibi bilgiler net bir şekilde yer almak zorundadır.

Avustralya’ya iş ziyareti, ticari bir organizasyona katılım, kongre, konferans veya fuara katılmak için gidiyorsanız davetiye mektubunuzda kongre kaydınız, fuar giriş bileti, giriş kartı ve organizasyon giriş belgeniz yer almalıdır. Seyahat tarihinizden en az 60 gün önce vize başvurusunda bulunmanız sizin için avantaj sağlar. Başvuru yaptığınızda ilgili kişiler veya vize danışmanlık merkezleri sizi mülakata çağırabilir veya sizden ek evraklar isteyebilir. Vize danışmanlık merkezi çalışanları gerekli gördüklerinde sizi telefon ile arayabilir, telefon üzerinden mülakat yapabilir ve bilgi alabilirler. Eğer gerekli görürlerse sizi tekrar çağırarak birebir mülakat yapabilirler. Bu durum seyahat tarihinizin sarkmasına neden olabilir. Avustralya vizesi elektronik bir vize olduğu için size e – posta yolu ile ulaştırılmaktadır. E – posta yolu ile size ulaştırılan vizenizin üzerinde yer alan bilgileri kontrol etmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.

 

 

Avustralya Kültürel Etkinlik Vizesi

Avustralya’da gerçekleşecek etkinliklere ve kültürel toplantılara, organizasyonlara katılmak istediğinizde Avustralya’ya giriş yapabilmek için Avustralya kültürel etkinlik vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Kültürel etkinlik vizesi alabilmek için gidiş amacınız kadar mevcut yaşantınız ile ilgili toplamanız gereken evraklar bulunuyor. Avustralya kültürel etkinlik vizesi için başvuru şartları şu şekildedir.

 • Gitmek istediğiniz kültürel etkinliğe katılım bileti, belgesi veya davetiyesinin başvuru dosyasında yer alması gereklidir.
 • Kültürel etkinlik davetiyesi almışsanız davetiye içinde;  kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, gidiş ve dönüş tarihiniz, kültürel etkinlik veya organizasyona katılım bileti, katılım belgesi onaylı resmi seri numaraları, davetiyeyi online olarak aldıysanız mail görüntüleri yer almalıdır
 • Gitmek istediğiniz kültürel etkinlik için gidiş ve dönüş tarihinizi gösteren belgeler, Avustralya’dan ayrılacağınız tarihi gösteren belgeler, katılacağınız organizasyon veya organizasyonlara ait etkinlik saatleri, başlama ve bitiş saatlerini gösteren belgeler,
 • Kültürel etkinlik ile ilgili olarak düzenleyen kurum veya kuruluşun resmi olarak almış olduğu izinler, etkinlik veya organizasyona ati başlama ve bitiş tarihleri, saatleri, gibi bilgileri içeren belgeleri başvuru dosyanıza koymalısınız.

Başvuru İşlemleri

Avustralya kültürel etkinlik vizesi başvurusu için başvuru yapabileceğiniz merkezler; yetkilendirilmiş vize danışmanlık merkezleridir. Başvuru öncesinde internet sitesi üzerinden online olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Online başvurunuz kabul edildikten sonra size mail yolu ile sizden hazırlamanız gereken belgeler gönderiliyor. Size gönderilen belgeleri toplayıp hazır hale getirdikten sonra kültürel etkinlik ile ilgili diğer belgeleri de taratarak sisteme yüklemeniz gerekiyor. evraklarınızı yükleme işlemini tamamladıktan sonra biometrik izler için randevu almanız gerekiyor. Randevu alma işlemi yaptıktan sonra randevu günü ve saatinde ilgili kurumda olmanız gerekiyor.

Başvuru işlemlerinizin tamamlanması için sizden biometrik izler talep edilecektir. Bu nedenle bizzat başvuru yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden başvuru yaptıktan sonra evraklarınızı posta yolu ile de gönderebiliyorsunuz. Ancak biometrik izlerin alınması gerektiği için vize başvuru merkezlerine gitmeniz gerekiyor.

Başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun sonuçlanması süresi ortalama olarak 25 iş günüdür. 25 iş günü sonrasında başvurunuzun sonucu size e – posta yolu ile gönderilmektedir. Eğer vize başvuru merkezi çalışanları sizden ek bir evrak isterse başvurunuzun sonuçlanması biraz daha uzun olacaktır. Kültürel etkinlik için vize başvurularda etkinliğin bilgileri resmi olarak teyit edildiği için ek bir evrak istenmesi çok nadir olarak karşılaşılan bir durumdur.

© Copyright 2021 Vize Ankara | Tüm hakları saklıdır.
WhatsApp chat